Event 101 Boys 10 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
Level 2
1 Ciaran Cook 10 Co St Albans 6:05.24 6:00.49
40.56 1:25.65 (45.09) 2:11.72 (46.07) 2:59.20 (47.48)
3:46.13 (46.93) 4:32.86 (46.73) 5:17.62 (44.76) 6:00.49 (42.87)

Event 101 Boys 11 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Nicholas Botha 11 Bishop Stort 5:22.98 5:13.30
35.80 1:15.62 (39.82) 1:55.64 (40.02) 2:35.62 (39.98)
3:16.02 (40.40) 3:56.16 (40.14) 4:34.29 (38.13) 5:13.30 (39.01)
2 Guy Muncer 11 Co St Albans 5:30.69 5:18.79
36.67 1:17.43 (40.76) 1:58.22 (40.79) 2:39.19 (40.97)
3:19.02 (39.83) 4:00.24 (41.22) 4:40.53 (40.29) 5:18.79 (38.26)
3 Daniel English 11 Hitchin 5:23.49 5:19.03
36.04 1:16.10 (40.06) 1:56.94 (40.84) 2:37.32 (40.38)
3:18.29 (40.97) 3:59.28 (40.99) 4:39.97 (40.69) 5:19.03 (39.06)
4 Joshua Bristow 11 Modernians 5:47.48 5:26.52
35.40 1:16.33 (40.93) 1:58.66 (42.33) 2:40.80 (42.14)
3:23.06 (42.26) 4:04.70 (41.64) 4:46.32 (41.62) 5:26.52 (40.20)
5 Ethan Sutton 11 Watford Sc 5:45.23 5:29.37
37.55 1:19.64 (42.09) 2:01.99 (42.35) 2:43.66 (41.67)
3:25.54 (41.88) 4:08.84 (43.30) 4:50.96 (42.12) 5:29.37 (38.41)
6 Saric Lewington 11 Dunstable 5:32.50 5:34.05
37.35 1:20.08 (42.73) 2:02.41 (42.33) 2:44.82 (42.41)
3:27.92 (43.10) 4:11.35 (43.43) 4:53.87 (42.52) 5:34.05 (40.18)
7 Edward McFarland 11 Mid Beds 5:37.83 5:34.92
38.33 1:21.58 (43.25) 2:04.20 (42.62) 2:47.03 (42.83)
3:30.00 (42.97) 4:13.08 (43.08) 4:54.69 (41.61) 5:34.92 (40.23)
8 Cameron Wolstencroft 11 CoCSC 5:38.59 5:38.15
37.95 1:21.05 (43.10) 2:04.76 (43.71) 2:47.51 (42.75)
3:30.69 (43.18) 4:14.49 (43.80) 4:58.02 (43.53) 5:38.15 (40.13)
Level 3
1 Jordan Bradford 11 CoCSC 6:14.73 6:02.93
38.79 1:24.01 (45.22) 2:10.47 (46.46) 2:57.47 (47.00)
3:45.17 (47.70) 4:32.68 (47.51) 5:19.26 (46.58) 6:02.93 (43.67)
2 Tommy Wilson 11 Modernians 6:49.00 6:03.79
39.37 1:24.26 (44.89) 2:11.69 (47.43) 2:59.56 (47.87)
3:46.39 (46.83) 4:34.41 (48.02) 5:20.07 (45.66) 6:03.79 (43.72)

Event 101 Boys 12 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
Level 2
1 Nathan Swift 12 Team Luton 4:39.42 4:49.94
32.48 1:08.61 (36.13) 1:45.19 (36.58) 2:21.73 (36.54)
2:58.51 (36.78) 3:35.89 (37.38) 4:12.63 (36.74) 4:49.94 (37.31)
2 Matthew Titman 12 CoCSC 5:08.34 4:58.91
33.05 1:10.26 (37.21) 1:48.37 (38.11) 2:27.18 (38.81)
3:05.51 (38.33) 3:44.02 (38.51) 4:22.09 (38.07) 4:58.91 (36.82)
3 Matthew Peck 12 Biggleswade 5:05.19 5:01.92
33.83 1:12.10 (38.27) 1:50.36 (38.26) 2:29.27 (38.91)
3:07.98 (38.71) 3:46.40 (38.42) 4:25.05 (38.65) 5:01.92 (36.87)
4 Joshua Borrett 12 CoCSC 5:12.11 5:10.48
34.39 1:13.05 (38.66) 1:52.48 (39.43) 2:32.65 (40.17)
3:11.88 (39.23) 3:51.84 (39.96) 4:31.79 (39.95) 5:10.48 (38.69)
5 Jake Moxham 12 CoCSC 5:08.30 5:11.29
34.28 1:12.51 (38.23) 1:51.82 (39.31) 2:32.04 (40.22)
3:12.00 (39.96) 3:52.54 (40.54) 4:33.18 (40.64) 5:11.29 (38.11)
6 Ryan Pocock 12 Stevenage 5:37.48 5:11.66
35.63 1:15.29 (39.66) 1:55.73 (40.44) 2:36.35 (40.62)
3:15.95 (39.60) 3:55.79 (39.84) 4:35.25 (39.46) 5:11.66 (36.41)
7 Matthew Redjeb 12 Watford Sc 5:11.04 5:12.60
34.90 1:13.19 (38.29) 1:52.44 (39.25) 2:32.38 (39.94)
3:12.64 (40.26) 3:53.24 (40.60) 4:34.48 (41.24) 5:12.60 (38.12)
Level 3
1 George Hart 12 Mid Beds 5:56.20 5:41.09
39.15 1:21.36 (42.21) 2:05.47 (44.11) 2:48.93 (43.46)
3:32.93 (44.00) 4:16.80 (43.87) 4:59.21 (42.41) 5:41.09 (41.88)
2 Philip Cummins 12 Flitwick 6:23.34 6:05.31
40.13 1:25.80 (45.67) 2:13.96 (48.16) 3:00.42 (46.46)
3:47.72 (47.30) 4:36.63 (48.91) 5:23.44 (46.81) 6:05.31 (41.87)

