Event 22 Girls 9 & Under 200 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Rebecca Freestone 9 HODD 4:04.05 3:48.15
53.49 1:52.31 (58.82) 2:51.70 (59.39) 3:48.15 (56.45)
2 Abigail Burr 9 VULA 3:57.15 3:50.95
54.51 1:53.14 (58.63) 2:51.35 (58.21) 3:50.95 (59.60)
3 Olivia Hazel 9 STET 4:00.00 3:55.05
56.51 1:57.12 (1:00.61) 2:58.63 (1:01.51) 3:55.05 (56.42)
4 Sammy James 9 VULA 4:15.01 3:55.36
52.99 1:55.33 (1:02.34) 2:56.62 (1:01.29) 3:55.36 (58.74)
5 Eleanor Wase 9 BWPT 4:20.15 3:55.49
53.41 1:55.28 (1:01.87) 2:57.49 (1:02.21) 3:55.49 (58.00)
6 Freya Mayhew 9 HEMT 4:14.80 3:56.89
53.14 1:55.62 (1:02.48) 2:58.19 (1:02.57) 3:56.89 (58.70)
7 Sophie Bradley 9 LUTT 4:30.12 3:56.92
54.36 1:56.02 (1:01.66) 2:57.69 (1:01.67) 3:56.92 (59.23)
8 Ciara Purcell 9 KEYL 4:55.01 3:58.66
54.71 1:56.67 (1:01.96) 2:59.67 (1:03.00) 3:58.66 (58.99)
9 Paige Wilding 9 HEMT 4:13.27 4:00.68
53.68 1:57.17 (1:03.49) 2:59.19 (1:02.02) 4:00.68 (1:01.49)
10 Sophie Henson 9 COSTA 4:10.54 4:09.22
58.58 2:02.18 (1:03.60) 3:06.30 (1:04.12) 4:09.22 (1:02.92)
11 Devon Stoner 9 SLCA 4:33.00 4:11.76
56.83 1:59.31 (1:02.48) 3:05.58 (1:06.27) 4:11.76 (1:06.18)
12 Emma Jesson 9 LUTT 5:02.02 4:15.84
55.55 2:04.37 (1:08.82) 3:14.18 (1:09.81) 4:15.84 (1:01.66)
13 Amy Zhang 9 CAMT 5:09.35 4:16.69
54.28 1:59.38 (1:05.10) 3:06.80 (1:07.42) 4:16.69 (1:09.89)
14 Zoe Griffiths 9 HUNT 4:54.21 4:21.92
58.95 2:06.67 (1:07.72) 3:14.63 (1:07.96) 4:21.92 (1:07.29)
15 Alicia Lucy 9 KEYL 4:32.75 4:22.82
1:02.06 2:09.19 (1:07.13) 3:19.45 (1:10.26) 4:22.82 (1:03.37)
16 Eleanor Bilson 9 NHNA 5:16.40 4:36.97
1:03.76 2:14.00 (1:10.24) 3:27.05 (1:13.05) 4:36.97 (1:09.92)
17 Amber Hughes 9 BWPT 5:17.40 4:55.16
1:10.70 2:27.61 (1:16.91) 3:42.26 (1:14.65) 4:55.16 (1:12.90)

Event 22 Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Olivia Kelsey 10 VULA 3:27.81 3:19.82
47.50 1:38.40 (50.90) 2:30.12 (51.72) 3:19.82 (49.70)
2 Lily West 10 STET 3:30.01 3:23.65
45.57 1:38.89 (53.32) 2:33.27 (54.38) 3:23.65 (50.38)
3 Sophie Burnham 10 NHNA 3:39.35 3:27.01
48.41 1:41.54 (53.13) 2:34.88 (53.34) 3:27.01 (52.13)
4 Kerensa Ward 10 NHNA 3:37.49 3:27.97
47.73 1:41.95 (54.22) 2:35.33 (53.38) 3:27.97 (52.64)
5 Danielle Murphy 10 STET 3:30.01 3:29.29
49.79 1:43.55 (53.76) 2:38.05 (54.50) 3:29.29 (51.24)
6 Jessica Caughtry 10 BWPT 3:42.07 3:30.51
