Event 5 Boys 9 & Under 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Sam Thompson 9 NHNA 3:30.65 3:14.17
46.61 1:36.81 (50.20) 2:27.00 (50.19) 3:14.17 (47.17)
2 Oliver Dawson 9 GRNA 3:26.74 3:21.16
47.32 1:37.54 (50.22) 2:30.72 (53.18) 3:21.16 (50.44)
3 Jamie Wright 9 LUTT 3:45.24 3:31.05
49.91 1:45.83 (55.92) 2:40.12 (54.29) 3:31.05 (50.93)

Event 5 Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Jack Pickford 10 WATT 3:04.71 2:46.50
39.21 1:21.13 (41.92) 2:04.36 (43.23) 2:46.50 (42.14)
2 Tim Shuttleworth 10 GRIL 2:55.89 2:46.52
39.16 1:22.28 (43.12) 2:05.88 (43.60) 2:46.52 (40.64)
3 Robbie Lightowler 10 COSTA 2:57.24 2:50.75
40.64 1:24.66 (44.02) 2:08.33 (43.67) 2:50.75 (42.42)
4 Jack Buttery 10 VULA 3:03.70 2:53.20
40.45 1:25.20 (44.75) 2:11.03 (45.83) 2:53.20 (42.17)
5 Martyn Walton 10 HATT 3:05.43 2:53.32
39.07 1:23.95 (44.88) 2:10.41 (46.46) 2:53.32 (42.91)
6 Ethan Farrell 10 BWPT 3:07.81 2:55.11
41.97 1:27.24 (45.27) 2:12.19 (44.95) 2:55.11 (42.92)
7 Brandon Nabarro 10 BWPT 3:02.78 2:56.52
42.50 1:28.15 (45.65) 2:14.05 (45.90) 2:56.52 (42.47)
8 Matthew Chapman 10 NHNA 3:04.21 2:58.77
41.23 1:28.07 (46.84) 2:14.11 (46.04) 2:58.77 (44.66)
9 Alex Bithrey 10 BWPT 3:45.10 3:03.69
43.11 1:30.21 (47.10) 2:17.75 (47.54) 3:03.69 (45.94)
10 Harrison Barnfield-Jo 10 NHNA 3:09.86 3:03.88
42.98 1:29.83 (46.85) 2:17.53 (47.70) 3:03.88 (46.35)
11 Jacob Bilson 10 NHNA 3:23.20 3:03.97
44.72 1:31.86 (47.14) 2:18.51 (46.65) 3:03.97 (45.46)
12 Jake Heyworth 10 NHNA 3:11.33 3:04.48
42.87 1:29.99 (47.12) 2:17.68 (47.69) 3:04.48 (46.80)
13 William Adhemar 10 NHNA 3:31.09 3:04.76
44.55 1:32.41 (47.86) 2:18.92 (46.51) 3:04.76 (45.84)
14 Huw Jones 10 BWPT 3:19.19 3:10.84
45.79 1:36.51 (50.72) 2:25.82 (49.31) 3:10.84 (45.02)
15 Samuel Longden 10 HATT 3:12.29 3:10.85
43.18 1:33.03 (49.85) 2:22.41 (49.38) 3:10.85 (48.44)
16 Sean Hogan 10 LUTT 3:22.45 3:15.63
46.69 1:36.91 (50.22) 2:26.78 (49.87) 3:15.63 (48.85)
17 Benjamin Horner 10 BWPT 3:43.25 3:16.62
46.69 1:37.52 (50.83) 2:28.54 (51.02) 3:16.62 (48.08)
18 Kyle Machin 10 SLCA 3:41.86 3:25.81
49.00 1:42.92 (53.92) 2:36.44 (53.52) 3:25.81 (49.37)
19 Ryan Compton 10 LUTT 3:28.49 3:31.25
48.95 1:43.49 (54.54) 2:38.50 (55.01) 3:31.25 (52.75)
20 Kieran Hagger 10 MBDT 3:59.21 3:33.80
48.48 1:44.79 (56.31) 2:41.44 (56.65) 3:33.80 (52.36)
-- Casey Patmore 10 KEYL 4:00.25 DQ
-- Ben Edison 10 VULA 3:46.41 DQ
-- Cameron Stephen 10 NHNA 3:58.99 DQ

