Event 23 Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Tim Shuttleworth 10 GRIL 1:24.63 1:18.80
38.31 1:18.80 (40.49)
2 Martyn Walton 10 HATT 1:24.81 1:20.92
38.84 1:20.92 (42.08)
3 Jack Catterall 10 BWPT 1:35.64 1:25.34
41.78 1:25.34 (43.56)
4 Jack Buttery 10 VULA 1:30.80 1:25.64
41.61 1:25.64 (44.03)
5 Matthew Chapman 10 NHNA 1:24.72 1:26.03
41.31 1:26.03 (44.72)
6 Samuel Longden 10 HATT 1:32.44 1:30.74
43.61 1:30.74 (47.13)
7 Jake Heyworth 10 NHNA 1:29.99 1:31.16
44.51 1:31.16 (46.65)
8 Elliot Bertram 10 GRIL 1:37.99 1:32.68
45.54 1:32.68 (47.14)
9 Daniel Pedder 10 BWPT 1:51.66 1:35.93
46.89 1:35.93 (49.04)
10 Benjamin Horner 10 BWPT 1:43.83 1:36.40
47.14 1:36.40 (49.26)
11 Kyle Machin 10 SLCA 1:48.26 1:38.57
48.52 1:38.57 (50.05)
12 Campbell Pollock 10 DEEA 1:56.62 1:40.13
49.70 1:40.13 (50.43)
13 Kieran Hagger 10 MBDT 1:45.70 1:40.52
47.75 1:40.52 (52.77)
14 Ben Edison 10 VULA 1:53.45 1:44.74
51.23 1:44.74 (53.51)
15 Youcef Harizi 10 GRIL 1:50.12 1:44.93
51.65 1:44.93 (53.28)
16 Casey Patmore 10 KEYL 1:53.10 1:53.02
57.34 1:53.02 (55.68)
-- Huw Jones 10 BWPT 1:33.98 DQ

Event 23 Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Thomas Ballaam 11 DEEA 1:25.49 1:22.58
41.13 1:22.58 (41.45)
2 Antony Aslam 11 GRIL 1:27.29 1:22.64
40.88 1:22.64 (41.76)
3 Ashley Holness-Wright 11 WATT 1:27.46 1:23.15
41.44 1:23.15 (41.71)
4 Hayden Davies 11 MBDT 1:26.53 1:23.89
41.25 1:23.89 (42.64)
5 Ranishka Kumarage 11 HATT 1:27.37 1:24.74
42.04 1:24.74 (42.70)
6 Samuel Halston 11 HERT 1:29.55 1:27.03
43.61 1:27.03 (43.42)
7 Joseph Milevsnic 11 STET 1:23.88 1:27.13
43.05 1:27.13 (44.08)
8 Joshua Batson 11 LUTT 1:32.60 1:27.45
42.01 1:27.45 (45.44)
9 Roberto Di Muro 11 GRIL 1:34.98 1:27.80
42.39 1:27.80 (45.41)
10 Josh Stephenson-Ganne 11 VULA 1:33.40 1:28.37
43.57 1:28.37 (44.80)
11 George Yerbury 11 WATT 1:36.46 1:29.47
43.14 1:29.47 (46.33)
12 Sam Payne 11 BWPT 1:41.56 1:30.51
43.54 1:30.51 (46.97)
13 Lewis Hawkins 11 WATT 1:36.71 1:30.83
44.11 1:30.83 (46.72)
14 Samuel Buckingham 11 NHNA 1:39.43 1:32.82
44.65 1:32.82 (48.17)
15 Jordan Icelli 11 HODD 1:35.03 1:36.68
47.00 1:36.68 (49.68)
-- Jake Lucas 11 NHNA 1:26.57 DQ
-- Christopher Dawkins 11 NHNA 1:41.60 DQ
-- Jordan Batson 11 LUTT 1:31.77 NS

Event 23 Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Caleb Hughes 12 BWPT 1:09.99 1:08.27
33.80 1:08.27 (34.47)
2 Thomas Worbey 12 HATT 1:16.15 1:13.63
35.87 1:13.63 (37.76)
3 Charlie Heyworth 12 NHNA 1:18.70 1:16.74
37.30 1:16.74 (39.44)
4 David Allen 12 MBDT 1:23.37 1:18.45
37.75 1:18.45 (40.70)
5 Thomas Hutchison 12 HERT 1:22.03 1:19.61
40.57 1:19.61 (39.04)
6 Tom Lambert 12 LUTT 1:18.27 1:19.90
38.56 1:19.90 (41.34)
7 Matthew Chapman 12 WATT 1:26.03 1:21.18
40.59 1:21.18 (40.59)
8 Jason Gambie 12 CAMT 1:21.76 1:22.45
39.39 1:22.45 (43.06)
9 Peter Rees 12 CAMT 1:24.90 1:22.80
40.18 1:22.80 (42.62)
10 Colin Weighell 12 MBDT 1:27.00 1:23.03
40.99 1:23.03 (42.04)
11 Sam Ditchfield 12 HERT 1:27.84 1:23.42
40.82 1:23.42 (42.60)
12 Ryan McAuliffe 12 GRIL 1:27.81 1:25.78
41.65 1:25.78 (44.13)
13 Sullivan Stoner 12 SLCA 1:21.00 1:26.48
41.85 1:26.48 (44.63)
14 Luke Ames 12 STET 1:29.23 1:27.45
43.59 1:27.45 (43.86)
15 Gavin Cournane 12 LUTT 1:29.50 1:32.48
45.06 1:32.48 (47.42)
-- Louis Mayhew 12 HEMT 1:16.10 NS