Event 101 Boys 13 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
Level 2
1 Harry Constantine 13 Dunstable 4:30.45 4:23.33
29.04 1:01.85 (32.81) 1:35.62 (33.77) 2:08.91 (33.29)
2:43.24 (34.33) 3:17.16 (33.92) 3:50.43 (33.27) 4:23.33 (32.90)
2 Max Wilson 13 Modernians 4:26.19 4:23.50
30.18 1:03.10 (32.92) 1:36.62 (33.52) 2:10.07 (33.45)
2:43.91 (33.84) 3:17.61 (33.70) 3:50.56 (32.95) 4:23.50 (32.94)
3 Jack Ryan 13 Team Luton 4:46.59 4:42.25
30.91 1:05.74 (34.83) 1:41.46 (35.72) 2:17.77 (36.31)
2:53.74 (35.97) 3:30.56 (36.82) 4:07.10 (36.54) 4:42.25 (35.15)
4 James McFarland 13 Mid Beds 4:49.85 4:47.48
32.02 1:07.81 (35.79) 1:45.11 (37.30) 2:22.58 (37.47)
2:58.91 (36.33) 3:36.08 (37.17) 4:12.87 (36.79) 4:47.48 (34.61)
5 Joseph Talbot 13 Linslade 4:50.64 4:48.15
32.14 1:07.67 (35.53) 1:44.12 (36.45) 2:21.75 (37.63)
2:59.25 (37.50) 3:36.51 (37.26) 4:13.25 (36.74) 4:48.15 (34.90)
6 Harrison Lees 13 Watford Sc 4:56.02 4:56.73
33.71 1:11.08 (37.37) 1:49.32 (38.24) 2:27.72 (38.40)
3:05.61 (37.89) 3:42.69 (37.08) 4:20.41 (37.72) 4:56.73 (36.32)
-- Joseph Taylor 13 Bishop Stort 4:36.35 DQ
Level 3
1 Thomas Hughes 13 Daventry 5:39.29 5:01.53
32.65 1:10.26 (37.61) 1:48.90 (38.64) 2:27.83 (38.93)
3:06.45 (38.62) 3:45.54 (39.09) 4:24.45 (38.91) 5:01.53 (37.08)
2 Benjamen Inness 13 Bicester 5:30.27 5:17.13
35.85 1:16.28 (40.43) 1:56.82 (40.54) 2:38.19 (41.37)
3:18.06 (39.87) 3:59.21 (41.15) 4:39.72 (40.51) 5:17.13 (37.41)
3 Benjamin Cocks 13 Hitchin 5:59.06 6:11.66
39.53 1:25.57 (46.04) 2:12.33 (46.76) 2:58.59 (46.26)
3:46.98 (48.39) 4:35.33 (48.35) 5:23.87 (48.54) 6:11.66 (47.79)

Event 101 Boys 14 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
Level 2
1 Sam Gamble 14 Hitchin 4:23.35 4:22.37
28.47 1:00.12 (31.65) 1:32.92 (32.80) 2:06.65 (33.73)
2:40.49 (33.84) 3:14.45 (33.96) 3:49.02 (34.57) 4:22.37 (33.35)
Level 3
1 Miles Butler 14 CoCSC 5:32.23 5:27.06
34.76 1:14.38 (39.62) 1:55.89 (41.51) 2:37.99 (42.10)
3:20.36 (42.37) 4:03.53 (43.17) 4:46.50 (42.97) 5:27.06 (40.56)

Event 101 Boys 15 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
Level 2
1 Alex Evens 15 Hitchin 4:21.49 4:18.59
28.40 59.95 (31.55) 1:32.64 (32.69) 2:06.39 (33.75)
2:39.53 (33.14) 3:12.79 (33.26) 3:46.29 (33.50) 4:18.59 (32.30)

Event 101 Boys 16 & Over 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 William Adhemar 16 Daventry 4:28.12 4:35.36
28.91 1:01.48 (32.57) 1:35.86 (34.38) 2:11.27 (35.41)
2:47.28 (36.01) 3:23.39 (36.11) 3:59.53 (36.14) 4:35.36 (35.83)
Page last refreshed: 03:41:31