Event 26 Boys 9 & Under 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Sam Thompson 9 NHNA 6:35.67 5:55.59
40.02 1:24.58 (44.56) 2:09.69 (45.11) 2:55.61 (45.92)
3:40.80 (45.19) 4:26.79 (45.99) 5:12.61 (45.82) 5:55.59 (42.98)
2 Charles Oliver 9 HATT 6:48.48 6:02.39
40.49 1:26.44 (45.95) 2:13.06 (46.62) 2:59.08 (46.02)
3:45.58 (46.50) 4:30.09 (44.51) 5:16.42 (46.33) 6:02.39 (45.97)

Event 26 Boys 10 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Brandon Nabarro 10 BWPT 5:24.00 5:14.12
35.13 1:14.73 (39.60) 1:54.74 (40.01) 2:35.07 (40.33)
3:15.26 (40.19) 3:55.36 (40.10) 4:35.82 (40.46) 5:14.12 (38.30)
2 Ethan Farrell 10 BWPT 5:33.68 5:15.33
35.32 1:14.90 (39.58) 1:54.55 (39.65) 2:35.55 (41.00)
3:16.62 (41.07) 3:57.38 (40.76) 4:37.22 (39.84) 5:15.33 (38.11)
3 Tim Shuttleworth 10 GRIL 5:37.48 5:19.50
35.45 1:15.30 (39.85) 1:56.41 (41.11) 2:37.60 (41.19)
3:18.92 (41.32) 4:00.16 (41.24) 4:41.24 (41.08) 5:19.50 (38.26)
4 Jack Pickford 10 WATT 6:08.80 5:27.67
37.13 1:18.47 (41.34) 2:00.12 (41.65) 2:42.07 (41.95)
3:24.15 (42.08) 4:05.97 (41.82) 4:48.15 (42.18) 5:27.67 (39.52)
5 Benjamin Purcell 10 HATT 5:31.19 5:32.66
37.58 1:19.31 (41.73) 2:01.13 (41.82) 2:44.00 (42.87)
3:27.15 (43.15) 4:09.19 (42.04) 4:51.57 (42.38) 5:32.66 (41.09)
6 Jack Buttery 10 VULA 6:12.20 5:38.56
37.89 1:21.60 (43.71) 2:04.59 (42.99) 2:47.19 (42.60)
3:30.94 (43.75) 4:14.03 (43.09) 4:57.30 (43.27) 5:38.56 (41.26)
7 Harrison Barnfield-Jo 10 NHNA 5:54.26 5:40.17
37.38 1:19.02 (41.64) 2:02.09 (43.07) 2:45.32 (43.23)
3:27.77 (42.45) 4:09.30 (41.53) 4:54.16 (44.86) 5:40.17 (46.01)
8 Matthew Chapman 10 NHNA 6:01.42 5:42.41
39.03 1:22.33 (43.30) 2:05.81 (43.48) 2:49.47 (43.66)
3:31.75 (42.28) 4:14.64 (42.89) 4:58.43 (43.79) 5:42.41 (43.98)
9 William Adhemar 10 NHNA 6:17.74 5:42.72
39.19 1:23.56 (44.37) 2:07.78 (44.22) 2:51.84 (44.06)
3:34.76 (42.92) 4:18.33 (43.57) 5:00.79 (42.46) 5:42.72 (41.93)
10 Alex Bithrey 10 BWPT 5:52.81 5:44.66
38.26 1:22.13 (43.87) 2:06.28 (44.15) 2:50.88 (44.60)
3:35.33 (44.45) 4:19.70 (44.37) 5:03.56 (43.86) 5:44.66 (41.10)
11 Jake Heyworth 10 NHNA 6:01.35 5:48.03
39.19 1:23.55 (44.36) 2:07.66 (44.11) 2:52.46 (44.80)
