Event 22 Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Emillia Patrick 9 Amersham 3:59.78 3:38.71
49.70 1:46.59 (56.89) 2:44.93 (58.34) 3:38.71 (53.78)
2 Anya Woolliscroft 9 Northampton 4:17.99 3:50.18
54.02 1:52.59 (58.57) 2:54.08 (1:01.49) 3:50.18 (56.10)
3 Carly Bays 9 Stevenage 5:08.21 3:55.96
54.54 1:53.58 (59.04) 2:55.66 (1:02.08) 3:55.96 (1:00.30)
4 Sian Jones 9 Bwsc 5:06.65 4:16.94
57.41 2:04.32 (1:06.91) 3:14.00 (1:09.68) 4:16.94 (1:02.94)
5 Abigail Smith 9 Northampton 4:59.22 4:17.00
59.19 2:05.44 (1:06.25) 3:13.35 (1:07.91) 4:17.00 (1:03.65)
6 Gemma Trott 9 Flitwick 4:38.23 4:19.24
1:01.66 2:09.10 (1:07.44) 3:15.18 (1:06.08) 4:19.24 (1:04.06)
7 Alexia Nabarro 9 Bwsc 4:53.10 4:25.04
58.84 2:06.24 (1:07.40) 3:16.22 (1:09.98) 4:25.04 (1:08.82)
-- Brogan Davies 9 Amersham 4:30.66 DQ
7.6 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous
-- Courtney Burgess 9 Northampton 4:34.54 DQ
7.2 Stroke cycle not one arm stroke to one leg kick

Event 22 Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Fiona Thornton 10 Hatfield 3:49.42 3:21.94
46.39 1:39.04 (52.65) 2:30.66 (51.62) 3:21.94 (51.28)
2 Merryn Odell 10 Northampton 3:31.22 3:22.15
47.80 1:41.00 (53.20) 2:31.79 (50.79) 3:22.15 (50.36)
3 Eleanor Wase 10 Bwsc 3:48.05 3:31.72
47.77 1:43.34 (55.57) 2:38.32 (54.98) 3:31.72 (53.40)
4 Kerry Lander 10 Stevenage 4:20.00 3:36.50
48.06 1:42.65 (54.59) 2:39.50 (56.85) 3:36.50 (57.00)
5 Emily Ashwin 10 Bwsc 3:51.97 3:38.74
51.09 1:47.38 (56.29) 2:44.73 (57.35) 3:38.74 (54.01)
6 Olivia Hazel 10 Stevenage 3:40.08 3:40.77
51.97 1:49.34 (57.37) 2:46.94 (57.60) 3:40.77 (53.83)
7 Sophie Bradley 10 Bwsc 3:50.48 3:47.85
50.95 1:50.11 (59.16) 2:49.72 (59.61) 3:47.85 (58.13)
8 Rebecca Rice 10 Hatfield 3:57.19 3:51.68
54.45 1:53.78 (59.33) 2:52.80 (59.02) 3:51.68 (58.88)
9 Gemma Saunders 10 Amersham 4:19.16 3:52.71
55.20 1:54.81 (59.61) 2:55.01 (1:00.20) 3:52.71 (57.70)
10 Katie Garstang 10 Stevenage 4:19.00 3:54.60
54.35 1:54.11 (59.76) 2:53.44 (59.33) 3:54.60 (1:01.16)
11 Ashleigh Prior 10 Watford 4:16.00 4:08.63
58.21 2:01.70 (1:03.49) 3:05.95 (1:04.25) 4:08.63 (1:02.68)
-- Kate McQuaid 10 Hatfield 3:40.00 DQ
7.6 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous
-- Abigail Burr 10 Vulcans 3:44.74 DQ
7.6 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous

Event 22 Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Tiana Gordon 11 Northampton 2:59.94 2:49.04
39.13 1:21.70 (42.57) 2:05.94 (44.24) 2:49.04 (43.10)
2 Georgia Wilks 11 Northampton 3:15.13 3:09.64
45.05 1:32.65 (47.60) 2:22.21 (49.56) 3:09.64 (47.43)
3 Charlotte Longden 11 Hatfield 3:24.03 3:11.13
45.94 1:35.40 (49.46) 2:23.84 (48.44) 3:11.13 (47.29)
4 Lily West 11 Hatfield 3:23.65 3:11.34
44.85 1:35.16 (50.31) 2:23.65 (48.49) 3:11.34 (47.69)
5 Kerensa Ward 11 Northampton 3:27.92 3:12.79
45.57 1:34.96 (49.39) 2:24.61 (49.65) 3:12.79 (48.18)
6 Sarah Hammond 11 Amersham 3:30.44 3:15.24
45.43 1:37.81 (52.38) 2:28.08 (50.27) 3:15.24 (47.16)
7 Emily Bradbury 11 Bwsc 3:45.98 3:17.01
46.16 1:37.21 (51.05) 2:28.05 (50.84) 3:17.01 (48.96)
8 Danielle Murphy 11 Stevenage 3:28.32 3:17.11
44.41 1:35.66 (51.25) 2:25.82 (50.16) 3:17.11 (51.29)
9 Erin Plummer 11 Luton 3:45.71 3:17.65
45.49 1:36.36 (50.87) 2:27.36 (51.00) 3:17.65 (50.29)
10 Lorna Shore 11 Northampton 3:20.79 3:20.70
47.26 1:40.35 (53.09) 2:31.85 (51.50) 3:20.70 (48.85)
11 Olivia Conway 11 Deepings 3:30.54 3:20.71
45.98 1:37.12 (51.14) 2:29.33 (52.21) 3:20.71 (51.38)
12 Jessica Caughtry 11 Bwsc 3:25.96 3:23.28
46.88 1:38.63 (51.75) 2:31.19 (52.56) 3:23.28 (52.09)
13 Gabrielle Vickers 11 Vulcans 3:24.61 3:24.21
48.05 1:40.57 (52.52) 2:33.24 (52.67) 3:24.21 (50.97)
14 Hannah Ford 11 Grantham 3:30.43 3:24.66
47.22 1:38.55 (51.33) 2:32.15 (53.60) 3:24.66 (52.51)
15 Amber Starkey 11 Hatfield 3:49.19 3:32.06
48.33 1:42.71 (54.38) 2:38.34 (55.63) 3:32.06 (53.72)
16 Nicole Johnson 11 Northampton 3:40.21 3:35.24
51.14 1:46.05 (54.91) 2:40.81 (54.76) 3:35.24 (54.43)
17 Fiona McQuire 11 Watford 3:42.05 3:35.39
50.95 1:45.60 (54.65) 2:40.97 (55.37) 3:35.39 (54.42)
18 Abigail Gee 11 Luton 3:50.26 3:36.24
51.20 1:46.45 (55.25) 2:44.71 (58.26) 3:36.24 (51.53)
19 Grace Bradbury 11 Northampton 3:50.77 3:36.47
48.54 1:45.08 (56.54) 2:42.39 (57.31) 3:36.47 (54.08)
20 Bryony Ceurvorst 11 Amersham 3:44.20 3:38.31
48.91 1:46.00 (57.09) 2:43.42 (57.42) 3:38.31 (54.89)
21 Clara Neary 11 Flitwick 3:50.63 3:43.76
50.45 1:48.60 (58.15) 2:48.06 (59.46) 3:43.76 (55.70)
22 Rachel Miller 11 Luton 3:49.34 3:46.51
49.07 1:47.90 (58.83) 2:48.45 (1:00.55) 3:46.51 (58.06)
23 Despina Aslam 11 GRIL 3:42.45 3:47.19
49.79 1:48.24 (58.45) 2:48.32 (1:00.08) 3:47.19 (58.87)

