Event 20 Girls 9 & Under 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Chloe James 9 VULA 3:18.34 3:03.39
42.03 1:29.70 (47.67) 2:18.23 (48.53) 3:03.39 (45.16)
2 Sammy James 9 VULA 3:40.70 3:05.50
42.19 1:30.46 (48.27) 2:18.73 (48.27) 3:05.50 (46.77)
3 Abigail Burr 9 VULA 3:43.48 3:05.97
44.04 1:31.03 (46.99) 2:19.55 (48.52) 3:05.97 (46.42)
4 Paige Wilding 9 HEMT 3:32.16 3:13.71
44.58 1:35.28 (50.70) 2:26.92 (51.64) 3:13.71 (46.79)
5 Devon Stoner 9 SLCA 3:34.00 3:14.17
46.11 1:35.58 (49.47) 2:26.01 (50.43) 3:14.17 (48.16)
6 Sophie Bradley 9 LUTT 4:22.99 3:20.80
46.20 1:38.82 (52.62) 2:31.71 (52.89) 3:20.80 (49.09)
7 Eleanor Wase 9 BWPT 3:36.59 3:23.48
46.57 1:40.55 (53.98) 2:33.83 (53.28) 3:23.48 (49.65)
8 Emma Wilkins 9 GRNA 3:26.70 3:25.40
48.45 1:41.19 (52.74) 2:35.47 (54.28) 3:25.40 (49.93)
9 Zoe Griffiths 9 HUNT 4:07.25 3:29.57
49.43 1:44.84 (55.41) 2:39.13 (54.29) 3:29.57 (50.44)
10 Sophie Henson 9 COSTA 3:40.99 3:30.64
49.80 1:44.54 (54.74) 2:38.96 (54.42) 3:30.64 (51.68)
11 Rebecca Rice 9 HATT 4:06.31 3:33.31
49.79 1:45.10 (55.31) 2:41.94 (56.84) 3:33.31 (51.37)
12 Alicia Lucy 9 KEYL 3:48.63 3:35.59
49.37 1:44.80 (55.43) 2:41.70 (56.90) 3:35.59 (53.89)
13 Maria Wray 9 BWPT 4:05.21 3:37.02
53.68 1:50.73 (57.05) 2:47.18 (56.45) 3:37.02 (49.84)
14 Amber Hughes 9 BWPT 4:37.30 3:40.70
51.99 1:48.36 (56.37) 2:44.92 (56.56) 3:40.70 (55.78)
15 Eleanor Bilson 9 NHNA 4:36.30 3:42.08
52.96 1:50.61 (57.65) 2:48.81 (58.20) 3:42.08 (53.27)
-- Freya Mayhew 9 HEMT 3:36.86 DQ

Event 20 Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Emily Bradbury 10 BWPT 2:59.43 2:49.73
40.02 1:24.12 (44.10) 2:07.74 (43.62) 2:49.73 (41.99)
2 Sophie Burnham 10 NHNA 3:02.10 2:52.11
41.29 1:25.61 (44.32) 2:09.61 (44.00) 2:52.11 (42.50)
3 Nicola Jefferies 10 CAMT 3:12.41 3:01.84
42.77 1:28.56 (45.79) 2:16.39 (47.83) 3:01.84 (45.45)
4 Charlotte Longden 10 HATT 3:11.93 3:02.23
42.18 1:29.07 (46.89) 2:17.54 (48.47) 3:02.23 (44.69)
5 Lorna Shore 10 NHNA 3:22.11 3:03.49
44.65 1:31.84 (47.19) 2:19.81 (47.97) 3:03.49 (43.68)
6 Fiona Westcough 10 GRIL 3:06.73 3:04.85
43.25 1:30.19 (46.94) 2:18.59 (48.40) 3:04.85 (46.26)
7 Georgina Hodges 10 HATT 2:59.22 3:05.36
42.60 1:29.45 (46.85) 2:17.79 (48.34) 3:05.36 (47.57)
8 Pippa Shuttleworth 10 GRIL 3:18.15 3:05.66
44.79 1:32.92 (48.13) 2:20.53 (47.61) 3:05.66 (45.13)
9 Emily Oakley 10 GRIL 3:13.18 3:07.41
45.28 1:33.41 (48.13) 2:21.71 (48.30) 3:07.41 (45.70)
10 Grace Bradbury 10 NHNA 3:27.97 3:07.58