3:36.71 (44.25) 4:21.59 (44.88) 5:04.85 (43.26) 5:48.03 (43.18)
12 Elliot Bertram 10 GRIL 6:41.60 5:49.21
38.75 1:22.86 (44.11) 2:07.55 (44.69) 2:52.69 (45.14)
3:37.38 (44.69) 4:23.91 (46.53) 5:08.95 (45.04) 5:49.21 (40.26)
13 Sean Hogan 10 LUTT 5:48.76 5:54.81
40.41 1:25.93 (45.52) 2:10.95 (45.02) 2:55.77 (44.82)
3:40.74 (44.97) 4:25.49 (44.75) 5:11.08 (45.59) 5:54.81 (43.73)
14 Jacob Bilson 10 NHNA 6:35.34 6:04.00
42.04 1:27.92 (45.88) 2:13.61 (45.69) 4:31.76 ( )
5:18.07 (46.31) 6:04.00 (45.93)
15 Huw Jones 10 BWPT 6:37.14 6:13.38
40.13 1:29.08 (48.95) 2:19.67 (50.59) 3:08.98 (49.31)
3:56.80 (47.82) 4:44.38 (47.58) 5:31.10 (46.72) 6:13.38 (42.28)
16 Joshua Clifford 10 HATT 6:36.28 6:13.57
40.45 1:25.85 (45.40) 2:12.19 (46.34) 2:59.87 (47.68)
3:48.79 (48.92) 4:39.24 (50.45) 5:29.19 (49.95) 6:13.57 (44.38)
17 Jake Scarborough 10 GRNA 6:46.14 6:26.67
42.63 1:32.14 (49.51) 2:20.77 (48.63) 3:10.93 (50.16)
4:01.38 (50.45) 4:50.03 (48.65) 5:39.90 (49.87) 6:26.67 (46.77)
18 Ryan Compton 10 LUTT 6:55.60 6:39.19
44.14 1:35.56 (51.42) 2:27.28 (51.72) 3:20.38 (53.10)
4:12.60 (52.22) 5:03.68 (51.08) 5:53.42 (49.74) 6:39.19 (45.77)
19 Cameron Stephen 10 NHNA 7:40.10 6:40.78
44.53 1:36.38 (51.85) 2:28.17 (51.79) 3:19.62 (51.45)
4:11.97 (52.35) 5:03.25 (51.28) 5:53.51 (50.26) 6:40.78 (47.27)
20 Kieran Hagger 10 MBDT 7:37.94 6:41.67
43.47 1:31.44 (47.97) 2:22.12 (50.68) 3:15.27 (53.15)
4:08.38 (53.11) 5:03.13 (54.75) 5:53.48 (50.35) 6:41.67 (48.19)
21 Casey Patmore 10 KEYL 7:33.23 7:30.54
46.26 1:41.17 (54.91) 2:36.40 (55.23) 3:33.25 (56.85)
4:33.58 (1:00.33) 5:33.68 (1:00.10) 6:33.95 (1:00.27) 7:30.54 (56.59)

Event 26 Boys 11 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Christopher Barrett 11 DEEA 5:36.61 5:06.33
35.14 1:13.24 (38.10) 1:52.83 (39.59) 2:32.78 (39.95)
3:12.35 (39.57) 3:51.54 (39.19) 4:30.03 (38.49) 5:06.33 (36.30)
2 Luke Jones 11 HATT 5:43.32 5:08.98
34.97 1:14.20 (39.23) 1:53.86 (39.66) 2:33.40 (39.54)
3:13.15 (39.75) 3:52.52 (39.37) 4:32.20 (39.68) 5:08.98 (36.78)
3 Josh Stephenson-Ganne 11 VULA 5:32.75 5:19.46
35.98 1:16.84 (40.86) 1:58.47 (41.63) 2:39.13 (40.66)
3:19.86 (40.73) 4:00.21 (40.35) 4:41.22 (41.01) 5:19.46 (38.24)
