Event 5 Boys 9 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 George Dyson 9 Northampton 3:58.91 3:13.58
46.96 1:36.59 (49.63) 2:28.09 (51.50) 3:13.58 (45.49)
2 Joseph Zlotnick 9 GRIL 3:31.11 3:16.44
44.42 1:34.96 (50.54) 2:26.43 (51.47) 3:16.44 (50.01)
3 Joseph Iacovides 9 Daventry 3:17.63 3:20.00
46.69 1:39.30 (52.61) 2:32.52 (53.22) 3:20.00 (47.48)
4 Sam Dyer 9 Northampton 3:58.11 3:24.46
50.03 1:42.16 (52.13) 2:34.30 (52.14) 3:24.46 (50.16)
5 Ali Ur-Rehman 9 Luton 4:43.22 3:41.98
51.82 1:49.46 (57.64) 2:47.71 (58.25) 3:41.98 (54.27)
-- Joseph Murray 9 Luton 4:40.22 DQ
-- Benjamin Sarsfield 9 Luton 4:53.46 DQ
-- Oliver Winder 9 Flitwick 4:06.94 NS

Event 5 Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Kiran Mason 10 Vulcans 3:07.87 2:59.67
43.60 1:30.73 (47.13) 2:17.01 (46.28) 2:59.67 (42.66)
2 Sam Thompson 10 Northampton 2:58.31 3:00.66
42.40 1:28.86 (46.46) 2:15.04 (46.18) 3:00.66 (45.62)
3 George Catterall 10 Bwsc 3:36.21 3:01.93
40.44 1:28.97 (48.53) 2:16.04 (47.07) 3:01.93 (45.89)
4 Thomas Strudwick 10 Amersham 3:11.30 3:02.37
44.50 1:31.08 (46.58) 2:17.98 (46.90) 3:02.37 (44.39)
5 Stephen Thom 10 Bwsc 3:23.00 3:05.19
44.38 1:32.93 (48.55) 2:20.57 (47.64) 3:05.19 (44.62)
6 Joe McQuaid 10 Hatfield 3:40.00 3:05.28
44.89 1:32.45 (47.56) 2:20.00 (47.55) 3:05.28 (45.28)
7 Oliver Dawson 10 Grantham 3:06.79 3:05.74
44.44 1:32.00 (47.56) 2:20.70 (48.70) 3:05.74 (45.04)
8 Jamie Wright 10 Luton 3:17.17 3:06.50
45.83 1:34.88 (49.05) 2:22.33 (47.45) 3:06.50 (44.17)
9 Charles Oliver 10 Hatfield 3:00.42 3:07.18
44.63 1:33.33 (48.70) 2:21.48 (48.15) 3:07.18 (45.70)
10 Scott Neave 10 Bwsc 3:13.81 3:12.03
45.78 1:35.32 (49.54) 2:25.48 (50.16) 3:12.03 (46.55)
11 Nicky Djerfi 10 Grantham 3:59.57 3:14.34
44.49 1:34.58 (50.09) 3:14.34 (1:39.76) 3:14.34 ( )
12 Thomas Smith 10 Northampton 3:59.11 3:18.53
48.12 1:39.81 (51.69) 2:31.14 (51.33) 3:18.53 (47.39)
13 Matthew Beck 10 Northampton 3:42.85 3:20.30
48.29 1:39.51 (51.22) 3:20.30 (1:40.79)
14 Stanley Willis 10 Flitwick 3:40.78 3:23.74
48.02 1:41.26 (53.24) 2:34.56 (53.30) 3:23.74 (49.18)
-- Jake Roberts 10 Flitwick 3:50.29 NS

Event 5 Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Tim Shuttleworth 11 Hatfield 2:40.00 2:35.92
36.92 1:16.17 (39.25) 1:56.42 (40.25) 2:35.92 (39.50)
2 Martyn Walton 11 Hatfield 2:42.83 2:37.95
36.19 1:16.28 (40.09) 1:57.53 (41.25) 2:37.95 (40.42)
3 Matthew Chapman 11 Northampton 2:48.11 2:42.73
38.71 1:21.30 (42.59) 2:03.26 (41.96) 2:42.73 (39.47)
4 Jack Catterall 11 Bwsc 2:47.86 2:43.34
