Event 2 Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Lauren McAlinden 10 Hatfield 1:39.72 1:35.40
45.34 1:35.40 (50.06)
2 Merryn Odell 10 Northampton 1:41.59 1:38.37
47.61 1:38.37 (50.76)
3 Abigail Burr 10 Vulcans 1:48.28 1:38.46
47.77 1:38.46 (50.69)
4 Eleanor Wase 10 Bwsc 1:52.37 1:39.24
45.32 1:39.24 (53.92)
5 Emily Ashwin 10 Bwsc 1:48.00 1:42.67
50.03 1:42.67 (52.64)
6 Olivia Hazel 10 Stevenage 1:45.20 1:47.30
52.51 1:47.30 (54.79)
7 Kerry Lander 10 Stevenage 1:48.31 1:48.41
48.76 1:48.41 (59.65)
8 Katie Garstang 10 Stevenage 1:32.00 1:49.35
51.84 1:49.35 (57.51)
9 Emma Jesson 10 Luton 2:00.31 1:49.58
52.23 1:49.58 (57.35)
10 Chloe Smith 10 Grantham 2:01.20 1:57.67
57.03 1:57.67 (1:00.64)
-- Catherine Lee 10 Piranhas 1:50.66 DQ

Event 2 Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Tiana Gordon 11 Northampton 1:22.48 1:21.95
38.92 1:21.95 (43.03)
2 Lily West 11 Hatfield 1:34.46 1:28.03
42.51 1:28.03 (45.52)
3 Georgia Wilks 11 Northampton 1:34.59 1:29.22
42.75 1:29.22 (46.47)
4 Charlotte Longden 11 Hatfield 1:34.40 1:29.98
43.66 1:29.98 (46.32)
5 Emma Penford 11 Vulcans 1:38.00 1:33.54
44.31 1:33.54 (49.23)
6 Danielle Murphy 11 Stevenage 1:34.83 1:34.59
43.20 1:34.59 (51.39)
7 Lorna Shore 11 Northampton 1:41.02 1:34.65
11.93 1:34.65 (1:22.72)
8 Katie Smith 11 Hatfield 1:39.15 1:35.00
45.93 1:35.00 (49.07)
9 Olivia Conway 11 Deepings 1:37.06 1:35.40
46.15 1:35.40 (49.25)
10 Hannah Ford 11 Grantham 1:40.81 1:37.69
46.02 1:37.69 (51.67)
11 Jessica Caughtry 11 Bwsc 1:39.49 1:38.86
47.19 1:38.86 (51.67)
12 Nicole Johnson 11 Northampton 1:47.57 1:42.86
50.19 1:42.86 (52.67)
13 Fiona McQuire 11 Watford 1:42.10 1:42.91
50.17 1:42.91 (52.74)
14 Clara Neary 11 Flitwick 1:42.90 1:43.02
48.33 1:43.02 (54.69)
15 Grace Bradbury 11 Northampton 1:46.89 1:43.91
49.12 1:43.91 (54.79)
16 Rachel Miller 11 Luton 1:44.98 1:45.54
48.51 1:45.54 (57.03)
17 Pippa Shuttleworth 11 Hatfield 1:47.87 1:45.75
51.21 1:45.75 (54.54)
18 Eleanor Brothwood 11 Hatfield 1:42.23 1:50.52
51.45 1:50.52 (59.07)
-- Amber Starkey 11 Hatfield 1:44.72 DQ
-- Emily Bradbury 11 Bwsc 1:43.90 DQ

Event 2 Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Christie Bays 12 Hatfield 1:19.40 1:21.41
39.98 1:21.41 (41.43)
2 Emily McConnell 12 Bwsc 1:22.26 1:21.57
39.81 1:21.57 (41.76)
3 Sarah Fountain 12 Vulcans 1:22.62 1:22.84
40.46 1:22.84 (42.38)
4 Devon Prior 12 Watford 1:29.74 1:26.98
41.49 1:26.98 (45.49)
5 Saffron Mabbutt 12 Northampton 1:30.97 1:27.58
42.98 1:27.58 (44.60)
6 Amy Chung 12 Watford 1:30.94 1:28.66
42.91 1:28.66 (45.75)
7 Natasha Hirst 12 Bwsc 1:29.11 1:30.87
43.88 1:30.87 (46.99)
8 Laura Coffey 12 Hatfield 1:33.28 1:31.84
44.50 1:31.84 (47.34)
9 Gemma Shipway 12 Chesthunt 1:33.40 1:32.03
44.36 1:32.03 (47.67)
10 Laura Pigott 12 Grantham 1:32.69 1:32.09
43.89 1:32.09 (48.20)
11 Isabelle Martin 12 Flitwick 1:28.27 1:32.54
44.72 1:32.54 (47.82)
12 Zoey Garlick 12 Northampton 1:34.97 1:32.80
44.71 1:32.80 (48.09)
13 Victoria Pritchard 12 Hatfield 1:38.38 1:34.25
45.05 1:34.25 (49.20)
14 Rhian Mather 12 Hatfield 1:37.56 1:35.31
46.70 1:35.31 (48.61)
15 Emma Dibbs 12 Amersham 1:38.12 1:35.94
47.31 1:35.94 (48.63)
16 Amber Sheldon 12 Grantham 1:36.22 1:36.31
46.09 1:36.31 (50.22)
17 Emma Target 12 Hatfield 1:38.14 1:37.61
46.49 1:37.61 (51.12)

