Event 11 Girls 9 & Under 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Abigail Burr 9 VULA 6:57.00 5:46.90
36.74 1:19.24 (42.50) 2:04.13 (44.89) 2:49.49 (45.36)
3:34.28 (44.79) 4:19.63 (45.35) 5:00.58 (40.95) 5:46.90 (46.32)
2 Rebecca Rice 9 HATT 7:16.24 6:35.10
43.13 1:34.00 (50.87) 2:24.33 (50.33) 3:15.23 (50.90)
4:06.79 (51.56) 4:58.21 (51.42) 5:48.32 (50.11) 6:35.10 (46.78)
3 Rachel Templeman 9 LUTT 6:36.00 6:36.19
43.60 1:33.62 (50.02) 2:24.45 (50.83) 3:13.72 (49.27)
4:05.50 (51.78) 4:55.65 (50.15) 5:48.31 (52.66) 6:36.19 (47.88)

Event 11 Girls 10 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Alison Haworth 10 VULA 5:28.40 5:13.06
36.78 1:16.64 (39.86) 1:56.00 (39.36) 2:35.41 (39.41)
3:15.20 (39.79) 3:55.09 (39.89) 4:34.64 (39.55) 5:13.06 (38.42)
2 Olivia Kelsey 10 VULA 5:33.80 5:16.11
36.98 1:17.79 (40.81) 1:58.29 (40.50) 2:38.85 (40.56)
3:18.91 (40.06) 3:59.31 (40.40) 4:38.77 (39.46) 5:16.11 (37.34)
3 Sophie Burnham 10 NHNA 6:02.99 5:20.36
36.48 1:17.18 (40.70) 1:57.71 (40.53) 2:38.45 (40.74)
3:20.16 (41.71) 4:02.10 (41.94) 4:42.05 (39.95) 5:20.36 (38.31)
4 Gemma Swindell 10 HATT 5:51.45 5:34.86
37.32 1:18.85 (41.53) 2:01.56 (42.71) 2:44.60 (43.04)
3:27.80 (43.20) 4:11.20 (43.40) 4:54.48 (43.28) 5:34.86 (40.38)
5 Georgina Hodges 10 HATT 5:38.69 5:37.96
37.67 1:21.84 (44.17) 2:05.64 (43.80) 2:48.64 (43.00)
3:31.42 (42.78) 4:14.01 (42.59) 4:56.97 (42.96) 5:37.96 (40.99)
6 Lorna Shore 10 NHNA 6:56.00 5:42.57
41.06 1:24.89 (43.83) 2:08.92 (44.03) 2:49.99 (41.07)
3:33.69 (43.70) 4:17.06 (43.37) 5:00.84 (43.78) 5:42.57 (41.73)
7 Emily Bradbury 10 BWPT 5:44.74 5:43.97
38.42 1:21.62 (43.20) 2:05.48 (43.86) 2:49.40 (43.92)
3:33.73 (44.33) 4:17.49 (43.76) 5:01.55 (44.06) 5:43.97 (42.42)
8 Fiona Westcough 10 GRIL 5:53.16 5:44.31
37.49 1:20.61 (43.12) 2:04.62 (44.01) 2:48.80 (44.18)
3:33.21 (44.41) 4:17.96 (44.75) 5:02.40 (44.44) 5:44.31 (41.91)
9 Jessica Caughtry 10 BWPT 6:24.24 5:53.28
39.39 1:23.05 (43.66) 2:07.91 (44.86) 2:52.28 (44.37)
3:37.07 (44.79) 4:23.06 (45.99) 5:08.36 (45.30) 5:53.28 (44.92)
10 Becky Hawes 10 NHNA 6:52.11 6:15.11
42.96 1:29.30 (46.34) 2:16.26 (46.96) 3:04.88 (48.62)
3:51.60 (46.72) 4:40.77 (49.17) 5:28.58 (47.81) 6:15.11 (46.53)
11 Grace Bradbury 10 NHNA 6:40.26 6:16.46
