Event 13 Girls 9 & Under 50 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Sammy James 9 VULA 48.14 41.68
2 Abigail Burr 9 VULA 50.50 42.20
3 Sophie Bradley 9 LUTT 51.72 42.82
4 Chloe James 9 VULA 44.91 43.38
5 Maria Wray 9 BWPT 48.35 43.61
6 Lauren McAlinden 9 HATT 51.03 44.26
7 Fiona Thornton 9 STET 52.15 44.38
8 Rachel Templeman 9 LUTT 47.14 44.92
9 Kate McQuaid 9 HERT 47.01 45.13
10 Eleanor Wase 9 BWPT 46.02 45.57
11 Olivia Hazel 9 STET 44.00 46.34
12 Elizabeth Oakley 9 GRIL 52.18 47.32
13 Rebecca Rice 9 HATT 51.19 47.40
14 Emma Jesson 9 LUTT 53.64 48.49
15 Amber Hughes 9 BWPT 55.28 49.70
16 Lauren Bajak 9 LUTT 56.69 53.40

Event 13 Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Jessica Jackson 10 STET 40.69 40.62
2 Emily Bradbury 10 BWPT 41.14 40.70
3 Charlotte Longden 10 HATT 41.84 41.02
4 Sydney Crouch 10 HODD 42.03 41.60
5 Lily West 10 STET 42.36 41.90
6 Emily Oakley 10 GRIL 42.71 42.06
7 Gemma Swindell 10 HATT 42.34 42.22
8 Sophie Thomson 10 HERT 39.90 42.66
9 Tsiu-Kim Bagan 10 GRIL 45.07 42.71
10 Danielle Murphy 10 STET 44.34 43.37
11 Beth Currant 10 LUTT 44.71 43.50
12 Hannah Ford 10 GRNA 45.94 43.53
13 Rachel Miller 10 LUTT 48.46 44.96
14 Fiona McQuire 10 WATT 45.67 45.26
15 Hannah Colwell 10 LUTT 48.20 45.46
16 Bethany Fitzsimmons 10 HERT 48.86 46.75
17 Jessica Tanseli 10 LUTT 49.32 47.82
18 Amber Starkey 10 LUTT 49.35 48.78
19 Erin Plummer 10 LUTT 49.67 49.04

Event 13 Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Hallie Knight 11 VULA 42.22 39.36
2 Gemma Starkey 11 LUTT 40.94 39.50
3 Christie Bays 11 STET 40.00 39.53
4 Aimi De Rosa 11 HERT 42.48 40.78
5 Amy Chung 11 WATT 41.19 41.16
6 Brogan Lee 11 LUTT 41.73 41.65
7 Amber Sheldon 11 GRNA 44.57 41.67
8 Annabelle Thomas 11 WATT 43.65 41.98
9 Georgia Hazel 11 STET 40.00 42.01
10 Shelley Hyde 11 HERT 42.74 42.05
11 Kayleigh Russell 11 MBDT 40.21 42.54
12 Molly Landolfi 11 WATT 41.74 42.61
13 Bethany Walker 11 SLCA 41.25 43.15
14 Sophie Jones 11 BWPT 41.93 43.27
15 Katie Barker 11 BWPT 44.44 43.33
16 Rhian Mather 11 HATT 44.50 43.79
17 Rachel Lotts 11 HEMT 44.03 44.03
18 Emma Target 11 HATT 44.10 45.00
-- Annie Little 11 CAMT 44.22 DQ

Event 13 Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Sian Lockett 12 HATT 35.53 35.90
2 Shauna Lee 12 BWPT 37.30 36.45
3 Victoria Fischer 12 HEMT 37.09 36.56
4 Emma Lythaby 12 HERT 36.45 37.05
5 Charlotte Harrison 12 HUNT 35.96 37.11
6 Amber Swales 12 BWPT 40.94 38.19
7 Zoe Parsons 12 HERT 39.26 38.98
8 Charlotte Jarvis 12 BWPT 39.75 39.20
9 Helen Davey 12 BWPT 39.31 39.38
10 Harriet Clifford 12 HATT 40.69 39.46
11 Georgina Mollison 12 BWPT 40.75 39.59
12 Sally-Anne Gibson 12 BWPT 40.89 40.41
13 Katherine Ford 12 GRNA 40.96 40.76

Event 13 Girls 13 Year Olds 50 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Charlotte Beck 13 BWPT 32.69 33.24
2 Rachel Hollington 13 BWPT 33.76 33.70
3 Alice Callanan 13 WATT 35.41 34.97
4 Brogan Plummer 13 LUTT 36.64 35.08
5 Lauren Freeman 13 VULA 36.28 36.20
6 Sharn Verrier 13 HODD 37.00 36.43
7 Amelia Farmer 13 BWPT 36.75 37.01
8 Carina Bays 13 STET 38.50 37.15
9 Abigail Cook 13 DEEA 36.96 37.59
10 Rebecca Pritchard 13 HATT 38.24 38.65
11 Samara Mcknight 13 DEEA 37.59 39.03
12 Lucy Kearsey 13 HATT 38.60 40.40

Event 13 Girls 14 Year Olds 50 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Sarah Brennan 14 CAMT 36.15 35.80
2 Eleanor Mason 14 BWPT 36.21 35.94
3 Holly Rees 14 CAMT 37.30 37.23
4 Kimberley Burrows 14 MBDT 36.40 37.58
5 Yolanda Batson 14 LUTT 37.21 37.71
-- Charlotte Blacksley 14 BWPT 34.10 NS

Event 13 Girls 15 & Over 50 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Danielle Lee 15 BWPT 32.27 33.07
2 Tamara Richards 15 HUNT 33.40 33.35
3 Saffron Ardren 15 HODD 34.07 35.40
4 Faye Barnard 17 HATT 34.91 35.64
5 Rhianydd Jones 15 MBDT 35.56 35.85
6 Harriet Lee 16 BWPT 35.71 37.17
7 Leah West 17 SLCA 36.70 37.18
8 Ana Ferreira 15 GRIL 37.04 40.01
Page last refreshed: 12:01:50