Event 5 Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Frederick Woodcock 11 HEMT 2:49.04 2:47.18
40.87 1:23.51 (42.64) 2:06.46 (42.95) 2:47.18 (40.72)
2 Christopher Barrett 11 DEEA 2:54.00 2:50.59
42.51 1:26.79 (44.28) 2:09.82 (43.03) 2:50.59 (40.77)
3 Thomas Ballaam 11 DEEA 2:52.87 2:50.90
41.43 1:25.81 (44.38) 2:09.06 (43.25) 2:50.90 (41.84)
4 Antony Aslam 11 GRIL 2:53.71 2:52.13
41.35 1:25.89 (44.54) 2:09.97 (44.08) 2:52.13 (42.16)
5 Hayden Davies 11 MBDT 2:59.43 2:54.19
42.11 1:27.26 (45.15) 2:12.01 (44.75) 2:54.19 (42.18)
6 Ranishka Kumarage 11 HATT 3:01.24 2:58.26
43.82 1:28.90 (45.08) 2:14.22 (45.32) 2:58.26 (44.04)
7 Josh Stephenson-Ganne 11 VULA 3:11.19 2:58.94
43.11 1:28.96 (45.85) 2:15.03 (46.07) 2:58.94 (43.91)
8 Jake Lucas 11 NHNA 3:11.62 2:59.89
43.40 1:30.26 (46.86) 2:17.06 (46.80) 2:59.89 (42.83)
9 Joseph Milevsnic 11 STET 3:05.26 3:02.20
44.83 1:32.67 (47.84) 2:19.14 (46.47) 3:02.20 (43.06)
10 Arthur Woodcock 11 HEMT 3:09.32 3:04.66
44.61 1:31.72 (47.11) 2:19.36 (47.64) 3:04.66 (45.30)
11 Samuel Henson 11 COSTA 3:14.90 3:05.82
43.68 1:30.76 (47.08) 2:19.68 (48.92) 3:05.82 (46.14)
12 Roberto Di Muro 11 GRIL 3:16.74 3:07.40
43.84 1:32.11 (48.27) 2:20.79 (48.68) 3:07.40 (46.61)
13 Samuel Buckingham 11 NHNA 3:20.68 3:09.05
44.16 1:33.17 (49.01) 2:21.83 (48.66) 3:09.05 (47.22)
14 Christopher Murphy 11 MBDT 3:16.32 3:09.55
46.32 1:36.41 (50.09) 2:25.13 (48.72) 3:09.55 (44.42)
15 William Rodger 11 LUTT 3:36.70 3:13.32
45.78 1:34.53 (48.75) 2:26.70 (52.17) 3:13.32 (46.62)
16 Adel Elfakir 11 NHNA 3:32.74 3:14.53
46.75 1:38.57 (51.82) 2:28.53 (49.96) 3:14.53 (46.00)
-- Ashley Holness-Wright 11 WATT 3:04.01 DQ
-- Christopher Dawkins 11 NHNA 3:34.72 DQ

Event 5 Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Caleb Hughes 12 BWPT 2:28.61 2:21.74
33.91 1:10.03 (36.12) 1:46.11 (36.08) 2:21.74 (35.63)
2 Thomas Worbey 12 HATT 2:40.41 2:34.17
35.98 1:15.55 (39.57) 1:55.09 (39.54) 2:34.17 (39.08)
3 Louis Mayhew 12 HEMT 2:41.81 2:34.64
37.08 1:16.52 (39.44) 1:56.53 (40.01) 2:34.64 (38.11)
4 Marcus Cook 12 DEEA 2:37.65 2:36.08
36.99 1:16.93 (39.94) 1:57.67 (40.74) 2:36.08 (38.41)
5 Charlie Heyworth 12 NHNA 2:44.08 2:37.90
37.43 1:17.94 (40.51) 1:58.88 (40.94) 2:37.90 (39.02)
6 David Allen 12 MBDT 2:49.95 2:45.15
38.05 1:20.96 (42.91) 2:03.81 (42.85) 2:45.15 (41.34)
7 Tom Lambert 12 LUTT 2:46.48 2:46.28
39.10 1:21.72 (42.62) 2:04.83 (43.11) 2:46.28 (41.45)
8 Kane Farrell 12 BWPT 2:55.53 2:51.16
41.53 1:24.59 (43.06) 2:09.35 (44.76) 2:51.16 (41.81)
9 Colin Weighell 12 MBDT 2:57.58 2:53.05
41.03 1:25.12 (44.09) 2:10.23 (45.11) 2:53.05 (42.82)
10 Matthew Chapman 12 WATT 2:56.42 2:53.08
42.44 1:27.12 (44.68) 2:12.06 (44.94) 2:53.08 (41.02)
11 Gavin Cournane 12 LUTT 3:01.93 2:56.12
43.76 1:29.14 (45.38) 2:13.42 (44.28) 2:56.12 (42.70)
12 Sullivan Stoner 12 SLCA 2:57.40 2:59.41
42.87 1:28.53 (45.66) 2:15.03 (46.50) 2:59.41 (44.38)
13 Ryan McAuliffe 12 GRIL 3:12.33 3:00.73
41.56 1:27.61 (46.05) 2:14.44 (46.83) 3:00.73 (46.29)
14 Adrian Nicol 12 GRIL 3:10.22 3:00.86
42.09 3:00.86 (2:18.77)

