Event 16 Girls 10 Year Olds 400 SC Meter IM

P Name Age Team Seed Finals
1 Abigail Burr 10 Vulcans 6:34.16 6:10.71
39.24 1:25.09 (45.85) 2:10.04 (44.95) 2:54.99 (44.95)
3:51.58 (56.59) 4:48.87 (57.29) 5:30.84 (41.97) 6:10.71 (39.87)
2 Merryn Odell 10 Northampton 6:52.43 6:21.93
45.86 1:38.75 (52.89) 2:24.69 (45.94) 3:12.09 (47.40)
4:04.21 (52.12) 4:58.35 (54.14) 5:40.91 (42.56) 6:21.93 (41.02)

Event 16 Girls 11 Year Olds 400 SC Meter IM

P Name Age Team Seed Finals
1 Tiana Gordon 11 Northampton 5:50.74 5:25.65
36.83 1:16.14 (39.31) 1:58.35 (42.21) 2:38.53 (40.18)
3:23.12 (44.59) 4:08.36 (45.24) 4:48.15 (39.79) 5:25.65 (37.50)
2 Georgia Wilks 11 Northampton 6:05.05 5:47.74
40.40 1:26.00 (45.60) 2:06.42 (40.42) 2:47.76 (41.34)
3:39.30 (51.54) 4:30.62 (51.32) 5:09.01 (38.39) 5:47.74 (38.73)
3 Kerensa Ward 11 Northampton 6:16.41 5:51.47
39.02 1:25.07 (46.05) 2:08.02 (42.95) 2:50.01 (41.99)
3:40.94 (50.93) 4:35.23 (54.29) 5:13.71 (38.48) 5:51.47 (37.76)
4 Lorna Shore 11 Northampton 6:16.09 5:53.06
38.90 1:23.14 (44.24) 2:07.16 (44.02) 2:50.01 (42.85)
3:42.43 (52.42) 4:34.63 (52.20) 5:15.29 (40.66) 5:53.06 (37.77)
5 Gabrielle Vickers 11 Vulcans 6:06.90 5:56.45
39.75 1:24.94 (45.19) 2:08.08 (43.14) 2:52.35 (44.27)
3:45.01 (52.66) 4:38.28 (53.27) 5:18.11 (39.83) 5:56.45 (38.34)
6 Fiona Westcough 11 GRIL 6:30.93 6:27.65
44.60 1:33.55 (48.95) 2:23.09 (49.54) 3:10.75 (47.66)
4:06.70 (55.95) 5:04.29 (57.59) 5:46.30 (42.01) 6:27.65 (41.35)
7 Tsiu-Kim Bagan 11 GRIL 7:01.90 6:38.78
42.64 1:33.28 (50.64) 2:23.17 (49.89) 3:14.19 (51.02)
4:08.94 (54.75) 5:08.50 (59.56) 5:53.77 (45.27) 6:38.78 (45.01)
8 Hannah Colwell 11 Luton 7:14.70 6:55.91
45.87 1:45.75 (59.88) 2:35.20 (49.45) 3:24.56 (49.36)
4:23.99 (59.43) 5:23.26 (59.27) 6:08.92 (45.66) 6:55.91 (46.99)
-- Abigail Gee 11 Luton 7:17.14 DQ
6.4 Not on back when leaving the wall - back