49.62 1:43.48 (53.86) 2:37.28 (53.80) 3:30.51 (53.23)
7 Katie Smith 10 HATT 3:45.29 3:32.93
48.69 1:43.23 (54.54) 2:39.71 (56.48) 3:32.93 (53.22)
8 Gemma Swindell 10 HATT 3:45.12 3:32.94
48.65 1:44.35 (55.70) 2:38.52 (54.17) 3:32.94 (54.42)
9 Charlotte Longden 10 HATT 3:57.40 3:33.54
49.76 1:45.12 (55.36) 2:40.06 (54.94) 3:33.54 (53.48)
10 Olivia Conway 10 DEEA 3:36.46 3:33.83
48.08 1:42.84 (54.76) 2:40.16 (57.32) 3:33.83 (53.67)
11 Claire Golightly 10 KEYL 3:52.54 3:38.19
51.86 1:47.60 (55.74) 2:44.12 (56.52) 3:38.19 (54.07)
12 Jessica Tanseli 10 LUTT 3:46.08 3:43.54
49.96 1:49.26 (59.30) 2:48.67 (59.41) 3:43.54 (54.87)
13 Hannah Ford 10 GRNA 3:48.17 3:46.81
53.33 1:53.09 (59.76) 2:50.58 (57.49) 3:46.81 (56.23)
14 Fiona Westcough 10 GRIL 3:46.76 3:49.01
53.21 1:52.75 (59.54) 2:51.81 (59.06) 3:49.01 (57.20)
15 Lorna Shore 10 NHNA 4:00.11 3:49.96
53.58 1:55.45 (1:01.87) 2:52.98 (57.53) 3:49.96 (56.98)
16 Becky Hawes 10 NHNA 4:10.12 3:51.83
54.15 1:53.77 (59.62) 2:54.09 (1:00.32) 3:51.83 (57.74)
17 Grace Bradbury 10 NHNA 4:12.37 3:54.41
55.00 1:54.73 (59.73) 2:56.65 (1:01.92) 3:54.41 (57.76)
18 Nicole Johnson 10 NHNA 4:10.81 3:55.38
54.35 1:57.23 (1:02.88) 2:57.73 (1:00.50) 3:55.38 (57.65)
19 Fiona McQuire 10 WATT 4:07.69 3:55.94
53.81 1:55.08 (1:01.27) 2:56.65 (1:01.57) 3:55.94 (59.29)
20 Madeleine Geers 10 COSTA 4:11.04 4:00.99
55.16 1:55.96 (1:00.80) 2:59.18 (1:03.22) 4:00.99 (1:01.81)
21 Rachel Miller 10 LUTT 4:18.70 4:07.29
56.59 1:59.36 (1:02.77) 3:06.41 (1:07.05) 4:07.29 (1:00.88)

Event 22 Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Sarah Fountain 11 VULA 3:02.43 2:56.05
42.04 1:27.19 (45.15) 2:11.37 (44.18) 2:56.05 (44.68)
2 Christie Bays 11 STET 3:03.10 2:57.43
40.50 1:25.80 (45.30) 2:12.51 (46.71) 2:57.43 (44.92)
3 Anne-Marie Du Preez 11 COSTA 3:08.50 3:04.61
41.71 1:27.36 (45.65) 2:16.98 (49.62) 3:04.61 (47.63)
4 Emily McConnell 11 BWPT 3:19.56 3:05.96
42.61 1:29.91 (47.30) 2:18.08 (48.17) 3:05.96 (47.88)
5 Isabelle Martin 11 MBDT 3:10.44 3:07.89
42.58 1:30.42 (47.84) 2:20.22 (49.80) 3:07.89 (47.67)
6 Lauren Betts 11 NHNA 3:18.17 3:11.94
45.66 1:35.19 (49.53) 2:24.51 (49.32) 3:11.94 (47.43)
7 Laura Pigott 11 GRNA 3:16.06 3:14.33
45.26 1:35.17 (49.91) 2:24.89 (49.72) 3:14.33 (49.44)
8 Saffron Mabbutt 11 NHNA 3:28.90 3:16.14
45.16 1:36.06 (50.90) 2:27.56 (51.50) 3:16.14 (48.58)