44.08 3:07.58 (2:23.50)
11 Hannah Ford 10 GRNA 3:19.32 3:08.07
45.16 1:33.64 (48.48) 2:22.24 (48.60) 3:08.07 (45.83)
12 Jessica Caughtry 10 BWPT 3:11.63 3:08.99
44.70 1:33.77 (49.07) 2:21.90 (48.13) 3:08.99 (47.09)
13 Lauren Winfield 10 COSTA 3:27.81 3:16.45
47.27 1:39.13 (51.86) 2:30.57 (51.44) 3:16.45 (45.88)
14 Nicole Johnson 10 NHNA 3:36.88 3:22.81
48.33 1:40.55 (52.22) 2:32.84 (52.29) 3:22.81 (49.97)
15 Katie Smith 10 HATT 3:25.56 3:24.46
47.42 1:39.17 (51.75) 2:33.09 (53.92) 3:24.46 (51.37)
16 Clara Neary 10 MBDT 3:24.44 3:26.44
45.87 1:38.53 (52.66) 2:33.48 (54.95) 3:26.44 (52.96)
17 Becky Hawes 10 NHNA 3:32.81 3:29.07
50.76 1:43.98 (53.22) 2:37.54 (53.56) 3:29.07 (51.53)
18 Holly Charles 10 HODD 3:36.51 3:30.46
48.67 1:43.00 (54.33) 2:37.85 (54.85) 3:30.46 (52.61)
19 Rachel Miller 10 LUTT 3:46.90 3:31.37
48.40 1:44.70 (56.30) 2:40.09 (55.39) 3:31.37 (51.28)
-- Fiona McQuire 10 WATT 3:40.90 DQ

Event 20 Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Lauren Betts 11 NHNA 2:52.06 2:45.49
40.22 1:22.29 (42.07) 2:04.67 (42.38) 2:45.49 (40.82)
2 Isabelle Martin 11 MBDT 2:56.30 2:48.36
40.54 1:23.29 (42.75) 2:06.88 (43.59) 2:48.36 (41.48)
3 Emily McConnell 11 BWPT 2:54.79 2:49.25
40.90 1:23.83 (42.93) 2:07.50 (43.67) 2:49.25 (41.75)
4 Kate Hill 11 GRIL 2:53.86 2:50.83
40.85 1:23.95 (43.10) 2:08.06 (44.11) 2:50.83 (42.77)
5 Laura Pigott 11 GRNA 2:51.77 2:51.75
40.70 1:24.66 (43.96) 2:09.78 (45.12) 2:51.75 (41.97)
6 Charlotte Ballard 11 HATT 2:59.00 2:53.55
40.77 1:24.96 (44.19) 2:09.88 (44.92) 2:53.55 (43.67)
7 Gemma Starkey 11 LUTT 3:16.06 2:53.58
40.24 1:25.81 (45.57) 2:12.78 (46.97) 2:53.58 (40.80)
8 Elisha Penman 11 DEEA 3:04.17 2:54.84
41.90 1:26.20 (44.30) 2:11.03 (44.83) 2:54.84 (43.81)
9 Bethany Walker 11 SLCA 3:03.17 2:55.78
42.37 1:27.29 (44.92) 2:12.81 (45.52) 2:55.78 (42.97)
10 Zoey Garlick 11 NHNA 3:12.99 2:57.30
42.25 1:27.85 (45.60) 2:14.84 (46.99) 2:57.30 (42.46)
11 Saffron Mabbutt 11 NHNA 3:17.39 2:57.61
42.21 1:28.29 (46.08) 2:14.17 (45.88) 2:57.61 (43.44)
12 Hallie Knight 11 VULA 3:09.98 2:59.32
39.67 1:24.94 (45.27) 2:13.11 (48.17) 2:59.32 (46.21)
13 Philippa West 11 SLCA 3:11.36 2:59.47
43.07 1:29.43 (46.36) 2:16.05 (46.62) 2:59.47 (43.42)
14 Amy Chung 11 WATT 3:03.96 2:59.52
42.97 1:28.89 (45.92) 2:15.83 (46.94) 2:59.52 (43.69)
15 Michelle James 11 VULA 3:07.83 3:00.16
41.53 1:28.74 (47.21) 2:16.16 (47.42) 3:00.16 (44.00)
16 Stephanie Banks 11 COSTA 3:05.06 3:01.14
44.07 1:31.14 (47.07) 2:17.61 (46.47) 3:01.14 (43.53)