41.42 1:29.18 (47.76) 2:16.84 (47.66) 3:04.52 (47.68)
3:52.47 (47.95) 4:40.44 (47.97) 5:28.48 (48.04) 6:16.46 (47.98)
12 Nicole Johnson 10 NHNA 7:02.02 6:27.68
41.22 1:28.76 (47.54) 2:18.91 (50.15) 3:08.42 (49.51)
3:58.82 (50.40) 4:49.80 (50.98) 5:39.97 (50.17) 6:27.68 (47.71)
13 Madeleine Geers 10 COSTA 6:51.02 6:33.06
44.24 1:32.99 (48.75) 2:22.35 (49.36) 3:12.45 (50.10)
4:03.32 (50.87) 4:54.45 (51.13) 5:44.40 (49.95) 6:33.06 (48.66)
14 Claire Golightly 10 KEYL 7:10.00 6:36.56
43.47 1:34.31 (50.84) 2:24.62 (50.31) 3:15.80 (51.18)
4:06.09 (50.29) 4:57.09 (51.00) 5:49.17 (52.08) 6:36.56 (47.39)

Event 11 Girls 11 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Sarah Fountain 11 VULA 4:59.74 4:49.88
33.80 1:10.50 (36.70) 1:47.72 (37.22) 2:25.07 (37.35)
3:01.60 (36.53) 3:38.14 (36.54) 4:14.52 (36.38) 4:49.88 (35.36)
2 Isabelle Martin 11 MBDT 5:22.40 5:05.31
34.25 1:12.14 (37.89) 1:51.29 (39.15) 2:30.66 (39.37)
3:09.40 (38.74) 3:48.64 (39.24) 4:27.99 (39.35) 5:05.31 (37.32)
3 Lauren Betts 11 NHNA 5:13.80 5:05.52
35.31 1:13.86 (38.55) 1:52.54 (38.68) 2:31.48 (38.94)
3:10.50 (39.02) 3:49.10 (38.60) 4:27.96 (38.86) 5:05.52 (37.56)
4 Charlotte Ballard 11 HATT 5:15.54 5:13.48
36.08 1:15.45 (39.37) 1:55.17 (39.72) 2:34.97 (39.80)
3:15.14 (40.17) 3:55.24 (40.10) 4:35.46 (40.22) 5:13.48 (38.02)
5 Kimberley Stokes 11 BWPT 5:36.65 5:22.36
10.71 1:18.69 (1:07.98) 2:00.15 (41.46) 2:41.61 (41.46)
3:22.67 (41.06) 4:03.13 (40.46) 4:43.24 (40.11) 5:22.36 (39.12)
6 Christie Bays 11 STET 5:36.00 5:23.24
36.87 1:17.79 (40.92) 1:59.38 (41.59) 2:41.40 (42.02)
3:22.60 (41.20) 4:04.03 (41.43) 4:44.98 (40.95) 5:23.24 (38.26)
7 Saffron Mabbutt 11 NHNA 6:06.76 5:23.42
37.29 1:19.22 (41.93) 2:01.11 (41.89) 2:42.82 (41.71)
3:23.53 (40.71) 4:03.76 (40.23) 4:43.98 (40.22) 5:23.42 (39.44)
8 Emily McConnell 11 BWPT 5:38.23 5:23.72
36.83 1:18.05 (41.22) 1:58.99 (40.94) 2:40.01 (41.02)
3:21.16 (41.15) 4:02.64 (41.48) 4:43.38 (40.74) 5:23.72 (40.34)
9 Laura Pigott 11 GRNA 5:19.58 5:24.44
36.52 1:17.14 (40.62) 1:58.01 (40.87) 2:39.29 (41.28)
3:21.42 (42.13) 4:03.80 (42.38) 4:45.45 (41.65) 5:24.44 (38.99)
10 Katrina White 11 VULA 6:07.36 5:29.70
36.52 1:18.53 (42.01) 2:01.11 (42.58) 2:43.04 (41.93)
3:25.50 (42.46) 4:07.81 (42.31) 4:50.53 (42.72) 5:29.70 (39.17)