Event 2 Girls 13 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Alessandra Quincey 13 Amersham 1:26.02 1:22.42
39.35 1:22.42 (43.07)
2 Amber Swales 13 Bwsc 1:25.99 1:22.55
39.25 1:22.55 (43.30)
3 Rebecca Welch 13 Chesthunt 1:24.02 1:23.64
39.36 1:23.64 (44.28)
4 Millie Price 13 Amersham 1:27.95 1:24.86
39.79 1:24.86 (45.07)
5 Giselle Chauhan 13 Hatfield 1:25.55 1:27.12
42.21 1:27.12 (44.91)
6 Nicola Jesson 13 Luton 1:29.71 1:27.53
42.12 1:27.53 (45.41)
7 Jennifer Seress 13 Hatfield 1:30.53 1:28.36
42.86 1:28.36 (45.50)
8 Charlotte Catterall 13 Bwsc 1:29.86 1:29.64
41.87 1:29.64 (47.77)
9 Kathryn Burr 13 Hertford SC 1:24.94 1:30.22
41.56 1:30.22 (48.66)
10 Becky Hopper 13 Watford 1:31.81 1:31.64
43.93 1:31.64 (47.71)
11 Ashley Ransome 13 Hertford SC 1:30.40 1:32.60
44.00 1:32.60 (48.60)
12 Laura Mackey 13 Flitwick 1:30.04 1:42.23
48.08 1:42.23 (54.15)

Event 2 Girls 14 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Hannah Parr 14 Luton 1:23.32 1:20.61
38.02 1:20.61 (42.59)
2 Harriet Cook 14 Hertford SC 1:22.56 1:22.21
38.18 1:22.21 (44.03)
3 Bethany Penford 14 Vulcans 1:25.65 1:22.47
38.56 1:22.47 (43.91)
4 Laura Smith 14 Luton 1:27.40 1:22.84
39.47 1:22.84 (43.37)
5 Carina Bays 14 Stevenage 1:20.10 1:23.59
38.80 1:23.59 (44.79)
6 Heather Tysoe 14 Watford 1:26.17 1:25.58
41.27 1:25.58 (44.31)
7 Brogan Plummer 14 Luton 1:26.60 1:25.62
40.84 1:25.62 (44.78)
8 Laura Swain 14 Deepings 1:23.64 1:26.51
42.13 1:26.51 (44.38)

Event 2 Girls 15 & Over 100 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Harriet Lee 17 Bwsc 1:19.24 1:19.08
37.69 1:19.08 (41.39)
2 Zoe Smith 17 Luton 1:20.99 1:20.57
38.41 1:20.57 (42.16)
3 Charlotte McConnell 15 Bwsc 1:18.92 1:20.66
38.34 1:20.66 (42.32)
4 Tamara Richards 16 Piranhas 1:22.36 1:21.46
38.75 1:21.46 (42.71)
5 Chelsea Prouten 15 Piranhas 1:20.64 1:21.96
39.02 1:21.96 (42.94)
6 Collette Fear 25 Bwsc 1:21.16 1:22.76
39.62 1:22.76 (43.14)
7 Jenny Budden 16 GRIL 1:20.17 1:22.82
39.28 1:22.82 (43.54)
8 Katie Quinn 16 Hatfield 1:21.23 1:22.86
39.22 1:22.86 (43.64)
9 Carolyn Astbury 16 Watford 1:23.91 1:23.93
41.07 1:23.93 (42.86)
10 Emily Aust 18 Bwsc 1:23.03 1:26.18
40.37 1:26.18 (45.81)
11 Yolanda Batson 15 Luton 1:25.24 1:26.37
40.89 1:26.37 (45.48)
12 Carmen Mallet 16 Piranhas 1:20.11 1:28.68
40.75 1:28.68 (47.93)
13 Shanice Chapman 16 Watford 1:26.47 1:29.06
42.51 1:29.06 (46.55)
14 Sian Young 15 Grantham 1:27.08 1:30.00
42.19 1:30.00 (47.81)
Page last refreshed: 05:44:37