Event 3 Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Thomas Smith 10 Northampton 1:50.09 1:31.04
43.94 1:31.04 (47.10)
2 Joseph Cook 10 Hertford SC 1:46.99 1:32.92
42.44 1:32.92 (50.48)
3 Thomas Strudwick 10 Amersham 1:39.47 1:35.06
43.09 1:35.06 (51.97)
4 Nathan Bentley 10 Luton 1:45.50 1:44.50
45.83 1:44.50 (58.67)

Event 3 Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Nico Campbell 11 Chesthunt 1:16.00 1:12.61
33.32 1:12.61 (39.29)
2 Tim Shuttleworth 11 Hatfield 1:23.56 1:14.63
34.60 1:14.63 (40.03)
3 Ethan Farrell 11 Hatfield 1:22.28 1:18.64
37.48 1:18.64 (41.16)
4 Brandon Nabarro 11 Bwsc 1:27.54 1:21.30
36.02 1:21.30 (45.28)
5 Elliot Bertram 11 GRIL 1:30.73 1:22.26
39.08 1:22.26 (43.18)
6 Luke Plant 11 Hertford SC 1:28.17 1:26.41
40.74 1:26.41 (45.67)
7 William Adhemar 11 Northampton 1:21.69 1:26.92
40.19 1:26.92 (46.73)
8 Sean Hogan 11 Luton 1:32.91 1:27.66
42.77 1:27.66 (44.89)
9 Luke Hazelhurst 11 Hatfield 1:32.55 1:28.05
42.66 1:28.05 (45.39)
10 Daniel Osborn 11 Daventry 1:30.17 1:28.55
40.48 1:28.55 (48.07)
11 Phillip Ball 11 Hatfield 1:39.88 1:32.23
41.62 1:32.23 (50.61)
12 Jacob Bilson 11 Northampton 1:32.99 1:32.81
42.36 1:32.81 (50.45)

Event 3 Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Benjamin Levart 12 Amersham 1:11.61 1:13.71
33.63 1:13.71 (40.08)
2 Liam Doonan 12 Hatfield 1:13.21 1:14.16
35.63 1:14.16 (38.53)
3 Thomas Harrison 12 Amersham 1:23.92 1:21.18
37.35 1:21.18 (43.83)
4 Toby Pasmore 12 GRIL 1:25.62 1:21.65
38.82 1:21.65 (42.83)
5 Max Elphick 12 Amersham 1:25.29 1:21.74
38.89 1:21.74 (42.85)
6 Ashley Holness-Wright 12 Watford 1:25.57 1:22.53
39.85 1:22.53 (42.68)
7 Roberto DI Muro 12 GRIL 1:29.82 1:29.21
42.96 1:29.21 (46.25)
8 Ian Yarwood 12 RUSA 1:29.90 1:29.46
43.51 1:29.46 (45.95)
9 Christopher Dawkins 12 Northampton 1:29.91 1:34.15
42.66 1:34.15 (51.49)
-- Adel Elfakir 12 Northampton 1:29.91 DQ
8.1 Body not on the breast (except when executing a turn)

Event 3 Boys 13 Year Olds 100 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Thomas Worbey 13 Hatfield 1:11.81 1:08.56
31.15 1:08.56 (37.41)
2 Tom Lambert 13 Luton 1:17.81 1:10.61
32.92 1:10.61 (37.69)
3 William Hawkes 13 Flitwick 1:14.00 1:10.86
33.99 1:10.86 (36.87)
4 Matthew Chapman 13 Watford 1:17.28 1:11.06
33.66 1:11.06 (37.40)
5 Colin Weighell 13 Flitwick 1:15.22 1:19.16
35.79 1:19.16 (43.37)
6 David Allen 13 Flitwick 1:19.95 1:24.26
38.18 1:24.26 (46.08)

Event 3 Boys 14 Year Olds 100 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Edward Allchorne 14 Hatfield 1:04.26 1:02.97
29.37 1:02.97 (33.60)
2 Aran Chamberlain-Clar 14 Flitwick 1:08.10 1:09.12
31.81 1:09.12 (37.31)
3 Andrew Ward 14 RUSA 1:12.62 1:09.46
32.79 1:09.46 (36.67)
4 Luke Target 14 Hatfield 1:11.27 1:12.55
34.44 1:12.55 (38.11)
5 Alex Pasmore 14 GRIL 1:14.53 1:13.47
33.24 1:13.47 (40.23)
6 Joe Lacey 14 Stevenage 1:11.71 1:13.90
33.82 1:13.90 (40.08)
13 Sam Bradley 14 Bwsc 1:39.38 1:38.70
47.41 1:38.70 (51.29)

Event 3 Boys 15 & Over 100 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Ian Davies 28 Flitwick 1:01.53 1:00.74
28.85 1:00.74 (31.89)
2 Thomas Lane 15 Deepings 1:04.11 1:03.92
29.60 1:03.92 (34.32)
3 James Harrison 16 Grantham 1:02.63 1:04.49
30.41 1:04.49 (34.08)
4 William Jolly 18 Vulcans 1:05.60 1:04.75
31.12 1:04.75 (33.63)
5 Alex Manley 16 Vulcans 1:04.00 1:05.38
30.02 1:05.38 (35.36)
6 Alex Raine 15 Bwsc 1:05.88 1:05.72
30.33 1:05.72 (35.39)
7 Lawrence Palmer 16 Luton 1:06.91 1:06.44
31.63 1:06.44 (34.81)
8 Aydin Berki 15 Bwsc 1:08.15 1:07.19
32.37 1:07.19 (34.82)
9 Daniel Riley 15 Luton 1:10.47 1:07.62
32.60 1:07.62 (35.02)
10 Kieran Garlick 15 Northampton 1:07.27 1:07.63
32.31 1:07.63 (35.32)
11 Christian Stokes 16 Bwsc 1:06.53 1:07.80
30.96 1:07.80 (36.84)
12 Freddie Little 15 Northampton 1:10.69 1:08.18
33.12 1:08.18 (35.06)
13 Simon Liddle 17 Flitwick 1:08.78 1:08.41
31.81 1:08.41 (36.60)
14 Christopher Davey 16 Bwsc 1:11.00 1:09.13
31.84 1:09.13 (37.29)
15 Adam Connell 18 Bwsc 1:06.61 1:09.25
31.05 1:09.25 (38.20)
16 Simon Weighell 15 Flitwick 1:10.10 1:11.09
33.29 1:11.09 (37.80)
17 Dean Gibson 16 Bwsc 1:10.66 1:12.07
33.91 1:12.07 (38.16)
-- Billy O'Neill 17 Watford 1:07.04 NS
Page last refreshed: 12:53:11