Event 16 Girls 12 Year Olds 400 SC Meter IM

P Name Age Team Seed Finals
1 Sarah Fountain 12 Vulcans 5:23.18 5:21.07
35.55 1:16.69 (41.14) 1:58.11 (41.42) 2:39.12 (41.01)
3:24.92 (45.80) 4:10.48 (45.56) 4:45.79 (35.31) 5:21.07 (35.28)
2 Lauren Betts 12 Northampton 5:35.55 5:36.60
39.66 1:24.12 (44.46) 2:04.58 (40.46) 2:45.08 (40.50)
3:34.15 (49.07) 4:23.14 (48.99) 5:00.02 (36.88) 5:36.60 (36.58)
3 Laura Pigott 12 Grantham 5:41.66 5:44.27
36.86 1:19.99 (43.13) 2:04.07 (44.08) 2:48.07 (44.00)
3:37.71 (49.64) 4:28.14 (50.43) 5:06.48 (38.34) 5:44.27 (37.79)
4 Amy Chung 12 Watford 5:59.58 5:45.00
39.85 1:24.33 (44.48) 2:06.28 (41.95) 2:48.36 (42.08)
3:38.22 (49.86) 4:27.87 (49.65) 5:06.91 (39.04) 5:45.00 (38.09)
5 India Hammond 12 Hatfield 5:55.29 5:47.34
38.11 1:25.44 (47.33) 2:07.63 (42.19) 2:50.47 (42.84)
3:39.85 (49.38) 4:30.46 (50.61) 5:10.63 (40.17) 5:47.34 (36.71)
6 Soul Hales 12 Northampton 6:06.61 5:51.62
40.94 1:26.20 (45.26) 2:09.36 (43.16) 2:51.58 (42.22)
3:43.27 (51.69) 4:32.70 (49.43) 5:13.36 (40.66) 5:51.62 (38.26)
7 Zoey Garlick 12 Northampton 5:59.90 5:52.93
37.66 1:20.87 (43.21) 2:07.38 (46.51) 2:51.78 (44.40)
3:42.90 (51.12) 4:34.65 (51.75) 5:14.71 (40.06) 5:52.93 (38.22)
8 Gemma Starkey 12 Hatfield 6:16.88 5:53.83
37.90 1:26.04 (48.14) 2:10.62 (44.58) 2:55.29 (44.67)
3:47.43 (52.14) 4:39.51 (52.08) 5:18.01 (38.50) 5:53.83 (35.82)
9 Alice Hunt 12 Northampton 6:36.14 6:05.36
44.37 1:35.98 (51.61) 2:19.66 (43.68) 3:03.98 (44.32)
3:55.02 (51.04) 4:49.11 (54.09) 5:27.87 (38.76) 6:05.36 (37.49)
10 Georgia Hazel 12 Stevenage 6:33.28 6:34.01
41.77 1:33.24 (51.47) 2:22.08 (48.84) 3:12.16 (50.08)
4:07.63 (55.47) 5:05.30 (57.67) 5:50.72 (45.42) 6:34.01 (43.29)
-- Kimberley Stokes 12 Bwsc 5:59.46 NS

Event 16 Girls 13 Year Olds 400 SC Meter IM

P Name Age Team Seed Finals
1 Lauren Wray 13 Deepings 5:28.00 5:23.80
34.42 1:14.43 (40.01) 1:55.10 (40.67) 2:34.54 (39.44)
3:22.96 (48.42) 4:11.26 (48.30) 4:49.36 (38.10) 5:23.80 (34.44)
2 Sophie Lynn 13 Vulcans 5:49.96 5:40.63
35.09 1:15.28 (40.19) 2:00.91 (45.63) 2:42.39 (41.48)
3:34.76 (52.37) 4:27.00 (52.24) 5:04.70 (37.70) 5:40.63 (35.93)
3 Amber Swales 13 Bwsc 6:03.40 5:43.54
38.90 1:24.21 (45.31) 2:07.28 (43.07) 2:51.47 (44.19)
3:38.74 (47.27) 4:27.43 (48.69) 5:06.47 (39.04) 5:43.54 (37.07)
4 Georgina Halford 13 Flitwick 5:56.13 5:55.66
37.84 1:23.03 (45.19) 2:04.93 (41.90) 2:47.31 (42.38)
3:39.76 (52.45) 4:32.59 (52.83) 5:14.35 (41.76) 5:55.66 (41.31)
5 Pippa McCullough 13 Amersham 5:57.01 6:05.82
38.88 1:23.70 (44.82) 2:08.65 (44.95) 2:54.67 (46.02)
3:49.73 (55.06) 4:45.62 (55.89) 5:25.50 (39.88) 6:05.82 (40.32)

