Event 11 Girls 9 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Abigail Smith 9 Northampton 8:10.11 6:37.87
43.44 2:24.92 (1:41.48) 3:16.29 (51.37) 4:08.37 (52.08)
5:00.28 (51.91) 5:51.87 (51.59) 6:37.78 (45.91) 6:37.87 (0.09)
2 Courtney Burgess 9 Northampton 7:31.09 7:06.80
46.68 1:40.48 (53.80) 2:36.55 (56.07) 3:30.29 (53.74)
4:25.45 (55.16) 5:22.34 (56.89) 6:16.93 (54.59) 7:06.80 (49.87)

Event 11 Girls 10 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Abigail Burr 10 Vulcans 5:32.80 5:22.48
37.22 1:16.98 (39.76) 1:57.90 (40.92) 2:38.37 (40.47)
3:19.48 (41.11) 4:00.82 (41.34) 4:42.14 (41.32) 5:22.48 (40.34)
2 Mia Poplawska 10 Amersham 5:43.66 5:27.85
37.70 1:20.00 (42.30) 2:02.50 (42.50) 2:45.35 (42.85)
3:27.13 (41.78) 4:08.59 (41.46) 4:51.40 (42.81) 5:27.85 (36.45)
3 Merryn Odell 10 Northampton 5:52.29 5:28.13
38.69 1:20.79 (42.10) 2:03.17 (42.38) 2:46.07 (42.90)
3:27.33 (41.26) 4:08.08 (40.75) 4:49.15 (41.07) 5:28.13 (38.98)
4 Fiona Thornton 10 Hatfield 6:33.10 5:39.02
38.50 1:21.09 (42.59) 2:04.55 (43.46) 2:48.05 (43.50)
3:31.13 (43.08) 4:14.73 (43.60) 4:57.55 (42.82) 5:39.02 (41.47)
5 Eleanor Wase 10 Bwsc 6:23.54 5:44.28
38.59 1:21.52 (42.93) 2:06.75 (45.23) 2:51.54 (44.79)
3:35.69 (44.15) 4:19.80 (44.11) 5:04.33 (44.53) 5:44.28 (39.95)
6 Rachel Templeman 10 Luton 6:28.50 5:51.45
39.37 1:22.69 (43.32) 2:07.55 (44.86) 2:52.53 (44.98)
3:37.76 (45.23) 4:22.57 (44.81) 5:07.67 (45.10) 5:51.45 (43.78)
7 Rebecca Rice 10 Hatfield 6:00.62 5:52.93
38.68 1:23.26 (44.58) 2:07.83 (44.57) 2:53.41 (45.58)
3:38.81 (45.40) 4:24.16 (45.35) 5:09.01 (44.85) 5:52.93 (43.92)
8 Sophie Bradley 10 Bwsc 6:26.04 5:54.47
39.57 1:23.53 (43.96) 2:08.64 (45.11) 2:54.54 (45.90)
3:40.30 (45.76) 4:25.89 (45.59) 5:11.58 (45.69) 5:54.47 (42.89)
9 Ashleigh Prior 10 Watford 6:49.46 6:37.52
42.58 1:33.04 (50.46) 2:23.08 (50.04) 3:15.55 (52.47)
4:07.53 (51.98) 4:59.08 (51.55) 5:50.72 (51.64) 6:37.52 (46.80)
10 Katie Garstang 10 Stevenage 7:10.00 6:38.92
43.81 1:33.46 (49.65) 2:25.14 (51.68) 3:16.74 (51.60)
4:09.47 (52.73) 5:00.20 (50.73) 5:51.45 (51.25) 6:38.92 (47.47)
11 Eleanor Bilson 10 Northampton 7:00.00 6:42.90
47.10 1:37.53 (50.43) 2:29.21 (51.68) 3:21.87 (52.66)
4:13.32 (51.45) 5:04.96 (51.64) 5:55.77 (50.81) 6:42.90 (47.13)