Event 5 Boys 13 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Dacre Capstick 13 HATT 2:20.57 2:18.44
32.89 1:07.89 (35.00) 1:43.91 (36.02) 2:18.44 (34.53)
2 Jack Spence 13 WATT 2:41.08 2:32.76
36.63 1:15.50 (38.87) 1:54.82 (39.32) 2:32.76 (37.94)
3 Jack Baron 13 COSTA 2:40.83 2:33.28
35.73 1:14.77 (39.04) 1:55.15 (40.38) 2:33.28 (38.13)
4 Daniel McAuliffe 13 GRIL 2:38.62 2:33.64
35.75 1:14.52 (38.77) 1:54.41 (39.89) 2:33.64 (39.23)
5 Danny Buckley 13 STET 2:45.87 2:35.08
37.26 1:16.97 (39.71) 1:56.69 (39.72) 2:35.08 (38.39)
6 Daniel Peacock 13 COSTA 2:50.68 2:44.11
36.48 1:17.90 (41.42) 2:02.08 (44.18) 2:44.11 (42.03)
7 Alex Pasmore 13 GRIL 2:48.29 2:47.99
39.13 1:22.19 (43.06) 2:06.64 (44.45) 2:47.99 (41.35)
8 Kristen Chadband 13 HUNT 2:54.60 2:49.95
38.89 1:22.57 (43.68) 2:06.81 (44.24) 2:49.95 (43.14)
9 Stephen Horner 13 BWPT 2:54.62 2:49.96
39.32 1:22.69 (43.37) 2:06.81 (44.12) 2:49.96 (43.15)
10 Jamie White 13 VULA 2:55.07 2:50.74
39.85 1:23.34 (43.49) 2:07.60 (44.26) 2:50.74 (43.14)
11 Samuel Warner 13 GRNA 2:51.82 2:52.80
40.89 1:25.96 (45.07) 2:11.42 (45.46) 2:52.80 (41.38)

Event 5 Boys 14 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Alex Baker 14 HATT 2:24.01 2:18.79
31.80 1:06.94 (35.14) 1:43.33 (36.39) 2:18.79 (35.46)
2 Ross West 14 SLCA 2:28.70 2:25.02
33.33 1:10.29 (36.96) 1:49.05 (38.76) 2:25.02 (35.97)
3 Lewis Farren 14 VULA 2:31.57 2:26.48
35.56 1:12.96 (37.40) 1:50.08 (37.12) 2:26.48 (36.40)
4 Aydin Berki 14 BWPT 2:31.62 2:27.84
34.60 1:12.03 (37.43) 1:50.09 (38.06) 2:27.84 (37.75)
5 Simon Weighell 14 MBDT 2:31.09 2:28.41
35.46 1:12.79 (37.33) 1:51.28 (38.49) 2:28.41 (37.13)
6 Thomas Kelly 14 BWPT 2:40.26 2:30.73
34.97 1:13.30 (38.33) 1:52.79 (39.49) 2:30.73 (37.94)
7 Carl Halford 14 MBDT 2:36.06 2:33.34
36.11 1:14.64 (38.53) 1:54.62 (39.98) 2:33.34 (38.72)
8 Samuel Rodgers 14 VULA 2:40.40 2:45.05
38.21 1:19.55 (41.34) 2:02.07 (42.52) 2:45.05 (42.98)
-- Daniel Riley 14 LUTT 2:28.46 NS

Event 5 Boys 15 & Over 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Paul Titley 18 BWPT 2:10.16 2:17.59
31.48 1:05.61 (34.13) 1:42.12 (36.51) 2:17.59 (35.47)
2 Callum Candy 15 HATT 2:20.90 2:20.03
33.13 1:08.29 (35.16) 1:44.39 (36.10) 2:20.03 (35.64)
3 Christian Stokes 15 BWPT 2:27.19 2:24.26
33.84 1:10.59 (36.75) 1:47.93 (37.34) 2:24.26 (36.33)
4 James Harrison 15 GRNA 2:24.17 2:24.52
34.42 1:11.93 (37.51) 1:48.66 (36.73) 2:24.52 (35.86)
5 Oliver Roberts 15 VULA 2:27.52 2:26.19
34.54 1:11.40 (36.86) 1:49.67 (38.27) 2:26.19 (36.52)
6 Simon Liddle 16 MBDT 2:28.39 2:28.61
34.09 1:11.84 (37.75) 1:50.21 (38.37) 2:28.61 (38.40)
7 Matthew Wilkinson 17 CAMT 2:23.83 2:29.35
34.96 1:11.76 (36.80) 1:50.34 (38.58) 2:29.35 (39.01)
8 Adam Connell 17 BWPT 2:25.61 2:33.33
32.98 1:10.17 (37.19) 1:52.02 (41.85) 2:33.33 (41.31)
9 Josh Farrell 15 BWPT 2:30.23 2:34.56
35.79 1:13.73 (37.94) 1:53.10 (39.37) 2:34.56 (41.46)
Page last refreshed: 04:22:51