9 Natasha Hirst 11 BWPT 3:30.07 3:16.98
44.43 1:34.96 (50.53) 2:26.91 (51.95) 3:16.98 (50.07)
10 Charlotte Ballard 11 HATT 3:30.20 3:18.61
47.32 1:39.52 (52.20) 2:30.61 (51.09) 3:18.61 (48.00)
11 Amy Chung 11 WATT 3:34.22 3:21.35
48.43 1:40.69 (52.26) 2:31.93 (51.24) 3:21.35 (49.42)
12 Georgia Crawford 11 CAMT 3:30.62 3:21.51
46.74 1:39.25 (52.51) 2:31.63 (52.38) 3:21.51 (49.88)
13 Amber Sheldon 11 GRNA 3:40.22 3:22.19
47.42 1:40.55 (53.13) 2:31.04 (50.49) 3:22.19 (51.15)
14 Hallie Knight 11 VULA 3:46.87 3:23.42
45.33 1:37.47 (52.14) 2:30.02 (52.55) 3:23.42 (53.40)
15 Brogan Lee 11 LUTT 3:34.01 3:24.17
46.53 1:39.39 (52.86) 2:33.84 (54.45) 3:24.17 (50.33)
16 Zoey Garlick 11 NHNA 3:34.28 3:25.08
47.43 1:41.06 (53.63) 2:33.95 (52.89) 3:25.08 (51.13)
17 Annie Little 11 CAMT 3:42.46 3:28.08
47.61 1:40.12 (52.51) 2:35.30 (55.18) 3:28.08 (52.78)
18 Emma Target 11 HATT 3:50.88 3:33.59
50.46 1:46.97 (56.51) 2:42.18 (55.21) 3:33.59 (51.41)
19 Rhian Mather 11 HATT 3:50.79 3:37.45
50.69 1:47.62 (56.93) 2:43.89 (56.27) 3:37.45 (53.56)
20 Gemma Starkey 11 LUTT 3:50.38 3:38.34
52.06 1:50.25 (58.19) 2:45.34 (55.09) 3:38.34 (53.00)
21 Michelle James 11 VULA 3:49.84 3:39.33
51.84 1:48.31 (56.47) 2:45.76 (57.45) 3:39.33 (53.57)
22 Molly Landolfi 11 WATT 3:49.59 3:42.67
50.14 1:47.62 (57.48) 2:45.77 (58.15) 3:42.67 (56.90)
23 Bethany Walker 11 SLCA 3:40.37 3:44.84
51.92 1:50.04 (58.12) 2:47.70 (57.66) 3:44.84 (57.14)
24 Rachel Lotts 11 HEMT 3:51.68 3:49.54
53.00 1:50.45 (57.45) 2:52.59 (1:02.14) 3:49.54 (56.95)

Event 22 Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Helen Davey 12 BWPT 3:12.86 3:05.44
41.16 1:28.33 (47.17) 2:17.10 (48.77) 3:05.44 (48.34)
2 Lorna Barnes 12 NHNA 3:18.10 3:08.27
43.71 1:31.75 (48.04) 2:22.02 (50.27) 3:08.27 (46.25)
3 Amber Swales 12 BWPT 3:24.19 3:11.39
43.96 1:33.29 (49.33) 2:22.35 (49.06) 3:11.39 (49.04)
4 Kathryn Burr 12 HERT 3:05.58 3:12.62
44.44 1:34.29 (49.85) 2:25.14 (50.85) 3:12.62 (47.48)
5 Nicola Jesson 12 LUTT 3:29.86 3:14.90
44.39 1:35.09 (50.70) 2:26.97 (51.88) 3:14.90 (47.93)
6 Chloe Beard 12 COSTA 3:31.00 3:19.02
46.52 1:39.08 (52.56) 2:29.77 (50.69) 3:19.02 (49.25)
7 Hayley Golightly 12 KEYL 3:21.29 3:20.94
47.23 1:38.35 (51.12) 2:31.23 (52.88) 3:20.94 (49.71)
8 Jessica Waters 12 HODD 3:22.63 3:25.43
46.29 1:39.63 (53.34) 2:32.98 (53.35) 3:25.43 (52.45)
