Event 8 Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Helen Carter-Roberts 10 Amersham 1:29.25 1:23.92
41.65 1:23.92 (42.27)
2 Chloe James 10 Vulcans 1:23.65 1:24.10
40.81 1:24.10 (43.29)
3 Emma Wilkins 10 Grantham 1:32.37 1:25.50
40.90 1:25.50 (44.60)
4 Abigail Burr 10 Vulcans 1:24.98 1:25.69
40.90 1:25.69 (44.79)
5 Merryn Odell 10 Northampton 1:30.93 1:26.88
42.57 1:26.88 (44.31)
6 Mia Poplawska 10 Amersham 1:28.44 1:27.33
42.10 1:27.33 (45.23)
7 Sammy James 10 Vulcans 1:25.10 1:27.92
42.91 1:27.92 (45.01)
8 Lauren McAlinden 10 Hatfield 1:30.38 1:28.48
43.14 1:28.48 (45.34)
9 Elizabeth Oakley 10 GRIL 1:35.62 1:32.21
10 Felicity Kersting 10 Amersham 1:42.65 1:32.50
43.65 1:32.50 (48.85)
11 Eleanor Bilson 10 Northampton 1:44.65 1:33.48
46.49 1:33.48 (46.99)
12 Amber Hughes 10 Bwsc 1:36.26 1:39.01
48.03 1:39.01 (50.98)
13 Monica Hilario 10 Hatfield 1:46.29 1:39.35
47.34 1:39.35 (52.01)
14 Katie Garstang 10 Stevenage 1:45.00 1:43.19
50.85 1:43.19 (52.34)
15 Ashleigh Prior 10 Watford 1:35.69 1:43.34
48.95 1:43.34 (54.39)

Event 8 Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Kerensa Ward 11 Northampton 1:15.84 1:16.57
37.86 1:16.57 (38.71)
2 Georgia Wilks 11 Northampton 1:20.22 1:17.82
38.11 1:17.82 (39.71)
3 Lorna Shore 11 Northampton 1:22.14 1:19.50
39.27 1:19.50 (40.23)
4 Gabrielle Vickers 11 Vulcans 1:20.10 1:20.16
38.76 1:20.16 (41.40)
5 Emily Oakley 11 GRIL 1:22.25 1:20.38
39.52 1:20.38 (40.86)
6 Pippa Shuttleworth 11 Hatfield 1:23.60 1:20.41
39.55 1:20.41 (40.86)
7 Carey Davis 11 Daventry 1:23.28 1:20.72
39.93 1:20.72 (40.79)
8 Emily Bradbury 11 Bwsc 1:20.89 1:21.12
39.62 1:21.12 (41.50)
9 Molly Norman 11 Amersham 1:28.63 1:22.90
39.79 1:22.90 (43.11)
10 Sarah Hammond 11 Amersham 1:23.82 1:23.22
40.32 1:23.22 (42.90)
11 Emma Penford 11 Vulcans 1:27.65 1:23.35
41.04 1:23.35 (42.31)
12 Tsiu-Kim Bagan 11 GRIL 1:29.46 1:23.83
40.32 1:23.83 (43.51)
13 Hannah Ford 11 Grantham 1:26.50 1:24.31
41.40 1:24.31 (42.91)
14 Charlotte Longden 11 Hatfield 1:23.50 1:24.49
40.96 1:24.49 (43.53)
15 Georgia Meaker 11 Watford 1:29.04 1:24.83
41.04 1:24.83 (43.79)
16 Clara Neary 11 Flitwick 1:26.54 1:25.27
41.63 1:25.27 (43.64)
17 Nicole Johnson 11 Northampton 1:26.13 1:25.82
42.24 1:25.82 (43.58)
18 Amber Veronique 11 Amersham 1:29.34 1:26.54
41.86 1:26.54 (44.68)
19 Jessica Caughtry 11 Bwsc 1:29.02 1:27.72
42.40 1:27.72 (45.32)
20 Fiona Westcough 11 GRIL 1:25.00 1:27.93
43.24 1:27.93 (44.69)
21 Katie Smith 11 Hatfield 1:31.60 1:28.31
43.23 1:28.31 (45.08)
22 Amber Starkey 11 Hatfield 1:34.63 1:28.89
42.54 1:28.89 (46.35)
23 Grace Bradbury 11 Northampton 1:27.96 1:29.42
43.26 1:29.42 (46.16)
24 Olivia Conway 11 Deepings 1:31.77 1:30.06
43.83 1:30.06 (46.23)
25 Sophie Iacovides 11 Daventry 1:32.79 1:32.49
44.60 1:32.49 (47.89)
26 Fiona McQuire 11 Watford 1:29.30 1:32.57
44.38 1:32.57 (48.19)
27 Rachel Sullivan 11 Daventry 1:35.19 1:33.38
46.04 1:33.38 (47.34)
-- Rachel Miller 11 Luton 1:33.48 NS