38.36 1:20.29 (41.93) 2:02.85 (42.56) 2:43.34 (40.49)
5 Jack Pickford 11 Watford 2:42.88 2:43.79
38.34 1:19.95 (41.61) 2:02.39 (42.44) 2:43.79 (41.40)
6 Ethan Farrell 11 Hatfield 2:52.37 2:46.62
39.24 1:21.30 (42.06) 2:04.35 (43.05) 2:46.62 (42.27)
7 Brandon Nabarro 11 Bwsc 2:53.16 2:47.62
40.38 1:23.22 (42.84) 2:05.38 (42.16) 2:47.62 (42.24)
8 Luke Hazelhurst 11 Hatfield 3:01.73 2:47.94
41.16 1:24.97 (43.81) 2:08.17 (43.20) 2:47.94 (39.77)
9 Huw Jones 11 Bwsc 3:03.42 2:49.11
40.63 1:23.79 (43.16) 2:07.24 (43.45) 2:49.11 (41.87)
10 Harrison Barnfield-Jo 11 Northampton 2:55.59 2:50.66
39.95 1:24.37 (44.42) 2:08.61 (44.24) 2:50.66 (42.05)
11 George Marsh 11 Amersham 3:01.06 2:52.50
40.02 1:24.26 (44.24) 2:10.93 (46.67) 2:52.50 (41.57)
12 Rhys Short 11 Hatfield 2:56.15 2:54.55
42.36 1:27.24 (44.88) 2:12.63 (45.39) 2:54.55 (41.92)
13 Samuel Longden 11 Hatfield 3:04.81 2:55.46
40.85 1:26.24 (45.39) 2:12.57 (46.33) 2:55.46 (42.89)
14 Emil Berki 11 Bwsc 3:01.30 2:56.04
39.72 1:24.49 (44.77) 2:11.18 (46.69) 2:56.04 (44.86)
15 Jason Misso 11 Hatfield 3:11.84 2:56.61
42.16 1:27.44 (45.28) 2:13.67 (46.23) 2:56.61 (42.94)
16 Jack Bond 11 Daventry 3:01.33 2:57.52
41.27 1:27.15 (45.88) 2:13.72 (46.57) 2:57.52 (43.80)
17 Jake Heyworth 11 Northampton 3:03.00 2:57.56
42.00 1:28.00 (46.00) 2:13.55 (45.55) 2:57.56 (44.01)
18 Lewis Hawkes 11 Flitwick 3:05.50 2:58.74
42.87 1:28.50 (45.63) 2:15.77 (47.27) 2:58.74 (42.97)
19 Phillip Ball 11 Hatfield 3:03.60 3:00.14
41.99 1:27.49 (45.50) 2:14.69 (47.20) 3:00.14 (45.45)
20 Elliot Bertram 11 GRIL 3:06.53 3:00.85
43.38 1:30.00 (46.62) 2:18.03 (48.03) 3:00.85 (42.82)
22 William Davies 11 Piranhas 3:18.84 3:02.42
44.83 1:31.71 (46.88) 2:18.40 (46.69) 3:02.42 (44.02)
23 Daniel Osborn 11 Daventry 3:04.61 3:04.28
44.29 1:31.38 (47.09) 2:17.78 (46.40) 3:04.28 (46.50)
24 Jacob Bilson 11 Northampton 2:57.82 3:05.21
45.07 1:33.18 (48.11) 2:19.97 (46.79) 3:05.21 (45.24)
25 William Adhemar 11 Northampton 2:57.23 3:05.48
43.39 1:31.10 (47.71) 2:18.62 (47.52) 3:05.48 (46.86)
26 Ben Edison 11 Vulcans 3:22.58 3:12.00
46.70 1:35.54 (48.84) 2:24.52 (48.98) 3:12.00 (47.48)
27 Cameron Stephen 11 Northampton 3:27.45 3:15.04
47.27 1:38.11 (50.84) 2:27.26 (49.15) 3:15.04 (47.78)
28 Ben Trott 11 Flitwick 3:36.12 3:22.47
1:40.72 ( ) 2:33.52 (52.80) 3:22.47 (48.95)
-- Dominic Smith 11 Luton 3:38.02 NS
-- Daniel Pedder 11 Bwsc 3:13.71 NS

Event 5 Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Alexander Simmons 12 Vulcans 2:42.69 2:34.84
37.78 1:17.84 (40.06) 1:56.91 (39.07) 2:34.84 (37.93)