11 Zoey Garlick 11 NHNA 5:56.74 5:35.01
38.21 1:20.59 (42.38) 2:04.60 (44.01) 2:46.92 (42.32)
3:30.15 (43.23) 4:12.99 (42.84) 4:55.20 (42.21) 5:35.01 (39.81)
12 Katie Barker 11 BWPT 6:10.58 5:38.17
37.72 1:19.63 (41.91) 2:01.65 (42.02) 2:44.75 (43.10)
3:27.27 (42.52) 4:11.16 (43.89) 4:55.39 (44.23) 5:38.17 (42.78)
13 Gemma Starkey 11 LUTT 6:13.77 5:45.99
38.27 1:22.81 (44.54) 2:52.55 (1:29.74) 3:37.99 ( )
4:23.81 (45.82) 5:07.66 (43.85) 5:45.99 (38.33)
14 Amy Chung 11 WATT 6:18.21 5:46.99
39.75 1:22.94 (43.19) 2:06.45 (43.51) 2:50.48 (44.03)
3:35.27 (44.79) 4:20.35 (45.08) 5:05.16 (44.81) 5:46.99 (41.83)
15 Bethany Walker 11 SLCA 5:53.47 5:49.51
39.77 1:23.92 (44.15) 2:08.67 (44.75) 2:53.77 (45.10)
3:38.58 (44.81) 5:08.23 ( ) 5:49.51 (41.28)
16 Molly Landolfi 11 WATT 6:21.61 5:49.55
39.92 1:24.00 (44.08) 2:09.13 (45.13) 2:53.54 (44.41)
3:37.96 (44.42) 4:23.02 (45.06) 5:07.04 (44.02) 5:49.55 (42.51)
17 Michelle James 11 VULA 6:09.32 5:50.08
39.31 1:23.70 (44.39) 2:08.82 (45.12) 2:53.79 (44.97)
3:39.20 (45.41) 4:24.00 (44.80) 5:08.55 (44.55) 5:50.08 (41.53)
18 Rhian Mather 11 HATT 6:24.15 6:07.05
40.94 1:27.57 (46.63) 2:14.81 (47.24) 3:01.65 (46.84)
3:48.17 (46.52) 4:35.37 (47.20) 5:21.83 (46.46) 6:07.05 (45.22)
19 Kayleigh Russell 11 MBDT 6:14.96 6:15.65
40.08 1:26.96 (46.88) 2:14.33 (47.37) 3:03.93 (49.60)
3:53.29 (49.36) 4:42.69 (49.40) 5:29.36 (46.67) 6:15.65 (46.29)
20 Stephanie Banks 11 COSTA 6:17.42 6:28.10
43.49 1:33.57 (50.08) 2:22.84 (49.27) 3:10.91 (48.07)
3:59.33 (48.42) 4:49.30 (49.97) 5:39.52 (50.22) 6:28.10 (48.58)
-- Kate Hill 11 GRIL 5:40.77 NS

Event 11 Girls 12 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Lauren Wray 12 DEEA 4:58.97 4:44.08
32.74 1:08.59 (35.85) 1:45.07 (36.48) 2:21.55 (36.48)
2:57.41 (35.86) 3:33.93 (36.52) 4:10.08 (36.15) 4:44.08 (34.00)
2 Sian Lockett 12 HATT 5:13.54 4:54.09
33.14 1:10.50 (37.36) 1:47.91 (37.41) 2:25.52 (37.61)
3:03.83 (38.31) 3:41.57 (37.74) 4:19.05 (37.48) 4:54.09 (35.04)
3 Shauna Lee 12 BWPT 5:02.51 4:54.69
33.71 1:11.05 (37.34) 1:49.19 (38.14) 2:26.59 (37.40)
3:03.95 (37.36) 3:41.03 (37.08) 4:18.81 (37.78) 4:54.69 (35.88)
4 Sophie Denton 12 NHNA 5:26.03 5:06.10
35.02 1:14.56 (39.54) 1:53.55 (38.99) 2:32.56 (39.01)