12 Amber Hughes 10 Bwsc 7:04.30 7:01.58
47.09 1:39.93 (52.84) 2:35.15 (55.22) 3:29.72 (54.57)
4:23.08 (53.36) 5:14.89 (51.81) 6:09.15 (54.26) 7:01.58 (52.43)

Event 11 Girls 11 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Tiana Gordon 11 Northampton 5:19.85 4:59.18
34.76 1:12.27 (37.51) 1:49.55 (37.28) 2:27.21 (37.66)
3:05.46 (38.25) 3:43.79 (38.33) 4:21.79 (38.00) 4:59.18 (37.39)
2 Lorna Shore 11 Northampton 5:23.14 5:04.34
35.55 1:14.14 (38.59) 1:52.45 (38.31) 2:31.35 (38.90)
3:09.53 (38.18) 3:48.24 (38.71) 4:26.52 (38.28) 5:04.34 (37.82)
3 Georgia Wilks 11 Northampton 5:17.95 5:04.90
34.40 1:11.95 (37.55) 1:50.26 (38.31) 2:28.93 (38.67)
3:07.72 (38.79) 3:46.87 (39.15) 4:26.50 (39.63) 5:04.90 (38.40)
4 Gabrielle Vickers 11 Vulcans 5:16.91 5:06.60
35.35 1:14.12 (38.77) 1:53.66 (39.54) 2:32.82 (39.16)
3:11.95 (39.13) 3:50.99 (39.04) 4:29.83 (38.84) 5:06.60 (36.77)
5 Pippa Shuttleworth 11 Hatfield 5:38.75 5:07.67
35.84 1:14.71 (38.87) 1:54.10 (39.39) 2:33.21 (39.11)
3:12.58 (39.37) 3:51.99 (39.41) 4:30.41 (38.42) 5:07.67 (37.26)
6 Kerensa Ward 11 Northampton 5:13.45 5:10.62
36.05 1:15.03 (38.98) 1:54.33 (39.30) 2:33.96 (39.63)
3:13.29 (39.33) 3:52.70 (39.41) 4:32.34 (39.64) 5:10.62 (38.28)
7 Fiona Westcough 11 GRIL 5:33.63 5:22.47
37.08 1:17.56 (40.48) 1:58.65 (41.09) 2:40.02 (41.37)
3:20.86 (40.84) 4:01.76 (40.90) 4:42.86 (41.10) 5:22.47 (39.61)
8 Hannah Ford 11 Grantham 5:53.50 5:27.57
37.48 1:18.63 (41.15) 2:00.12 (41.49) 2:41.90 (41.78)
3:23.98 (42.08) 4:06.17 (42.19) 4:48.67 (42.50) 5:27.57 (38.90)
9 Carey Davis 11 Daventry 5:47.66 5:27.69
37.74 1:20.43 (42.69) 2:03.70 (43.27) 2:46.50 (42.80)
3:28.39 (41.89) 4:09.83 (41.44) 4:50.46 (40.63) 5:27.69 (37.23)
10 Molly Norman 11 Amersham 5:59.93 5:27.84
37.11 1:18.66 (41.55) 2:00.93 (42.27) 2:43.41 (42.48)
3:25.53 (42.12) 4:07.34 (41.81) 4:49.15 (41.81) 5:27.84 (38.69)
11 Nicole Johnson 11 Northampton 5:52.07 5:43.56
39.43 1:22.34 (42.91) 2:06.06 (43.72) 2:49.99 (43.93)
3:33.93 (43.94) 4:17.70 (43.77) 5:01.55 (43.85) 5:43.56 (42.01)
12 Katie Smith 11 Hatfield 6:11.92 5:44.78
38.98 1:22.87 (43.89) 2:07.15 (44.28) 2:51.50 (44.35)
3:36.17 (44.67) 4:20.82 (44.65) 5:04.36 (43.54) 5:44.78 (40.42)
13 Georgia Meaker 11 Watford 6:11.66 5:49.93