2 Chris Barrett 12 Deepings 2:44.24 2:37.42
37.73 1:18.31 (40.58) 1:59.14 (40.83) 2:37.42 (38.28)
3 Josh Stephenson-Ganne 12 Vulcans 2:45.20 2:40.31
38.77 1:19.34 (40.57) 2:00.06 (40.72) 2:40.31 (40.25)
4 Antony Aslam 12 GRIL 2:48.30 2:44.23
38.47 1:20.49 (42.02) 2:02.98 (42.49) 2:44.23 (41.25)
5 Max Elphick 12 Amersham 2:45.53 2:45.94
40.01 1:22.66 (42.65) 2:06.02 (43.36) 2:45.94 (39.92)
6 Ashley Holness-Wright 12 Watford 2:47.01 2:46.65
39.31 1:22.00 (42.69) 2:05.26 (43.26) 2:46.65 (41.39)
7 Liam Doonan 12 Hatfield 2:41.25 2:48.34
39.01 1:21.67 (42.66) 2:05.65 (43.98) 2:48.34 (42.69)
8 Hayden Davies 12 Flitwick 2:50.21 2:51.99
40.42 1:24.35 (43.93) 2:09.03 (44.68) 2:51.99 (42.96)
9 Fabian Jasonson 12 GRIL 3:08.77 2:54.78
40.48 1:25.39 (44.91) 2:11.57 (46.18) 2:54.78 (43.21)
10 Joshua Batson 12 Luton 3:04.36 2:55.49
40.66 1:26.42 (45.76) 2:12.61 (46.19) 2:55.49 (42.88)
11 Roberto DI Muro 12 GRIL 3:03.98 2:57.21
41.60 1:27.57 (45.97) 2:12.83 (45.26) 2:57.21 (44.38)
12 Alex Mason 12 Luton 3:12.09 3:00.08
43.43 1:28.73 (45.30) 2:15.43 (46.70) 3:00.08 (44.65)
13 Sam Payne 12 Bwsc 3:11.11 3:01.29
41.71 1:28.67 (46.96) 2:15.60 (46.93) 3:01.29 (45.69)
14 Dominic Quincey 12 Amersham 3:12.11 3:01.50
42.58 1:28.69 (46.11) 2:15.57 (46.88) 3:01.50 (45.93)
15 Adel Elfakir 12 Northampton 3:10.67 3:05.42
44.51 2:19.01 ( ) 3:05.42 (46.41)
16 Samuel Buckingham 12 Northampton 3:07.45 3:07.45
43.60 1:31.63 (48.03) 2:20.27 (48.64) 3:07.45 (47.18)
17 Ranishka Kumarage 12 Hatfield 2:53.32 3:11.25
45.76 1:35.83 (50.07) 2:24.57 (48.74) 3:11.25 (46.68)
18 William Rodger 12 Luton 3:13.09 3:20.00
44.74 1:37.60 (52.86) 2:31.36 (53.76) 3:20.00 (48.64)
-- Thomas Harrison 12 Amersham 3:04.87 NS

Event 5 Boys 13 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Thomas Worbey 13 Hatfield 2:22.42 2:21.01
32.51 1:08.31 (35.80) 1:45.11 (36.80) 2:21.01 (35.90)
2 David Allen 13 Flitwick 2:36.79 2:27.48
35.04 1:12.38 (37.34) 1:50.53 (38.15) 2:27.48 (36.95)
3 Louis Mayhew 13 Watford 2:33.40 2:28.86
34.80 1:12.80 (38.00) 1:51.41 (38.61) 2:28.86 (37.45)
4 Charlie Heyworth 13 Northampton 2:37.91 2:33.70
36.63 1:15.34 (38.71) 1:54.62 (39.28) 2:33.70 (39.08)
5 William Hawkes 13 Flitwick 2:42.30 2:34.32
36.72 1:16.67 (39.95) 1:55.88 (39.21) 2:34.32 (38.44)
6 Stuart Morris 13 Northampton 2:48.22 2:35.68
37.19 1:16.89 (39.70) 1:57.32 (40.43) 2:35.68 (38.36)
7 Matthew Chapman 13 Watford 2:41.86 2:37.61
37.52 1:17.92 (40.40) 1:59.01 (41.09) 2:37.61 (38.60)
8 Colin Weighell 13 Flitwick 2:49.85 2:41.68
38.59 1:19.80 (41.21) 2:01.37 (41.57) 2:41.68 (40.31)