3:11.34 (38.78) 3:49.95 (38.61) 4:28.34 (38.39) 5:06.10 (37.76)
5 Sophie Lynn 12 VULA 5:28.30 5:10.65
35.47 1:15.55 (40.08) 1:56.41 (40.86) 2:36.10 (39.69)
3:15.85 (39.75) 3:55.31 (39.46) 4:33.71 (38.40) 5:10.65 (36.94)
6 Emma Riddick 12 HODD 5:20.78 5:15.08
36.41 1:16.01 (39.60) 1:56.14 (40.13) 2:36.04 (39.90)
3:17.38 (41.34) 3:58.63 (41.25) 4:38.96 (40.33) 5:15.08 (36.12)
7 Lorna Barnes 12 NHNA 5:28.71 5:17.77
35.17 1:14.77 (39.60) 1:55.87 (41.10) 2:35.85 (39.98)
3:15.94 (40.09) 3:57.12 (41.18) 4:37.83 (40.71) 5:17.77 (39.94)
8 Louise Smith 12 NHNA 5:33.81 5:18.82
36.08 1:15.48 (39.40) 1:56.26 (40.78) 2:36.61 (40.35)
3:16.89 (40.28) 3:58.51 (41.62) 4:39.83 (41.32) 5:18.82 (38.99)
9 Sophie Roberts 12 VULA 5:34.68 5:19.61
36.92 1:17.81 (40.89) 1:58.42 (40.61) 2:39.75 (41.33)
3:20.08 (40.33) 4:00.54 (40.46) 4:39.91 (39.37) 5:19.61 (39.70)
10 Jessica Waters 12 HODD 5:40.22 5:23.77
35.85 1:17.74 (41.89) 1:59.66 (41.92) 2:40.83 (41.17)
3:22.03 (41.20) 4:03.17 (41.14) 4:44.02 (40.85) 5:23.77 (39.75)
11 Helen Davey 12 BWPT 5:36.88 5:24.68
36.71 1:17.89 (41.18) 1:59.83 (41.94) 2:41.66 (41.83)
3:23.42 (41.76) 4:04.77 (41.35) 4:45.68 (40.91) 5:24.68 (39.00)
12 Nicola Eveleigh 12 GRIL 5:40.43 5:26.85
37.19 1:18.06 (40.87) 1:59.74 (41.68) 2:41.71 (41.97)
3:24.64 (42.93) 4:07.44 (42.80) 4:48.57 (41.13) 5:26.85 (38.28)
13 Georgina Halford 12 MBDT 5:18.60 5:28.14
35.89 1:14.98 (39.09) 1:55.68 (40.70) 2:37.25 (41.57)
3:19.11 (41.86) 4:02.05 (42.94) 4:45.52 (43.47) 5:28.14 (42.62)
14 Harriet Clifford 12 HATT 5:44.27 5:30.33
36.24 1:16.60 (40.36) 1:58.84 (42.24) 2:41.89 (43.05)
3:25.34 (43.45) 4:08.23 (42.89) 4:49.77 (41.54) 5:30.33 (40.56)
15 Hayley Golightly 12 KEYL 5:47.05 5:34.45
38.10 1:20.32 (42.22) 2:02.90 (42.58) 2:45.22 (42.32)
3:27.70 (42.48) 4:10.68 (42.98) 4:54.00 (43.32) 5:34.45 (40.45)
16 Charlotte Jarvis 12 BWPT 5:50.48 5:48.59
39.11 1:21.23 (42.12) 2:07.51 (46.28) 2:52.26 (44.75)
3:35.89 (43.63) 4:22.02 (46.13) 5:06.69 (44.67) 5:48.59 (41.90)
-- Emma Lythaby 12 HERT 5:12.00 NS

Event 11 Girls 13 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Yasmin Bithrey 13 BWPT 4:42.00 4:39.79
32.02 1:07.69 (35.67) 1:43.69 (36.00) 2:19.19 (35.50)
2:53.79 (34.60) 3:29.28 (35.49) 4:04.91 (35.63) 4:39.79 (34.88)
