Event 8 Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Olivia Kelsey 10 VULA 1:27.61 1:18.32
38.56 1:18.32 (39.76)
2 Alison Haworth 10 VULA 1:24.51 1:19.32
39.12 1:19.32 (40.20)
3 Kerensa Ward 10 NHNA 1:24.62 1:20.26
39.57 1:20.26 (40.69)
4 Georgina Hodges 10 HATT 1:29.31 1:24.14
40.89 1:24.14 (43.25)
5 Emily Bradbury 10 BWPT 1:26.42 1:24.65
41.64 1:24.65 (43.01)
6 Sophie Burnham 10 NHNA 1:26.05 1:25.14
41.65 1:25.14 (43.49)
7 Jessica Jackson 10 STET 1:32.00 1:27.79
43.08 1:27.79 (44.71)
8 Charlotte Longden 10 HATT 1:34.75 1:28.11
42.81 1:28.11 (45.30)
8 Nicola Jefferies 10 CAMT 1:27.30 1:28.11
42.69 1:28.11 (45.42)
10 Emily Oakley 10 GRIL 1:30.56 1:28.29
44.25 1:28.29 (44.04)
11 Lorna Shore 10 NHNA 1:40.82 1:30.47
46.05 1:30.47 (44.42)
12 Hayley Warrington 10 HODD 1:39.44 1:30.58
43.97 1:30.58 (46.61)
13 Hannah Ford 10 GRNA 1:32.43 1:31.16
44.37 1:31.16 (46.79)
14 Emily Keith 10 COSTA 1:37.77 1:31.42
44.85 1:31.42 (46.57)
15 Pippa Shuttleworth 10 GRIL 1:37.29 1:32.66
45.75 1:32.66 (46.91)
16 Lauren Winfield 10 COSTA 1:37.94 1:32.81
46.19 1:32.81 (46.62)
17 Tsiu-Kim Bagan 10 GRIL 1:35.77 1:33.44
45.30 1:33.44 (48.14)
18 Claire Golightly 10 KEYL 1:44.99 1:37.23
47.54 1:37.23 (49.69)
19 Katie Smith 10 HATT 1:41.55 1:37.86
47.38 1:37.86 (50.48)
-- Fiona McQuire 10 WATT 1:42.09 DQ

Event 8 Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Lauren Betts 11 NHNA 1:22.23 1:20.76
40.06 1:20.76 (40.70)
2 Kate Hill 11 GRIL 1:21.95 1:21.29
40.31 1:21.29 (40.98)
3 Emily McConnell 11 BWPT 1:25.01 1:21.39
39.25 1:21.39 (42.14)
4 India Hammond 11 HATT 1:26.11 1:21.42
39.58 1:21.42 (41.84)
5 Laura Pigott 11 GRNA 1:21.81 1:22.12
40.12 1:22.12 (42.00)
6 Isabelle Martin 11 MBDT 1:22.08 1:22.86
40.73 1:22.86 (42.13)
7 Christie Bays 11 STET 1:26.00 1:24.10
41.93 1:24.10 (42.17)
8 Gemma Starkey 11 LUTT 1:32.26 1:24.45
41.35 1:24.45 (43.10)
9 Philippa West 11 SLCA 1:27.61 1:25.91
41.78 1:25.91 (44.13)
10 Stephanie Banks 11 COSTA 1:27.82 1:27.66
42.98 1:27.66 (44.68)
11 Bethany Walker 11 SLCA 1:26.37 1:27.71
43.58 1:27.71 (44.13)
12 Annabelle Thomas 11 WATT 1:31.82 1:27.83
43.26 1:27.83 (44.57)
13 Michelle James 11 VULA 1:33.04 1:27.91
43.86 1:27.91 (44.05)
14 Zoey Garlick 11 NHNA 1:32.70 1:28.56
43.67 1:28.56 (44.89)
15 Kimberley Stokes 11 BWPT 1:27.08 1:29.47
43.79 1:29.47 (45.68)
16 Saffron Mabbutt 11 NHNA 1:33.63 1:29.63
44.21 1:29.63 (45.42)
17 Kayleigh Russell 11 MBDT 1:32.25 1:29.67
43.42 1:29.67 (46.25)
18 Georgia Hazel 11 STET 1:28.00 1:29.76
44.47 1:29.76 (45.29)
19 Molly Landolfi 11 WATT 1:34.87 1:31.36
45.14 1:31.36 (46.22)
20 Katrina White 11 VULA 1:25.09 1:34.20
46.78 1:34.20 (47.42)
21 Sophie Jones 11 BWPT 1:31.70 1:34.57
44.82 1:34.57 (49.75)
22 Rhian Mather 11 HATT 1:35.20 1:34.71
23 Victoria Pritchard 11 HATT 1:35.20 1:36.64
47.39 1:36.64 (49.25)
24 Rachel Lotts 11 HEMT 1:33.07 1:37.71
46.83 1:37.71 (50.88)
-- Amy Chung 11 WATT 1:30.72 DQ