9 Max Poplawski 13 Amersham 2:54.97 2:44.90
38.87 1:21.37 (42.50) 2:04.36 (42.99) 2:44.90 (40.54)
10 Ryan McAuliffe 13 Hatfield 2:55.08 2:45.53
37.80 1:19.89 (42.09) 2:03.60 (43.71) 2:45.53 (41.93)

Event 5 Boys 14 Year Olds 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Oliver Richmond 14 Vulcans 2:24.46 2:16.83
31.98 1:06.89 (34.91) 1:42.63 (35.74) 2:16.83 (34.20)
2 Jack Spence 14 Watford 2:24.18 2:19.95
32.93 1:08.39 (35.46) 1:44.80 (36.41) 2:19.95 (35.15)
3 Daniel McAuliffe 14 Hatfield 2:32.77 2:22.48
33.61 1:09.36 (35.75) 1:46.52 (37.16) 2:22.48 (35.96)
4 Danny Buckley 14 Stevenage 2:32.00 2:25.27
33.51 1:10.11 (36.60) 1:47.83 (37.72) 2:25.27 (37.44)
5 Joshua Sullivan 14 Northampton 2:29.40 2:26.73
35.84 1:13.59 (37.75) 1:50.58 (36.99) 2:26.73 (36.15)
6 Aran Chamberlain-Clar 14 Flitwick 2:35.13 2:27.29
35.77 1:12.50 (36.73) 1:50.44 (37.94) 2:27.29 (36.85)
7 Daniel Peacock 14 Luton 2:23.00 2:28.15
34.63 1:12.01 (37.38) 1:50.84 (38.83) 2:28.15 (37.31)
8 Andrew Ward 14 RUSA 2:41.17 2:31.96
37.30 1:16.40 (39.10) 1:55.33 (38.93) 2:31.96 (36.63)
9 Alex Pasmore 14 GRIL 2:43.19 2:41.86
36.53 1:18.18 (41.65) 2:01.25 (43.07) 2:41.86 (40.61)
10 Samuel Warner 14 Grantham 2:42.17 2:43.23
38.87 1:20.43 (41.56) 2:02.95 (42.52) 2:43.23 (40.28)
21 Sam Bradley 14 Bwsc 3:01.95 3:02.02
42.70 1:28.91 (46.21) 2:15.41 (46.50) 3:02.02 (46.61)

Event 5 Boys 15 & Over 200 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Thomas Lane 15 Deepings 2:26.15 2:20.99
32.35 1:08.20 (35.85) 1:45.04 (36.84) 2:20.99 (35.95)
2 Daniel Riley 15 Luton 2:25.18 2:23.49
33.92 1:10.03 (36.11) 1:47.12 (37.09) 2:23.49 (36.37)
3 Thomas Kelly 15 Bwsc 2:30.73 2:24.34
32.89 1:09.18 (36.29) 1:46.96 (37.78) 2:24.34 (37.38)
4 Robert Baldrance 16 Bwsc 2:25.00 2:24.72
33.89 1:10.68 (36.79) 1:48.46 (37.78) 2:24.72 (36.26)
5 Simon Liddle 17 Flitwick 2:26.33 2:26.31
34.97 1:12.54 (37.57) 1:50.21 (37.67) 2:26.31 (36.10)
6 Ross West 15 South Lincs 2:19.88 2:26.48
32.79 1:09.29 (36.50) 1:48.37 (39.08) 2:26.48 (38.11)
7 Carl Halford 15 Flitwick 2:31.91 2:31.18
36.28 1:14.62 (38.34) 1:52.89 (38.27) 2:31.18 (38.29)
8 James Harrison 16 Grantham 2:20.43 2:31.26
33.35 1:10.44 (37.09) 1:50.95 (40.51) 2:31.26 (40.31)
9 Simon Weighell 15 Flitwick 2:27.30 2:32.68
35.53 1:14.59 (39.06) 1:54.12 (39.53) 2:32.68 (38.56)
10 Adam Connell 18 Bwsc 2:25.61 2:34.66
33.66 1:11.70 (38.04) 1:52.91 (41.21) 2:34.66 (41.75)
11 Terence Holness-Wrigh 15 Watford 2:34.01 2:41.45
37.33 1:18.05 (40.72) 2:00.46 (42.41) 2:41.45 (40.99)
Page last refreshed: 04:43:57