2 Rachel Hollington 13 BWPT 4:50.05 4:42.45
33.16 1:08.95 (35.79) 1:43.79 (34.84) 2:19.89 (36.10)
2:54.60 (34.71) 3:30.56 (35.96) 4:06.85 (36.29) 4:42.45 (35.60)
3 Amelia-Jane Hicks 13 NHNA 4:46.32 4:42.85
32.32 1:07.67 (35.35) 1:43.91 (36.24) 2:20.26 (36.35)
2:56.03 (35.77) 3:32.24 (36.21) 4:08.23 (35.99) 4:42.85 (34.62)
4 Katie Tavener 13 BWPT 4:58.85 4:43.91
33.15 1:09.28 (36.13) 1:45.76 (36.48) 2:22.02 (36.26)
2:57.79 (35.77) 3:34.16 (36.37) 4:09.98 (35.82) 4:43.91 (33.93)
5 Lauren Freeman 13 VULA 4:54.00 4:47.09
33.37 1:09.56 (36.19) 1:45.79 (36.23) 2:22.77 (36.98)
2:59.01 (36.24) 3:35.06 (36.05) 4:11.29 (36.23) 4:47.09 (35.80)
6 Alex Taylor 13 WSUT 4:58.58 4:49.60
33.40 1:09.68 (36.28) 1:46.42 (36.74) 2:23.79 (37.37)
3:01.04 (37.25) 3:38.00 (36.96) 4:14.31 (36.31) 4:49.60 (35.29)
7 Hannah Boston 13 LUTT 5:01.00 4:58.16
33.68 1:10.36 (36.68) 1:47.92 (37.56) 2:25.70 (37.78)
3:03.84 (38.14) 3:41.95 (38.11) 4:21.10 (39.15) 4:58.16 (37.06)
8 Zoe Stewart 13 WATT 5:11.59 5:00.22
35.87 1:14.63 (38.76) 1:53.45 (38.82) 2:32.43 (38.98)
3:10.35 (37.92) 3:47.70 (37.35) 4:24.99 (37.29) 5:00.22 (35.23)
9 Francesca Denton 13 NHNA 5:11.23 5:00.44
35.08 1:12.68 (37.60) 1:50.45 (37.77) 2:28.98 (38.53)
3:07.54 (38.56) 3:46.02 (38.48) 4:24.44 (38.42) 5:00.44 (36.00)
10 Heather Smith 13 SLCA 4:57.88 5:03.38
34.66 1:11.91 (37.25) 1:49.77 (37.86) 2:28.57 (38.80)
3:06.90 (38.33) 3:45.77 (38.87) 4:24.90 (39.13) 5:03.38 (38.48)
11 Carina Bays 13 STET 5:20.20 5:05.90
34.59 1:12.03 (37.44) 1:51.60 (39.57) 2:30.94 (39.34)
3:10.96 (40.02) 3:50.37 (39.41) 4:30.71 (40.34) 5:05.90 (35.19)
12 Hannah Parr 13 LUTT 5:04.09 5:08.14
35.34 1:14.41 (39.07) 1:53.15 (38.74) 2:32.14 (38.99)
3:11.40 (39.26) 3:51.04 (39.64) 4:30.24 (39.20) 5:08.14 (37.90)
13 Rebecca Pritchard 13 HATT 5:13.68 5:08.16
35.04 1:13.72 (38.68) 1:52.94 (39.22) 2:32.64 (39.70)
3:12.22 (39.58) 3:51.67 (39.45) 4:30.88 (39.21) 5:08.16 (37.28)
14 Heather Tysoe 13 WATT 5:23.62 5:11.62
36.01 1:15.02 (39.01) 1:54.49 (39.47) 2:34.46 (39.97)
3:14.00 (39.54) 3:54.08 (40.08) 4:33.49 (39.41) 5:11.62 (38.13)
15 Holly Winfield 13 COSTA 5:23.19 5:14.44
36.97 1:16.55 (39.58) 1:56.63 (40.08) 2:36.84 (40.21)
3:17.49 (40.65) 3:57.63 (40.14) 4:37.20 (39.57) 5:14.44 (37.24)