4 Oliver Martin 11 NHNA 5:31.80 5:22.02
37.28 1:19.10 (41.82) 2:00.19 (41.09) 2:40.73 (40.54)
3:21.77 (41.04) 4:02.23 (40.46) 4:43.00 (40.77) 5:22.02 (39.02)
5 Ranishka Kumarage 11 HATT 5:53.04 5:28.81
37.61 1:19.39 (41.78) 2:00.60 (41.21) 2:41.67 (41.07)
3:22.97 (41.30) 4:04.87 (41.90) 4:47.28 (42.41) 5:28.81 (41.53)
6 Jake Lucas 11 NHNA 5:56.12 5:35.74
38.70 1:21.68 (42.98) 2:05.96 (44.28) 2:48.79 (42.83)
3:31.91 (43.12) 4:14.74 (42.83) 4:57.50 (42.76) 5:35.74 (38.24)
7 Hayden Davies 11 MBDT 5:43.29 5:36.47
37.43 1:20.43 (43.00) 2:04.32 (43.89) 2:47.58 (43.26)
3:31.10 (43.52) 4:14.13 (43.03) 4:56.50 (42.37) 5:36.47 (39.97)
8 Ethan Lamb 11 HATT 5:39.78 5:37.58
38.68 1:21.27 (42.59) 2:05.10 (43.83) 2:47.95 (42.85)
3:30.39 (42.44) 4:13.89 (43.50) 4:57.51 (43.62) 5:37.58 (40.07)
9 Samuel Henson 11 COSTA 6:07.10 5:50.71
38.89 1:22.14 (43.25) 2:05.51 (43.37) 2:50.99 (45.48)
3:36.84 (45.85) 4:22.30 (45.46) 5:07.58 (45.28) 5:50.71 (43.13)
10 Alex Mason 11 LUTT 6:22.29 5:59.10
39.89 1:24.68 (44.79) 2:10.93 (46.25) 2:57.10 (46.17)
3:43.23 (46.13) 4:29.99 (46.76) 5:15.60 (45.61) 5:59.10 (43.50)
11 Christopher Dawkins 11 NHNA 6:40.55 6:18.17
42.32 1:31.26 (48.94) 2:18.41 (47.15) 3:07.78 (49.37)
3:55.87 (48.09) 4:44.26 (48.39) 5:31.00 (46.74) 6:18.17 (47.17)
12 Samuel Buckingham 11 NHNA 6:55.06 6:18.60
42.71 1:31.01 (48.30) 2:19.53 (48.52) 3:07.65 (48.12)
3:55.56 (47.91) 4:43.61 (48.05) 5:31.92 (48.31) 6:18.60 (46.68)
13 Adel Elfakir 11 NHNA 6:40.11 6:34.00
44.11 1:34.73 (50.62) 2:25.95 (51.22) 3:16.20 (50.25)
4:06.33 (50.13) 4:56.75 (50.42) 5:46.92 (50.17) 6:34.00 (47.08)
14 Harry Willson 11 MBDT 6:47.54 6:46.90
43.10 1:34.89 (51.79) 2:28.17 (53.28) 3:21.58 (53.41)
4:14.54 (52.96) 5:05.99 (51.45) 5:57.32 (51.33) 6:46.90 (49.58)

Event 26 Boys 12 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Caleb Hughes 12 BWPT 4:39.08 4:30.56
30.68 1:04.31 (33.63) 1:38.56 (34.25) 2:13.16 (34.60)
2:47.70 (34.54) 3:22.33 (34.63) 3:56.96 (34.63) 4:30.56 (33.60)
2 Marcus Cook 12 DEEA 4:52.25 4:42.99
32.66 1:08.78 (36.12) 1:44.76 (35.98) 2:21.14 (36.38)
2:57.36 (36.22) 3:33.32 (35.96) 4:09.08 (35.76) 4:42.99 (33.91)
3 Thomas Worbey 12 HATT 5:08.20 4:55.35