37.83 1:20.58 (42.75) 2:04.50 (43.92) 2:49.90 (45.40)
3:35.16 (45.26) 4:20.97 (45.81) 5:06.29 (45.32) 5:49.93 (43.64)
14 Grace Bradbury 11 Northampton 6:04.91 5:57.57
39.22 1:23.87 (44.65) 2:09.18 (45.31) 2:55.53 (46.35)
3:41.16 (45.63) 4:27.22 (46.06) 5:13.10 (45.88) 5:57.57 (44.47)
15 Rachel Miller 11 Luton 6:23.16 6:22.45
41.60 1:29.16 (47.56) 2:18.85 (49.69) 3:08.17 (49.32)
3:57.85 (49.68) 4:48.01 (50.16) 5:36.73 (48.72) 6:22.45 (45.72)

Event 11 Girls 12 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Lauren Betts 12 Northampton 5:05.52 4:52.99
34.00 1:10.63 (36.63) 1:47.73 (37.10) 2:25.13 (37.40)
3:02.42 (37.29) 3:39.61 (37.19) 4:17.06 (37.45) 4:52.99 (35.93)
2 Laura Pigott 12 Grantham 4:55.29 4:59.97
33.69 1:11.03 (37.34) 1:49.57 (38.54) 2:27.64 (38.07)
3:05.98 (38.34) 3:44.56 (38.58) 4:22.36 (37.80) 4:59.97 (37.61)
3 Christie Bays 12 Hatfield 5:19.95 5:00.74
34.88 1:12.13 (37.25) 1:50.27 (38.14) 2:29.19 (38.92)
3:07.65 (38.46) 3:46.28 (38.63) 4:24.70 (38.42) 5:00.74 (36.04)
4 Gemma Starkey 12 Hatfield 5:38.79 5:04.04
34.67 1:12.80 (38.13) 1:51.38 (38.58) 2:30.88 (39.50)
3:10.40 (39.52) 3:49.80 (39.40) 4:28.85 (39.05) 5:04.04 (35.19)
5 Alice Hunt 12 Northampton 5:24.76 5:04.47
36.23 1:14.81 (38.58) 1:53.34 (38.53) 2:32.73 (39.39)
3:10.56 (37.83) 3:50.02 (39.46) 4:28.16 (38.14) 5:04.47 (36.31)
6 Isabelle Martin 12 Flitwick 5:00.35 5:05.59
33.69 1:11.75 (38.06) 1:50.72 (38.97) 2:29.85 (39.13)
3:09.48 (39.63) 3:48.99 (39.51) 4:28.16 (39.17) 5:05.59 (37.43)
7 Victoria Pritchard 12 Hatfield 5:26.69 5:07.36
35.48 1:14.21 (38.73) 1:53.93 (39.72) 2:33.36 (39.43)
3:12.44 (39.08) 3:51.66 (39.22) 4:30.73 (39.07) 5:07.36 (36.63)
8 Zoey Garlick 12 Northampton 5:18.32 5:08.10
35.01 1:13.39 (38.38) 1:52.32 (38.93) 2:32.02 (39.70)
3:11.50 (39.48) 3:50.81 (39.31) 4:30.22 (39.41) 5:08.10 (37.88)
9 Soul Hales 12 Northampton 5:19.62 5:08.14
35.74 1:14.14 (38.40) 1:53.38 (39.24) 2:32.97 (39.59)
3:12.40 (39.43) 3:51.84 (39.44) 4:30.32 (38.48) 5:08.14 (37.82)
10 Annabelle Thomas 12 Watford 5:21.42 5:08.56
35.27 1:13.80 (38.53) 1:53.64 (39.84) 2:32.87 (39.23)
3:12.11 (39.24) 3:51.53 (39.42) 4:30.66 (39.13) 5:08.56 (37.90)
11 Elisha Penman 12 Deepings 5:18.07 5:08.83
35.07 1:13.68 (38.61) 1:52.34 (38.66) 2:31.71 (39.37)