Event 8 Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Sian Lockett 12 HATT 1:17.32 1:16.48
37.58 1:16.48 (38.90)
2 Charlotte Harrison 12 HUNT 1:18.03 1:16.74
36.86 1:16.74 (39.88)
3 Sophie Denton 12 NHNA 1:21.03 1:17.17
38.04 1:17.17 (39.13)
4 Victoria Fischer 12 HEMT 1:25.23 1:19.93
39.36 1:19.93 (40.57)
5 Emma Lythaby 12 HERT 1:20.84 1:20.54
39.22 1:20.54 (41.32)
6 Sophie Lynn 12 VULA 1:22.70 1:20.96
40.08 1:20.96 (40.88)
7 Nicola Eveleigh 12 GRIL 1:24.51 1:21.98
40.35 1:21.98 (41.63)
8 Louise Smith 12 NHNA 1:25.45 1:22.43
40.57 1:22.43 (41.86)
9 Charlotte Jarvis 12 BWPT 1:26.60 1:22.44
40.42 1:22.44 (42.02)
10 Eleanor Fox 12 NHNA 1:25.79 1:23.03
41.07 1:23.03 (41.96)
11 Helen Davey 12 BWPT 1:26.64 1:23.15
40.53 1:23.15 (42.62)
12 Zoe Parsons 12 HERT 1:26.30 1:25.17
42.57 1:25.17 (42.60)
13 Madeleine Brooks 12 HATT 1:24.52 1:25.88
40.39 1:25.88 (45.49)
14 Katherine Ford 12 GRNA 1:24.19 1:27.60
42.24 1:27.60 (45.36)
15 Hayley Golightly 12 KEYL 1:26.01 1:30.19
44.26 1:30.19 (45.93)

Event 8 Girls 13 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Rachel Hollington 13 BWPT 1:08.97 1:10.86
34.93 1:10.86 (35.93)
2 Charlotte Beck 13 BWPT 1:08.91 1:11.09
34.49 1:11.09 (36.60)
3 Jessica Karp 13 BWPT 1:13.48 1:13.10
35.53 1:13.10 (37.57)
4 Amelia-Jane Hicks 13 NHNA 1:14.27 1:14.06
36.47 1:14.06 (37.59)
5 Alice Callanan 13 WATT 1:14.80 1:14.26
36.11 1:14.26 (38.15)
6 Lydia Smith 13 HATT 1:15.36 1:14.98
36.15 1:14.98 (38.83)
7 Amelia Farmer 13 BWPT 1:18.59 1:15.66
36.12 1:15.66 (39.54)
7 Lauren Freeman 13 VULA 1:20.35 1:15.66
37.79 1:15.66 (37.87)
9 Francesca Denton 13 NHNA 1:15.81 1:15.67
37.19 1:15.67 (38.48)
10 Alex Taylor 13 WSUT 1:15.30 1:16.06
37.02 1:16.06 (39.04)
11 Zoe Stewart 13 WATT 1:18.34 1:16.96
37.81 1:16.96 (39.15)
12 Heather Smith 13 SLCA 1:15.05 1:17.32
37.91 1:17.32 (39.41)
13 Sophie Ma 13 DEEA 1:14.50 1:18.17
38.34 1:18.17 (39.83)
13 Katie Lightowler 13 COSTA 1:18.29 1:18.17
38.34 1:18.17 (39.83)
15 Hannah Parr 13 LUTT 1:20.95 1:19.87
38.96 1:19.87 (40.91)
16 Hannah Boston 13 LUTT 1:20.79 1:20.07
39.29 1:20.07 (40.78)
17 Rebecca Pritchard 13 HATT 1:21.24 1:20.14
39.64 1:20.14 (40.50)
18 Samantha Green 13 HUNT 1:20.42 1:20.79
39.57 1:20.79 (41.22)
19 Madeleine Martin 13 NHNA 1:21.50 1:21.21
40.29 1:21.21 (40.92)
20 Sharn Verrier 13 HODD 1:17.28 1:21.48
38.56 1:21.48 (42.92)
21 Abigail Cook 13 DEEA 1:19.91 1:22.05
40.30 1:22.05 (41.75)
22 Samara Mcknight 13 DEEA 1:20.02 1:22.44
40.66 1:22.44 (41.78)

Event 8 Girls 14 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Lucy Charles 14 HODD 1:07.21 1:07.41
32.77 1:07.41 (34.64)
2 Mattaya Nabarro 14 BWPT 1:11.86 1:13.64
36.31 1:13.64 (37.33)
3 Amy Stewart 14 WATT 1:14.83 1:14.70
37.42 1:14.70 (37.28)
4 Sian Young 14 GRNA 1:17.92 1:19.91
39.07 1:19.91 (40.84)
5 Holly Rees 14 CAMT 1:19.09 1:20.06
38.62 1:20.06 (41.44)
-- Charlotte McConnell 14 BWPT 1:14.75 NS

Event 8 Girls 15 & Over 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Danielle Lee 15 BWPT 1:08.81 1:10.49
34.58 1:10.49 (35.91)
2 Jenny Arthur 15 DEEA 1:13.81 1:13.18
35.56 1:13.18 (37.62)
3 Faye Barnard 17 HATT 1:13.98 1:15.80
36.81 1:15.80 (38.99)
4 Saffron Ardren 15 HODD 1:14.03 1:16.08
36.90 1:16.08 (39.18)
5 Shanice Chapman 15 WATT 1:16.27 1:16.87
37.45 1:16.87 (39.42)
6 Rhianydd Jones 15 MBDT 1:17.09 1:17.84
37.72 1:17.84 (40.12)
7 Louise Simmons 15 MBDT 1:17.67 1:18.29
38.68 1:18.29 (39.61)
8 Laura Colledge 15 DEEA 1:17.47 1:20.48
38.92 1:20.48 (41.56)
-- Jenny Budden 15 GRIL 1:10.94 NS
-- Basia Capstick 15 HATT 1:17.09 NS
Page last refreshed: 06:29:28