Event 11 Girls 14 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Alice Marchant 14 BWPT 4:40.87 4:43.81
32.69 1:08.30 (35.61) 1:44.56 (36.26) 2:20.76 (36.20)
2:56.48 (35.72) 3:32.83 (36.35) 4:08.86 (36.03) 4:43.81 (34.95)
2 Eleanor Mason 14 BWPT 4:55.58 4:47.84
33.28 1:09.94 (36.66) 1:46.27 (36.33) 2:23.21 (36.94)
2:59.71 (36.50) 3:36.47 (36.76) 4:13.15 (36.68) 4:47.84 (34.69)
3 Sian Young 14 GRNA 5:01.70 4:52.81
33.01 1:09.26 (36.25) 1:46.33 (37.07) 2:23.80 (37.47)
3:01.42 (37.62) 3:39.00 (37.58) 4:16.44 (37.44) 4:52.81 (36.37)
4 Amy Stewart 14 WATT 5:05.06 4:59.47
35.33 1:13.92 (38.59) 1:52.43 (38.51) 2:30.51 (38.08)
3:07.64 (37.13) 3:45.88 (38.24) 4:23.33 (37.45) 4:59.47 (36.14)
-- Charlotte Blacksley 14 BWPT 4:43.00 NS

Event 11 Girls 15 & Over 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Danielle Lee 15 BWPT 4:49.30 4:50.98
32.40 1:08.44 (36.04) 1:45.35 (36.91) 2:23.06 (37.71)
3:00.25 (37.19) 3:37.61 (37.36) 4:14.91 (37.30) 4:50.98 (36.07)
2 Helen Baldrance 18 BWPT 4:42.70 4:52.45
32.44 1:08.30 (35.86) 1:44.61 (36.31) 2:21.72 (37.11)
2:59.32 (37.60) 3:37.41 (38.09) 4:15.85 (38.44) 4:52.45 (36.60)
3 Sophie Thrussell 15 BWPT 4:56.00 4:55.05
33.98 1:10.61 (36.63) 1:47.51 (36.90) 2:24.99 (37.48)
3:02.59 (37.60) 3:40.59 (38.00) 4:18.40 (37.81) 4:55.05 (36.65)
4 Rhianydd Jones 15 MBDT 4:58.18 4:55.59
33.23 1:08.90 (35.67) 1:45.80 (36.90) 2:23.31 (37.51)
3:01.20 (37.89) 3:39.40 (38.20) 4:18.01 (38.61) 4:55.59 (37.58)
5 Jenny Arthur 15 DEEA 4:49.61 4:56.07
33.15 1:09.82 (36.67) 1:47.16 (37.34) 2:25.11 (37.95)
3:02.85 (37.74) 3:41.14 (38.29) 4:19.33 (38.19) 4:56.07 (36.74)
6 Louise Simmons 15 MBDT 5:01.83 5:07.16
35.30 1:13.77 (38.47) 1:52.12 (38.35) 2:31.44 (39.32)
3:10.53 (39.09) 3:49.78 (39.25) 4:29.28 (39.50) 5:07.16 (37.88)
7 Hannah Oakley-Reid 16 HATT 4:39.41 5:09.60
33.20 1:10.50 (37.30) 1:49.34 (38.84) 2:28.32 (38.98)
3:08.24 (39.92) 3:48.42 (40.18) 4:29.35 (40.93) 5:09.60 (40.25)
8 Katie Quinn 15 HATT 4:58.25 5:09.70
34.66 1:13.13 (38.47) 1:52.71 (39.58) 2:32.24 (39.53)
3:11.90 (39.66) 3:51.37 (39.47) 4:31.09 (39.72) 5:09.70 (38.61)
9 Laura Colledge 15 DEEA 5:10.56 5:12.72
35.02 1:13.38 (38.36) 1:53.06 (39.68) 2:32.79 (39.73)
3:12.72 (39.93) 3:52.91 (40.19) 4:33.15 (40.24) 5:12.72 (39.57)
Page last refreshed: 03:15:05