33.00 1:09.64 (36.64) 1:46.84 (37.20) 2:24.86 (38.02)
3:02.69 (37.83) 3:40.48 (37.79) 4:18.49 (38.01) 4:55.35 (36.86)
4 Louis Mayhew 12 HEMT 5:08.10 4:56.19
33.70 1:10.39 (36.69) 1:47.91 (37.52) 2:26.49 (38.58)
3:04.35 (37.86) 3:42.21 (37.86) 4:20.03 (37.82) 4:56.19 (36.16)
5 Charlie Heyworth 12 NHNA 5:04.64 4:59.52
34.06 1:11.59 (37.53) 1:49.58 (37.99) 2:28.60 (39.02)
3:06.84 (38.24) 3:45.50 (38.66) 4:23.09 (37.59) 4:59.52 (36.43)
6 Kane Farrell 12 BWPT 5:08.90 5:02.96
33.91 1:11.48 (37.57) 1:49.35 (37.87) 2:27.80 (38.45)
3:06.39 (38.59) 3:45.08 (38.69) 4:24.13 (39.05) 5:02.96 (38.83)
7 Gavin Cournane 12 LUTT 5:13.12 5:05.79
35.00 1:14.40 (39.40) 1:53.17 (38.77) 2:32.79 (39.62)
3:12.04 (39.25) 3:51.06 (39.02) 4:29.38 (38.32) 5:05.79 (36.41)
8 Jason Gambie 12 CAMT 5:08.03 5:06.77
33.60 1:12.27 (38.67) 1:51.48 (39.21) 2:30.69 (39.21)
3:09.67 (38.98) 3:48.76 (39.09) 4:28.59 (39.83) 5:06.77 (38.18)
9 Colin Weighell 12 MBDT 5:19.10 5:09.42
35.65 1:14.68 (39.03) 1:54.43 (39.75) 2:34.02 (39.59)
3:13.62 (39.60) 3:53.33 (39.71) 4:32.16 (38.83) 5:09.42 (37.26)
10 Andrew Dennis 12 NHNA 5:16.53 5:09.49
35.15 1:14.57 (39.42) 1:53.79 (39.22) 2:33.37 (39.58)
3:13.41 (40.04) 3:53.27 (39.86) 4:32.74 (39.47) 5:09.49 (36.75)
11 Tom Lambert 12 LUTT 5:12.62 5:12.37
34.65 1:12.96 (38.31) 1:52.54 (39.58) 2:32.80 (40.26)
3:13.55 (40.75) 3:53.15 (39.60) 4:33.47 (40.32) 5:12.37 (38.90)
12 Thomas Hutchison 12 HERT 5:40.00 5:30.65
36.88 1:17.97 (41.09) 2:01.48 (43.51) 2:45.99 (44.51)
3:28.31 (42.32) 4:11.10 (42.79) 4:52.61 (41.51) 5:30.65 (38.04)
13 Edward Cook 12 HRPT 5:35.46 5:32.88
36.33 1:17.05 (40.72) 1:59.93 (42.88) 2:43.33 (43.40)
3:26.48 (43.15) 4:09.59 (43.11) 4:52.58 (42.99) 5:32.88 (40.30)
14 Matthew Pallett 12 STET 5:50.02 5:47.29
39.09 1:23.82 (44.73) 2:08.64 (44.82) 2:54.08 (45.44)
3:38.30 (44.22) 4:23.04 (44.74) 5:05.71 (42.67) 5:47.29 (41.58)

Event 26 Boys 13 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Dacre Capstick 13 HATT 4:30.23 4:22.73
30.12 1:02.42 (32.30) 1:35.29 (32.87) 2:08.36 (33.07)
2:42.06 (33.70) 3:15.75 (33.69) 3:49.97 (34.22) 4:22.73 (32.76)
2 James McGrail 13 HATT 5:05.19 4:49.45
33.29 1:09.14 (35.85) 1:45.55 (36.41) 2:22.07 (36.52)