17 Kate Jolly 11 TRDA 2:59.00 3:01.32
40.83 1:28.22 (47.39) 2:16.25 (48.03) 3:01.32 (45.07)
18 Rhian Mather 11 HATT 3:21.00 3:18.19
46.50 1:37.74 (51.24) 2:30.40 (52.66) 3:18.19 (47.79)
19 Rachel Lotts 11 HEMT 3:17.61 3:18.83
44.76 1:36.30 (51.54) 2:29.03 (52.73) 3:18.83 (49.80)

Event 20 Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Sian Lockett 12 HATT 2:42.53 2:37.52
37.68 1:18.32 (40.64) 1:58.98 (40.66) 2:37.52 (38.54)
2 Sophie Denton 12 NHNA 2:49.81 2:39.87
38.79 1:19.28 (40.49) 2:00.26 (40.98) 2:39.87 (39.61)
3 Victoria Fischer 12 HEMT 2:57.77 2:47.64
40.26 1:23.02 (42.76) 2:06.02 (43.00) 2:47.64 (41.62)
4 Charlotte Harrison 12 HUNT 2:45.88 2:48.80
38.91 1:21.55 (42.64) 2:05.82 (44.27) 2:48.80 (42.98)
5 Eleanor Fox 12 NHNA 2:59.26 2:52.92
40.85 1:25.78 (44.93) 2:10.51 (44.73) 2:52.92 (42.41)
6 Chloe Beard 12 COSTA 2:59.50 2:53.76
40.89 1:25.84 (44.95) 2:11.14 (45.30) 2:53.76 (42.62)
7 Abigail Perry 12 NHNA 2:54.74 2:54.81
41.99 1:25.84 (43.85) 2:10.72 (44.88) 2:54.81 (44.09)
8 Jessica Waters 12 HODD 3:01.00 2:58.44
41.10 1:27.98 (46.88) 2:14.38 (46.40) 2:58.44 (44.06)
9 Katherine Ford 12 GRNA 3:05.05 2:59.73
41.53 1:27.29 (45.76) 2:14.46 (47.17) 2:59.73 (45.27)
10 Georgina Mollison 12 BWPT 3:02.57 3:02.00
41.82 3:02.00 (2:20.18)
11 Charlotte Jarvis 12 BWPT 3:04.98 3:03.42
41.43 1:29.24 (47.81) 2:18.42 (49.18) 3:03.42 (45.00)
12 Madeleine Brooks 12 HATT 3:02.11 3:04.88
43.42 1:30.81 (47.39) 2:18.42 (47.61) 3:04.88 (46.46)

Event 20 Girls 13 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Charlotte Beck 13 BWPT 2:25.34 2:28.15
34.20 1:12.43 (38.23) 1:51.02 (38.59) 2:28.15 (37.13)
2 Katie Tavener 13 BWPT 2:35.80 2:31.62
35.94 1:14.91 (38.97) 1:53.81 (38.90) 2:31.62 (37.81)
3 Rachel Hollington 13 BWPT 2:30.22 2:33.40
36.04 1:14.56 (38.52) 1:54.06 (39.50) 2:33.40 (39.34)
4 Alex Galun 13 NHNA 2:35.06 2:33.67
36.46 1:15.32 (38.86) 1:54.82 (39.50) 2:33.67 (38.85)
5 Amelia-Jane Hicks 13 NHNA 2:36.31 2:34.36
36.42 1:16.20 (39.78) 1:56.36 (40.16) 2:34.36 (38.00)
6 Lauren Freeman 13 VULA 2:47.33 2:35.59
38.04 1:17.61 (39.57) 1:57.08 (39.47) 2:35.59 (38.51)
7 Lydia Smith 13 HATT 2:37.74 2:37.21
36.21 1:16.19 (39.98) 1:57.49 (41.30) 2:37.21 (39.72)
8 Jessica Karp 13 BWPT 2:42.71 2:38.26
36.27 1:16.37 (40.10) 1:57.55 (41.18) 2:38.26 (40.71)
9 Alice Callanan 13 WATT 2:41.72 2:38.69
37.77 1:18.58 (40.81) 1:59.21 (40.63) 2:38.69 (39.48)
10 Francesca Denton 13 NHNA 2:43.87 2:39.18