Event 8 Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Gemma Starkey 12 Hatfield 1:20.05 1:16.20
37.78 1:16.20 (38.42)
2 Lauren Betts 12 Northampton 1:18.39 1:17.03
37.98 1:17.03 (39.05)
3 Laura Coffey 12 Hatfield 1:22.73 1:17.90
37.82 1:17.90 (40.08)
4 Natasha Hirst 12 Bwsc 1:17.46 1:19.19
37.85 1:19.19 (41.34)
5 Laura Pigott 12 Grantham 1:18.98 1:19.75
38.41 1:19.75 (41.34)
6 Emily McConnell 12 Bwsc 1:19.33 1:19.98
38.90 1:19.98 (41.08)
7 Amy Chung 12 Watford 1:22.18 1:20.41
40.20 1:20.41 (40.21)
8 Amber Sheldon 12 Grantham 1:24.33 1:20.96
39.53 1:20.96 (41.43)
9 Kate Jolly 12 Vulcans 1:21.10 1:20.97
40.44 1:20.97 (40.53)
10 Aimi De Rosa 12 Hertford SC 1:24.15 1:21.10
40.06 1:21.10 (41.04)
11 Gemma Shipway 12 Chesthunt 1:23.35 1:21.89
39.40 1:21.89 (42.49)
12 Elisha Penman 12 Deepings 1:23.60 1:22.07
39.88 1:22.07 (42.19)
13 Emma Catterall 12 Deepings 1:22.28 1:23.46
40.30 1:23.46 (43.16)
14 Katie Barker 12 Bwsc 1:25.31 1:23.72
40.18 1:23.72 (43.54)
15 Philippa West 12 South Lincs 1:23.02 1:24.23
41.02 1:24.23 (43.21)
16 Zoey Garlick 12 Northampton 1:22.73 1:24.42
42.00 1:24.42 (42.42)
17 Bethany Walker 12 South Lincs 1:22.76 1:24.49
41.16 1:24.49 (43.33)
18 Molly Landolfi 12 Watford 1:26.13 1:24.83
41.90 1:24.83 (42.93)
19 Saffron Mabbutt 12 Northampton 1:24.37 1:25.17
41.97 1:25.17 (43.20)
20 Victoria Abbott 12 Flitwick 1:25.04 1:25.42
42.00 1:25.42 (43.42)
21 Rhian Mather 12 Hatfield 1:26.60 1:27.57
43.24 1:27.57 (44.33)
22 Alice Hunt 12 Northampton 1:25.87 1:27.58
44.18 1:27.58 (43.40)
23 Emma Target 12 Hatfield 1:26.12 1:28.15
42.89 1:28.15 (45.26)