2:58.81 (36.74) 3:35.53 (36.72) 4:11.54 (36.01) 4:49.45 (37.91)
3 Jack Spence 13 WATT 4:57.97 4:50.54
32.88 1:09.09 (36.21) 1:46.09 (37.00) 2:22.97 (36.88)
3:00.09 (37.12) 3:37.49 (37.40) 4:14.70 (37.21) 4:50.54 (35.84)
4 Thomas Winder 13 MBDT 5:09.29 4:54.67
33.38 1:10.18 (36.80) 1:47.72 (37.54) 2:25.65 (37.93)
3:03.21 (37.56) 3:41.35 (38.14) 4:19.02 (37.67) 4:54.67 (35.65)
5 Ross Morgan 13 LUTT 5:28.57 4:59.25
32.83 1:09.67 (36.84) 1:48.99 (39.32) 2:28.28 (39.29)
3:07.16 (38.88) 3:46.22 (39.06) 4:24.41 (38.19) 4:59.25 (34.84)
6 Danny Buckley 13 STET 5:17.08 4:59.87
33.32 1:11.09 (37.77) 1:49.36 (38.27) 2:27.73 (38.37)
3:06.63 (38.90) 3:45.05 (38.42) 4:23.60 (38.55) 4:59.87 (36.27)
7 Daniel Bonfante 13 GRIL 5:31.00 5:05.77
35.19 1:14.64 (39.45) 1:54.15 (39.51) 2:33.84 (39.69)
3:12.87 (39.03) 3:51.48 (38.61) 4:30.16 (38.68) 5:05.77 (35.61)
8 Samuel Warner 13 GRNA 5:03.64 5:08.89
34.87 1:13.60 (38.73) 1:52.78 (39.18) 2:32.31 (39.53)
3:11.69 (39.38) 3:51.22 (39.53) 4:30.44 (39.22) 5:08.89 (38.45)
9 Toby Willson 13 MBDT 4:47.38 5:12.12
33.14 1:10.50 (37.36) 1:49.84 (39.34) 2:30.02 (40.18)
3:10.38 (40.36) 3:50.91 (40.53) 4:32.23 (41.32) 5:12.12 (39.89)

Event 26 Boys 14 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Andrew Wilkinson 14 CAMT 4:38.80 4:26.71
29.42 1:01.92 (32.50) 1:35.72 (33.80) 2:09.92 (34.20)
2:44.75 (34.83) 3:19.36 (34.61) 3:53.24 (33.88) 4:26.71 (33.47)
2 Oliver Thompson 14 NHNA 4:40.14 4:29.40
30.64 1:04.03 (33.39) 1:37.73 (33.70) 2:12.04 (34.31)
2:46.50 (34.46) 3:20.81 (34.31) 3:55.44 (34.63) 4:29.40 (33.96)
3 Ryan Searles 14 GRIL 4:28.30 4:32.06
30.34 1:03.46 (33.12) 1:37.37 (33.91) 2:12.03 (34.66)
2:47.32 (35.29) 3:22.91 (35.59) 3:58.24 (35.33) 4:32.06 (33.82)
4 James Fountain 14 VULA 4:32.77 4:32.49
31.48 1:05.96 (34.48) 1:41.23 (35.27) 2:15.84 (34.61)
2:50.15 (34.31) 3:25.32 (35.17) 3:59.95 (34.63) 4:32.49 (32.54)
5 Alex Raine 14 BWPT 4:29.60 4:34.82
30.82 1:05.13 (34.31) 1:40.37 (35.24) 2:15.62 (35.25)
2:50.63 (35.01) 3:25.69 (35.06) 4:00.57 (34.88) 4:34.82 (34.25)
6 Ross West 14 SLCA 4:36.77 4:37.00
29.72 1:02.44 (32.72) 1:36.94 (34.50) 2:12.90 (35.96)
2:49.06 (36.16) 3:25.89 (36.83) 4:02.59 (36.70) 4:37.00 (34.41)