3:11.21 (39.50) 3:50.85 (39.64) 4:30.50 (39.65) 5:08.83 (38.33)
12 Saffron Mabbutt 12 Northampton 5:13.23 5:10.68
36.33 1:15.68 (39.35) 1:54.97 (39.29) 2:34.44 (39.47)
3:13.78 (39.34) 3:52.53 (38.75) 4:31.82 (39.29) 5:10.68 (38.86)
13 Kimberley Stokes 12 Bwsc 5:15.57 5:13.91
36.41 1:16.07 (39.66) 1:55.58 (39.51) 2:34.82 (39.24)
3:14.08 (39.26) 3:54.98 (40.90) 4:34.99 (40.01) 5:13.91 (38.92)
14 Katie Barker 12 Bwsc 5:36.57 5:18.36
34.90 1:14.20 (39.30) 1:54.71 (40.51) 2:35.26 (40.55)
3:16.53 (41.27) 3:57.44 (40.91) 4:38.81 (41.37) 5:18.36 (39.55)
15 Amy Chung 12 Watford 5:22.87 5:19.64
36.63 1:15.89 (39.26) 1:56.04 (40.15) 2:36.75 (40.71)
3:18.00 (41.25) 3:58.85 (40.85) 4:39.99 (41.14) 5:19.64 (39.65)
16 Amber Sheldon 12 Grantham 5:23.36 5:20.37
36.05 1:15.71 (39.66) 1:56.52 (40.81) 2:37.48 (40.96)
3:19.17 (41.69) 4:00.92 (41.75) 4:41.52 (40.60) 5:20.37 (38.85)
17 Devon Prior 12 Watford 5:28.35 5:24.76
38.88 1:20.74 (41.86) 2:02.13 (41.39) 2:43.20 (41.07)
3:24.08 (40.88) 4:04.54 (40.46) 4:45.53 (40.99) 5:24.76 (39.23)
18 Rhian Mather 12 Hatfield 5:40.21 5:30.46
37.93 1:20.16 (42.23) 2:03.40 (43.24) 2:45.32 (41.92)
3:27.09 (41.77) 4:08.82 (41.73) 4:50.17 (41.35) 5:30.46 (40.29)
19 Molly Landolfi 12 Watford 5:24.95 5:31.35
38.11 1:19.90 (41.79) 2:01.59 (41.69) 2:43.96 (42.37)
3:26.08 (42.12) 4:08.04 (41.96) 4:50.66 (42.62) 5:31.35 (40.69)
20 Kate Jolly 12 Vulcans 5:41.00 5:32.32
37.29 1:19.11 (41.82) 2:01.63 (42.52) 2:44.27 (42.64)
3:26.88 (42.61) 4:09.23 (42.35) 4:52.19 (42.96) 5:32.32 (40.13)
21 Evangeline Millar 12 Hertford SC 5:47.02 5:37.03
37.60 1:19.08 (41.48) 2:01.46 (42.38) 2:44.77 (43.31)
3:27.66 (42.89) 4:12.34 (44.68) 4:55.90 (43.56) 5:37.03 (41.13)

Event 11 Girls 13 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Ella Thompson 13 Northampton 4:40.26 4:44.58
1:07.93 1:43.55 (35.62) 2:19.57 (36.02) 2:55.96 (36.39)
3:32.33 (36.37) 4:08.78 (36.45) 4:44.58 (35.80) 4:44.58 ( )
2 Sophie Lynn 13 Vulcans 4:53.50 4:57.47
34.27 1:11.79 (37.52) 1:50.18 (38.39) 2:27.82 (37.64)
3:05.80 (37.98) 3:43.78 (37.98) 4:20.98 (37.20) 4:57.47 (36.49)
3 Pippa McCullough 13 Amersham 5:05.84 5:00.41
34.37 1:11.35 (36.98) 1:48.90 (37.55) 2:27.08 (38.18)
3:04.97 (37.89) 3:43.23 (38.26) 4:21.91 (38.68) 5:00.41 (38.50)
4 Amber Swales 13 Bwsc 5:17.10 5:00.67