Event 16 Girls 14 Year Olds 400 SC Meter IM

P Name Age Team Seed Finals
1 Alexandra Galun 14 Northampton 5:11.42 5:15.62
34.27 1:12.77 (38.50) 1:52.50 (39.73) 2:30.36 (37.86)
3:17.98 (47.62) 4:04.71 (46.73) 4:40.84 (36.13) 5:15.62 (34.78)
2 Katie Tavener 14 Bwsc 5:30.25 5:17.97
34.14 1:15.79 (41.65) 1:54.93 (39.14) 2:36.22 (41.29)
3:19.79 (43.57) 4:06.04 (46.25) 4:42.12 (36.08) 5:17.97 (35.85)
3 Lauren Freeman 14 Vulcans 5:23.19 5:23.68
35.73 1:13.66 (37.93) 1:55.58 (41.92) 2:35.71 (40.13)
3:23.62 (47.91) 4:12.28 (48.66) 4:49.45 (37.17) 5:23.68 (34.23)
4 Hannah Parr 14 Luton 5:33.54 5:33.03
36.03 1:18.01 (41.98) 2:00.54 (42.53) 2:44.38 (43.84)
3:29.52 (45.14) 4:17.32 (47.80) 4:56.72 (39.40) 5:33.03 (36.31)
5 Heather Tysoe 14 Watford 5:35.58 5:38.89
36.87 1:18.72 (41.85) 2:03.33 (44.61) 2:47.54 (44.21)
3:34.14 (46.60) 4:22.02 (47.88) 5:01.04 (39.02) 5:38.89 (37.85)
6 Harriet Cook 14 Hertford SC 5:51.07 5:39.32
37.19 1:23.33 (46.14) 2:04.80 (41.47) 2:46.41 (41.61)
3:34.54 (48.13) 4:23.65 (49.11) 5:03.20 (39.55) 5:39.32 (36.12)
7 Samara Mcknight 14 Deepings 5:46.42 5:49.25
38.88 1:25.48 (46.60) 2:07.84 (42.36) 2:50.87 (43.03)
3:39.19 (48.32) 4:30.57 (51.38) 5:10.23 (39.66) 5:49.25 (39.02)

Event 16 Girls 15 & Over 400 SC Meter IM

P Name Age Team Seed Finals
1 Carolyn Astbury 16 Watford 5:09.14 5:10.33
33.19 1:10.83 (37.64) 1:50.49 (39.66) 2:29.62 (39.13)
3:15.69 (46.07) 4:01.81 (46.12) 4:36.59 (34.78) 5:10.33 (33.74)
2 Tamara Richards 16 Piranhas 5:29.90 5:25.41
34.16 1:13.90 (39.74) 1:54.62 (40.72) 2:36.65 (42.03)
3:23.21 (46.56) 4:12.22 (49.01) 4:49.62 (37.40) 5:25.41 (35.79)
3 Alice Marchant 15 Bwsc 5:27.49 5:25.96
36.46 1:15.08 (38.62) 1:55.91 (40.83) 2:37.27 (41.36)
3:26.53 (49.26) 4:16.95 (50.42) 4:51.70 (34.75) 5:25.96 (34.26)
4 Ellis Johnson 15 Northampton 5:28.33 5:26.39
35.01 1:15.22 (40.21) 1:56.11 (40.89) 2:36.68 (40.57)
3:25.09 (48.41) 4:13.76 (48.67) 4:50.95 (37.19) 5:26.39 (35.44)
5 Zoe Smith 17 Luton 5:32.63 5:33.31
35.98 1:17.41 (41.43) 2:00.10 (42.69) 2:43.43 (43.33)
3:30.02 (46.59) 4:16.95 (46.93) 4:57.12 (40.17) 5:33.31 (36.19)
6 Katie Quinn 16 Hatfield 5:34.62 5:33.79
35.33 1:16.89 (41.56) 2:01.19 (44.30) 2:44.26 (43.07)
3:32.31 (48.05) 4:18.36 (46.05) 4:57.82 (39.46) 5:33.79 (35.97)
7 Louise Simmons 16 Flitwick 5:38.76 5:45.37
39.05 1:24.44 (45.39) 2:06.75 (42.31) 2:49.27 (42.52)
3:37.07 (47.80) 4:26.29 (49.22) 5:06.14 (39.85) 5:45.37 (39.23)
Page last refreshed: 03:25:04