Event 8 Girls 13 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Ella Thompson 13 Northampton 1:10.70 1:10.54
34.76 1:10.54 (35.78)
2 Sian Lockett 13 Hatfield 1:12.99 1:13.33
35.35 1:13.33 (37.98)
3 Charlotte Reid 13 Hatfield 1:11.27 1:13.51
35.32 1:13.51 (38.19)
4 Sophie Lynn 13 Vulcans 1:17.40 1:15.48
36.92 1:15.48 (38.56)
5 Katrina Beveridge 13 Amersham 1:14.21 1:16.05
37.33 1:16.05 (38.72)
6 Katie Rogers 13 St Ives 1:18.18 1:16.16
36.70 1:16.16 (39.46)
7 Alessandra Quincey 13 Amersham 1:21.04 1:18.46
38.88 1:18.46 (39.58)
8 Pippa McCullough 13 Amersham 1:20.69 1:19.62
38.50 1:19.62 (41.12)
9 Hannah Jibson 13 Watford 1:21.16 1:20.07
38.73 1:20.07 (41.34)
10 Millie Price 13 Amersham 1:21.18 1:20.36
39.57 1:20.36 (40.79)
11 Bethany Francis 13 Flitwick 1:19.67 1:20.61
38.31 1:20.61 (42.30)
12 Georgina Mollison 13 Bwsc 1:21.50 1:21.89
39.36 1:21.89 (42.53)
13 Eleanor Fox 13 Northampton 1:20.98 1:22.67
40.80 1:22.67 (41.87)

Event 8 Girls 14 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Rachel Hollington 14 Bwsc 1:08.37 1:08.72
33.80 1:08.72 (34.92)
2 Charlotte Milligan 14 Northampton 1:10.68 1:09.29
34.33 1:09.29 (34.96)
3 Alexandra Galun 14 Northampton 1:10.12 1:11.08
34.99 1:11.08 (36.09)
4 Jess Karp 14 Bwsc 1:10.25 1:13.66
35.93 1:13.66 (37.73)
5 Amelia Farmer 14 Stevenage 1:14.44 1:13.79
35.78 1:13.79 (38.01)
6 Brogan Plummer 14 Luton 1:16.53 1:14.65
36.32 1:14.65 (38.33)
7 Charlotte Beck 14 Bwsc 1:08.23 1:15.76
35.31 1:15.76 (40.45)
8 Bethany Penford 14 Vulcans 1:17.54 1:16.07
37.33 1:16.07 (38.74)
9 Rebecca Pritchard 14 Hatfield 1:17.94 1:17.03
37.18 1:17.03 (39.85)
10 Laura Chumbley 14 Piranhas 1:19.03 1:17.73
38.23 1:17.73 (39.50)
11 Jessica Bilcock 14 Bwsc 1:17.62 1:18.25
37.31 1:18.25 (40.94)
12 Louise Hogan 14 Luton 1:18.44 1:19.61
39.01 1:19.61 (40.60)
-- Zoe Stewart 14 Watford 1:13.22 NS

Event 8 Girls 15 & Over 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Carolyn Astbury 16 Watford 1:09.23 1:09.31
33.91 1:09.31 (35.40)
2 Charlotte Blacksley 15 Bwsc 1:08.08 1:09.35
34.19 1:09.35 (35.16)
3 Jenny Budden 16 GRIL 1:08.48 1:10.66
34.56 1:10.66 (36.10)
4 Charlotte McConnell 15 Bwsc 1:14.28 1:12.63
35.06 1:12.63 (37.57)
5 Tamara Richards 16 Piranhas 1:11.09 1:13.22
35.46 1:13.22 (37.76)
6 Mattaya Nabarro 15 Bwsc 1:11.29 1:14.26
36.09 1:14.26 (38.17)
7 Ellis Johnson 15 Northampton 1:12.75 1:14.82
36.56 1:14.82 (38.26)
8 Shanice Chapman 16 Watford 1:12.12 1:15.49
37.17 1:15.49 (38.32)
9 Rhianydd Jones 16 Flitwick 1:15.45 1:16.76
36.96 1:16.76 (39.80)
10 Hannah Langford 16 Northampton 1:12.91 1:18.76
38.44 1:18.76 (40.32)
11 Claire Warne 16 Flitwick 1:44.16 1:47.94
53.47 1:47.94 (54.47)
-- Ellis-Jay Middleton 15 Long Eaton 1:10.63 DQ
-- Amy Stewart 15 Watford 1:13.07 NS
Page last refreshed: 04:13:30