34.28 1:12.87 (38.59) 1:51.23 (38.36) 2:29.70 (38.47)
3:07.73 (38.03) 3:46.31 (38.58) 4:24.23 (37.92) 5:00.67 (36.44)
5 Emma Lythaby 13 Hertford SC 5:05.93 5:06.15
34.58 1:12.40 (37.82) 1:51.66 (39.26) 2:30.32 (38.66)
3:09.89 (39.57) 3:49.37 (39.48) 4:28.50 (39.13) 5:06.15 (37.65)
6 Georgina Halford 13 Flitwick 5:15.87 5:17.28
34.93 1:13.87 (38.94) 1:53.99 (40.12) 2:34.03 (40.04)
3:14.42 (40.39) 3:55.70 (41.28) 4:36.78 (41.08) 5:17.28 (40.50)
7 Bethany Francis 13 Flitwick 5:26.34 5:30.65
37.07 1:18.22 (41.15) 2:00.47 (42.25) 2:42.23 (41.76)
3:24.91 (42.68) 4:06.61 (41.70) 4:49.79 (43.18) 5:30.65 (40.86)

Event 11 Girls 14 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Katie Tavener 14 Bwsc 4:43.90 4:33.89
1:05.20 1:39.92 (34.72) 2:14.13 (34.21) 2:48.74 (34.61)
3:23.81 (35.07) 3:59.23 (35.42) 4:33.89 (34.66) 4:33.89 ( )
2 Lauren Freeman 14 Vulcans 4:35.17 4:35.90
1:06.49 1:41.44 (34.95) 2:16.71 (35.27) 2:51.91 (35.20)
3:27.36 (35.45) 4:02.40 (35.04) 4:35.90 (33.50) 4:35.90 ( )
3 Alexandra Galun 14 Northampton 4:36.01 4:36.47
1:06.29 1:41.41 (35.12) 2:16.54 (35.13) 2:51.60 (35.06)
3:26.96 (35.36) 4:02.09 (35.13) 4:36.47 (34.38) 4:36.47 ( )
4 Jess Karp 14 Bwsc 4:50.45 4:45.82
32.91 1:08.88 (35.97) 1:44.09 (35.21) 2:19.76 (35.67)
2:55.87 (36.11) 3:32.34 (36.47) 4:09.21 (36.87) 4:45.82 (36.61)
5 Zoe Stewart 14 Watford 4:50.15 4:48.84
32.96 1:09.16 (36.20) 1:45.91 (36.75) 2:22.92 (37.01)
2:59.52 (36.60) 3:36.14 (36.62) 4:12.87 (36.73) 4:48.84 (35.97)
6 Hannah Parr 14 Luton 4:55.51 4:52.92
33.64 1:10.78 (37.14) 1:48.18 (37.40) 2:25.91 (37.73)
3:03.49 (37.58) 3:40.84 (37.35) 4:17.92 (37.08) 4:52.92 (35.00)
7 Heather Tysoe 14 Watford 4:55.50 5:01.55
34.21 1:10.97 (36.76) 1:48.22 (37.25) 2:26.07 (37.85)
3:04.20 (38.13) 3:43.18 (38.98) 4:22.65 (39.47) 5:01.55 (38.90)
8 Leah Neary 14 Flitwick 4:54.74 5:02.95
34.63 1:12.07 (37.44) 1:49.94 (37.87) 2:28.32 (38.38)
3:06.01 (37.69) 3:44.83 (38.82) 4:23.62 (38.79) 5:02.95 (39.33)
9 Sofia Aatkar 14 Flitwick 5:07.11 5:04.40
34.78 1:12.89 (38.11) 1:51.06 (38.17) 2:30.36 (39.30)
3:08.85 (38.49) 3:48.14 (39.29) 4:26.31 (38.17) 5:04.40 (38.09)
10 Samara Mcknight 14 Deepings 5:09.91 5:06.42
35.00 1:13.83 (38.83) 1:52.63 (38.80) 2:31.37 (38.74)