7 Simon Weighell 14 MBDT 4:51.52 4:39.39
32.66 1:07.77 (35.11) 1:43.94 (36.17) 2:20.13 (36.19)
2:56.12 (35.99) 3:31.76 (35.64) 4:05.69 (33.93) 4:39.39 (33.70)
8 Kieran Garlick 14 NHNA 4:54.36 4:39.61
30.48 1:04.45 (33.97) 1:40.17 (35.72) 2:16.92 (36.75)
2:53.41 (36.49) 3:30.05 (36.64) 4:06.25 (36.20) 4:39.61 (33.36)
9 Carl Halford 14 MBDT 4:46.75 4:40.69
30.90 1:05.35 (34.45) 1:40.53 (35.18) 2:16.34 (35.81)
2:52.46 (36.12) 3:28.85 (36.39) 4:05.34 (36.49) 4:40.69 (35.35)
10 Thomas Kelly 14 BWPT 4:49.88 4:42.90
31.00 1:05.80 (34.80) 1:42.07 (36.27) 2:18.51 (36.44)
2:54.79 (36.28) 3:31.21 (36.42) 4:08.11 (36.90) 4:42.90 (34.79)

Event 26 Boys 15 & Over 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Lewis King 17 HATT 4:16.26 4:20.65
29.04 1:01.03 (31.99) 1:33.93 (32.90) 2:07.63 (33.70)
2:41.20 (33.57) 3:15.20 (34.00) 3:48.53 (33.33) 4:20.65 (32.12)
2 Christian Stokes 15 BWPT 4:20.28 4:21.60
29.27 1:01.35 (32.08) 1:34.13 (32.78) 2:07.78 (33.65)
2:41.14 (33.36) 3:15.18 (34.04) 3:48.96 (33.78) 4:21.60 (32.64)
3 James Harrison 15 GRNA 4:31.78 4:26.61
30.35 1:03.92 (33.57) 1:38.06 (34.14) 2:11.79 (33.73)
2:45.81 (34.02) 3:19.90 (34.09) 3:54.01 (34.11) 4:26.61 (32.60)
4 Robert Baldrance 15 BWPT 4:28.35 4:33.65
30.94 1:04.99 (34.05) 1:40.28 (35.29) 2:16.30 (36.02)
2:50.01 (33.71) 3:24.92 (34.91) 3:59.70 (34.78) 4:33.65 (33.95)
5 Lawrence Palmer 15 LUTT 4:41.88 4:39.84
31.95 1:07.05 (35.10) 1:42.46 (35.41) 2:18.38 (35.92)
2:54.39 (36.01) 3:30.32 (35.93) 4:06.22 (35.90) 4:39.84 (33.62)
6 Josh Farrell 15 BWPT 4:36.28 4:40.46
30.38 1:04.50 (34.12) 1:40.07 (35.57) 2:16.28 (36.21)
2:52.73 (36.45) 3:29.06 (36.33) 4:05.04 (35.98) 4:40.46 (35.42)
7 Simon Liddle 16 MBDT 4:50.49 4:50.30
32.57 1:09.26 (36.69) 1:46.22 (36.96) 2:23.56 (37.34)
3:00.98 (37.42) 3:37.76 (36.78) 4:14.49 (36.73) 4:50.30 (35.81)
8 Christopher Davey 15 BWPT 4:56.56 4:52.04
31.84 1:08.30 (36.46) 1:45.63 (37.33) 2:23.63 (38.00)
3:00.86 (37.23) 3:38.15 (37.29) 4:15.35 (37.20) 4:52.04 (36.69)
9 Brett Harding 15 HERT 4:50.00 4:59.54
33.36 1:10.14 (36.78) 1:48.37 (38.23) 2:26.98 (38.61)
3:05.15 (38.17) 3:43.53 (38.38) 4:22.62 (39.09) 4:59.54 (36.92)
Page last refreshed: 05:09:43