9 Louise Smith 12 NHNA 3:26.17 3:26.86
47.06 1:39.17 (52.11) 2:34.98 (55.81) 3:26.86 (51.88)
10 Hannah Jibson 12 WATT 3:29.98 3:29.57
47.95 1:42.28 (54.33) 2:37.75 (55.47) 3:29.57 (51.82)

Event 22 Girls 13 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Hannah Parr 13 LUTT 2:59.03 2:53.17
39.69 1:24.57 (44.88) 2:09.66 (45.09) 2:53.17 (43.51)
2 Carina Bays 13 STET 3:01.10 2:54.78
40.73 1:25.64 (44.91) 2:11.82 (46.18) 2:54.78 (42.96)
3 Katie Tavener 13 BWPT 3:00.61 2:55.77
39.25 1:25.61 (46.36) 2:12.14 (46.53) 2:55.77 (43.63)
4 Lydia Smith 13 HATT 3:02.81 2:55.83
40.05 1:24.59 (44.54) 2:10.15 (45.56) 2:55.83 (45.68)
5 Heather Smith 13 SLCA 3:09.61 3:04.72
42.76 1:29.66 (46.90) 2:17.65 (47.99) 3:04.72 (47.07)
6 Laura Smith 13 LUTT 3:13.62 3:07.89
43.82 1:31.69 (47.87) 2:20.57 (48.88) 3:07.89 (47.32)
7 Samara Mcknight 13 DEEA 3:10.88 3:08.89
43.68 1:30.77 (47.09) 2:21.13 (50.36) 3:08.89 (47.76)
8 Harriet Wase 13 BWPT 3:17.36 3:21.51
45.62 1:37.25 (51.63) 2:30.43 (53.18) 3:21.51 (51.08)
-- Heather Tysoe 13 WATT 3:14.07 DQ
7.3 Hands not brought back on or under surface of the water
-- Hannah Boston 13 LUTT 3:16.14 DQ
7.4 Head not breaking surface during stroke cycle (except after start & turn)

Event 22 Girls 14 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Chelsea Prouten 14 HUNT 2:56.81 3:00.51
39.96 1:26.21 (46.25) 2:14.20 (47.99) 3:00.51 (46.31)
2 Amy Stewart 14 WATT 3:07.45 3:02.07
43.87 1:28.95 (45.08) 2:15.36 (46.41) 3:02.07 (46.71)
3 Sammie Earth 14 SLCA 3:08.73 3:06.58
41.38 1:28.38 (47.00) 2:18.16 (49.78) 3:06.58 (48.42)
4 Yolanda Batson 14 LUTT 3:10.58 3:08.91
42.57 1:30.52 (47.95) 2:20.70 (50.18) 3:08.91 (48.21)

Event 22 Girls 15 & Over 200 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Sarah King 15 VULA 2:49.84 2:51.04
39.13 1:22.25 (43.12) 2:06.70 (44.45) 2:51.04 (44.34)
2 Zoe Smith 16 LUTT 2:58.31 2:56.16
40.24 1:25.14 (44.90) 2:11.69 (46.55) 2:56.16 (44.47)
3 Harriet Lee 16 BWPT 2:53.55 2:57.17
40.35 1:24.57 (44.22) 2:10.47 (45.90) 2:57.17 (46.70)
4 Katie Quinn 15 HATT 2:54.37 2:59.95
40.07 1:25.80 (45.73) 2:12.52 (46.72) 2:59.95 (47.43)
5 Louise Simmons 15 MBDT 3:01.57 3:04.29
41.87 1:28.91 (47.04) 2:16.48 (47.57) 3:04.29 (47.81)
6 Shanice Chapman 15 WATT 3:08.05 3:05.99
44.46 1:31.55 (47.09) 2:18.56 (47.01) 3:05.99 (47.43)
Page last refreshed: 12:30:04