3:10.17 (38.80) 3:49.30 (39.13) 4:28.29 (38.99) 5:06.42 (38.13)
11 Carina Bays 14 Stevenage 4:59.80 5:09.04
34.06 1:12.08 (38.02) 1:50.46 (38.38) 2:28.09 (37.63)
3:07.09 (39.00) 3:43.77 (36.68) 4:26.34 (42.57) 5:09.04 (42.70)
12 Louise Hogan 14 Luton 5:18.72 5:22.13
35.38 1:15.09 (39.71) 1:56.23 (41.14) 2:37.30 (41.07)
3:19.22 (41.92) 3:59.89 (40.67) 4:42.77 (42.88) 5:22.13 (39.36)

Event 11 Girls 15 & Over 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Carolyn Astbury 16 Watford 4:33.45 4:31.41
1:05.18 1:39.01 (33.83) 2:13.32 (34.31) 2:47.77 (34.45)
3:22.28 (34.51) 3:56.92 (34.64) 4:31.41 (34.49) 4:31.41 ( )
2 Alice Marchant 15 Bwsc 4:40.87 4:38.48
1:06.88 1:42.10 (35.22) 2:17.30 (35.20) 2:52.71 (35.41)
3:28.36 (35.65) 4:03.66 (35.30) 4:38.48 (34.82) 4:38.48 ( )
3 Ellis Johnson 15 Northampton 4:52.44 4:47.66
34.15 1:10.32 (36.17) 1:46.98 (36.66) 2:23.97 (36.99)
3:00.38 (36.41) 3:36.40 (36.02) 4:12.09 (35.69) 4:47.66 (35.57)
4 Ellis-Jay Middleton 15 Long Eaton 4:49.70 4:52.05
1:08.30 1:45.05 (36.75) 2:22.12 (37.07) 2:59.84 (37.72)
3:37.79 (37.95) 4:15.51 (37.72) 4:52.05 (36.54) 4:52.05 ( )
5 Hannah Langford 16 Northampton 4:47.53 4:54.01
1:11.92 1:50.48 (38.56) 2:29.24 (38.76) 3:07.64 (38.40)
3:46.52 (38.88) 4:25.66 (39.14) 5:03.62 (37.96) 4:54.01 ( )
6 Rhianydd Jones 16 Flitwick 4:52.64 4:55.12
33.43 1:09.55 (36.12) 1:46.66 (37.11) 2:24.00 (37.34)
3:01.97 (37.97) 3:39.98 (38.01) 4:17.80 (37.82) 4:55.12 (37.32)
7 Katie Quinn 16 Hatfield 4:57.27 4:55.14
33.41 1:09.96 (36.55) 1:47.30 (37.34) 2:25.38 (38.08)
3:02.96 (37.58) 3:40.92 (37.96) 4:19.36 (38.44) 4:55.14 (35.78)
8 Sophie Thrussell 16 Bwsc 4:53.40 4:57.44
34.21 1:11.75 (37.54) 1:49.68 (37.93) 2:27.81 (38.13)
3:05.33 (37.52) 3:42.88 (37.55) 4:20.80 (37.92) 4:57.44 (36.64)
9 Kelly Brinkler 27 Flitwick 5:10.00 5:18.11
34.34 1:12.81 (38.47) 1:53.18 (40.37) 2:34.37 (41.19)
3:15.77 (41.40) 3:57.30 (41.53) 4:38.79 (41.49) 5:18.11 (39.32)
10 Elizabeth Dowsett 17 Bwsc 5:13.98 5:21.17
36.11 1:15.66 (39.55) 1:56.35 (40.69) 2:37.07 (40.72)
3:18.60 (41.53) 3:59.10 (40.50) 4:40.09 (40.99) 5:21.17 (41.08)
11 Claire Warne 16 Flitwick 7:27.23 7:20.79
51.70 1:47.86 (56.16) 2:43.54 (55.68) 3:39.78 (56.24)
4:35.32 (55.54) 5:31.47 (56.15) 6:27.96 (56.49) 7:20.79 (52.83)
Page last refreshed: 06:12:39