Event 23 Boys 13 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Dacre Capstick 13 HATT 1:05.52 1:06.70
32.48 1:06.70 (34.22)
2 Jack Spence 13 WATT 1:15.95 1:12.36
35.13 1:12.36 (37.23)
3 Jake Robinson 13 STET 1:13.58 1:12.37
35.04 1:12.37 (37.33)
4 Daniel McAuliffe 13 GRIL 1:13.28 1:12.38
34.88 1:12.38 (37.50)
5 Aran Chamberlain-Clar 13 MBDT 1:12.00 1:12.53
35.78 1:12.53 (36.75)
6 Thomas Winder 13 MBDT 1:16.81 1:14.88
36.59 1:14.88 (38.29)
7 Danny Buckley 13 STET 1:16.77 1:15.81
36.79 1:15.81 (39.02)
8 Jack Steel 13 STET 1:15.91 1:16.18
36.97 1:16.18 (39.21)
9 Kristen Chadband 13 HUNT 1:20.74 1:16.83
37.81 1:16.83 (39.02)
10 Luke Target 13 HATT 1:20.24 1:18.85
38.93 1:18.85 (39.92)
11 Stephen Horner 13 BWPT 1:20.31 1:21.09
39.37 1:21.09 (41.72)

Event 23 Boys 14 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Alex Baker 14 HATT 1:07.03 1:04.37
31.56 1:04.37 (32.81)
2 Ryan Searles 14 GRIL 1:05.98 1:05.67
32.10 1:05.67 (33.57)
3 Ross West 14 SLCA 1:07.37 1:07.38
32.94 1:07.38 (34.44)
4 Aydin Berki 14 BWPT 1:12.62 1:07.73
32.13 1:07.73 (35.60)
5 Daniel Riley 14 LUTT 1:09.52 1:10.35
34.46 1:10.35 (35.89)
6 Simon Weighell 14 MBDT 1:12.60 1:11.47
35.46 1:11.47 (36.01)
7 Thomas Kelly 14 BWPT 1:13.33 1:11.54
34.40 1:11.54 (37.14)
8 Nik Spears 14 WATT 1:14.03 1:11.57
34.82 1:11.57 (36.75)
9 Carl Halford 14 MBDT 1:14.72 1:13.76
36.28 1:13.76 (37.48)
10 Kieran Garlick 14 NHNA 1:14.40 1:14.19
36.27 1:14.19 (37.92)
11 Oliver Thompson 14 NHNA 1:13.34 1:16.23
36.53 1:16.23 (39.70)
12 Matthew Lardner 14 HUNT 1:14.90 1:17.27
37.55 1:17.27 (39.72)
13 Samuel Rodgers 14 VULA 1:14.14 1:17.41
37.24 1:17.41 (40.17)

Event 23 Boys 15 & Over 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 David Wheeler 23 MODT 1:00.63 1:02.83
30.32 1:02.83 (32.51)
2 Andrew Wheeler 22 MODT 1:04.21 1:06.08
31.91 1:06.08 (34.17)
3 Matthew Wilkinson 17 CAMT 1:06.57 1:07.22
32.74 1:07.22 (34.48)
4 Christian Stokes 15 BWPT 1:08.60 1:07.87
32.86 1:07.87 (35.01)
5 Paul Titley 18 BWPT 1:00.90 1:08.00
32.66 1:08.00 (35.34)
6 Fraser Farren 16 VULA 1:06.15 1:08.38
33.37 1:08.38 (35.01)
7 Adam Connell 17 BWPT 1:08.10 1:08.46
32.88 1:08.46 (35.58)
8 Oliver Roberts 15 VULA 1:09.96 1:08.55
33.50 1:08.55 (35.05)
9 James Harrison 15 GRNA 1:09.30 1:09.01
34.60 1:09.01 (34.41)
10 Simon Liddle 16 MBDT 1:10.72 1:09.89
34.02 1:09.89 (35.87)
11 Josh Farrell 15 BWPT 1:11.13 1:10.83
34.61 1:10.83 (36.22)
12 Billy O'Neill 16 WATT 1:09.40 1:11.50
33.81 1:11.50 (37.69)
13 Richard Hawkins 19 KEYL 1:10.55 1:15.70
35.97 1:15.70 (39.73)
Page last refreshed: 11:28:37