38.53 1:19.55 (41.02) 1:59.89 (40.34) 2:39.18 (39.29)
11 Heather Smith 13 SLCA 2:40.72 2:39.71
38.55 1:18.78 (40.23) 1:59.38 (40.60) 2:39.71 (40.33)
12 Amelia Farmer 13 BWPT 2:54.70 2:40.02
36.66 1:17.90 (41.24) 1:59.75 (41.85) 2:40.02 (40.27)
13 Zoe Stewart 13 WATT 2:44.64 2:41.20
38.39 1:19.44 (41.05) 2:01.61 (42.17) 2:41.20 (39.59)
14 Sophie Ma 13 DEEA 2:40.83 2:45.11
38.90 1:20.40 (41.50) 2:03.54 (43.14) 2:45.11 (41.57)
15 Holly Winfield 13 COSTA 2:54.17 2:45.15
39.73 1:21.64 (41.91) 2:04.59 (42.95) 2:45.15 (40.56)
16 Hannah Boston 13 LUTT 2:51.75 2:46.73
40.10 1:23.05 (42.95) 2:05.79 (42.74) 2:46.73 (40.94)
17 Rebecca Pritchard 13 HATT 2:51.45 2:47.64
39.90 1:22.51 (42.61) 2:06.02 (43.51) 2:47.64 (41.62)
18 Hannah Parr 13 LUTT 2:45.95 2:49.57
39.32 1:22.49 (43.17) 2:06.80 (44.31) 2:49.57 (42.77)
19 Sharn Verrier 13 HODD 2:50.00 2:50.04
38.88 1:22.24 (43.36) 2:07.73 (45.49) 2:50.04 (42.31)
20 Samantha Green 13 HUNT 2:52.95 2:50.51
38.80 1:22.02 (43.22) 2:07.26 (45.24) 2:50.51 (43.25)

Event 20 Girls 14 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Lucy Charles 14 HODD 2:27.00 2:22.23
32.70 1:08.65 (35.95) 1:45.87 (37.22) 2:22.23 (36.36)
2 Charlotte Blacksley 14 BWPT 2:31.06 2:31.91
34.63 1:12.74 (38.11) 1:52.44 (39.70) 2:31.91 (39.47)
3 Eleanor Mason 14 BWPT 2:36.78 2:35.46
36.42 1:16.43 (40.01) 1:56.68 (40.25) 2:35.46 (38.78)
4 Amy Stewart 14 WATT 2:42.20 2:37.14
36.98 1:17.19 (40.21) 1:57.57 (40.38) 2:37.14 (39.57)
5 Katie Sykes 14 KLWT 2:43.07 2:38.25
37.34 1:17.51 (40.17) 1:57.99 (40.48) 2:38.25 (40.26)

Event 20 Girls 15 & Over 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Carolyn Astbury 15 WATT 2:32.29 2:30.18
35.60 1:13.24 (37.64) 1:52.04 (38.80) 2:30.18 (38.14)
2 Jenny Arthur 15 DEEA 2:35.15 2:35.84
36.30 1:16.07 (39.77) 1:56.50 (40.43) 2:35.84 (39.34)
3 Sophie Thrussell 15 BWPT 2:37.30 2:37.53
37.86 1:17.70 (39.84) 1:58.20 (40.50) 2:37.53 (39.33)
4 Shanice Chapman 15 WATT 2:39.88 2:38.89
37.23 1:17.49 (40.26) 1:59.61 (42.12) 2:38.89 (39.28)
5 Jenny Budden 15 GRIL 2:28.02 2:42.09
36.34 1:16.24 (39.90) 1:58.13 (41.89) 2:42.09 (43.96)
6 Saffron Ardren 15 HODD 2:36.73 2:45.86
37.39 1:18.77 (41.38) 2:02.27 (43.50) 2:45.86 (43.59)
7 Louise Simmons 15 MBDT 2:40.94 2:46.03
38.80 1:21.11 (42.31) 2:03.62 (42.51) 2:46.03 (42.41)
8 Rhianydd Jones 15 MBDT 2:42.88 2:46.99
38.12 1:20.03 (41.91) 2:03.27 (43.24) 2:46.99 (43.72)
-- Basia Capstick 15 HATT 2:41.19 NS
-- Faye Barnard 17 HATT 2:28.72 NS
Page last refreshed: 03:37:30