Event 22 Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Sarah Fountain 12 Vulcans 2:50.52 2:47.55
39.10 1:21.89 (42.79) 2:05.25 (43.36) 2:47.55 (42.30)
2 Christie Bays 12 Hatfield 2:52.10 2:52.58
40.27 1:25.31 (45.04) 2:09.87 (44.56) 2:52.58 (42.71)
3 Emily McConnell 12 Bwsc 2:58.26 2:55.31
39.91 1:24.20 (44.29) 2:10.61 (46.41) 2:55.31 (44.70)
4 Saffron Mabbutt 12 Northampton 3:08.89 3:02.43
42.00 1:29.09 (47.09) 2:16.15 (47.06) 3:02.43 (46.28)
5 Devon Prior 12 Watford 3:09.85 3:03.55
42.88 1:31.95 (49.07) 2:19.03 (47.08) 3:03.55 (44.52)
6 Amy Chung 12 Watford 3:13.52 3:05.82
45.22 1:32.94 (47.72) 2:20.82 (47.88) 3:05.82 (45.00)
7 India Hammond 12 Hatfield 3:09.65 3:06.87
43.02 1:32.02 (49.00) 2:20.23 (48.21) 3:06.87 (46.64)
8 Paige Morgan 12 Amersham 3:11.16 3:09.08
45.08 1:32.95 (47.87) 2:22.97 (50.02) 3:09.08 (46.11)
9 Lauren Betts 12 Northampton 3:08.53 3:10.17
44.63 1:33.19 (48.56) 2:22.53 (49.34) 3:10.17 (47.64)
10 Isabelle Martin 12 Flitwick 3:07.89 3:10.28
42.48 1:30.86 (48.38) 2:20.18 (49.32) 3:10.28 (50.10)
11 Natasha Hirst 12 Bwsc 3:08.92 3:11.10
43.65 1:33.06 (49.41) 2:22.53 (49.47) 3:11.10 (48.57)
12 Laura Pigott 12 Grantham 3:12.17 3:11.51
43.17 1:33.35 (50.18) 2:21.65 (48.30) 3:11.51 (49.86)
13 Soul Hales 12 Northampton 3:15.22 3:11.85
45.12 1:33.16 (48.04) 2:23.58 (50.42) 3:11.85 (48.27)
14 Zoey Garlick 12 Northampton 3:19.23 3:13.82
45.26 1:35.56 (50.30) 2:25.26 (49.70) 3:13.82 (48.56)
15 Emma Target 12 Hatfield 3:30.18 3:17.69
45.40 1:36.73 (51.33) 2:28.85 (52.12) 3:17.69 (48.84)
16 Rhian Mather 12 Hatfield 3:28.17 3:19.05
46.06 1:37.02 (50.96) 2:29.82 (52.80) 3:19.05 (49.23)
17 Victoria Pritchard 12 Hatfield 3:31.27 3:23.06
46.87 1:39.13 (52.26) 2:32.10 (52.97) 3:23.06 (50.96)
18 Amber Sheldon 12 Grantham 3:22.19 3:23.07
47.71 1:39.73 (52.02) 2:33.01 (53.28) 3:23.07 (50.06)
19 Molly Landolfi 12 Watford 3:30.52 3:23.64
47.35 1:39.71 (52.36) 2:32.49 (52.78) 3:23.64 (51.15)
20 Victoria Abbott 12 Flitwick 3:05.40 3:34.88
45.51 1:41.23 (55.72) 2:38.98 (57.75) 3:34.88 (55.90)

Event 22 Girls 13 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Amber Swales 13 Bwsc 3:00.87 2:56.46
40.80 1:25.93 (45.13) 2:11.94 (46.01) 2:56.46 (44.52)
2 Charlotte Reid 13 Hatfield 2:54.81 2:58.60
40.08 1:25.87 (45.79) 2:13.23 (47.36) 2:58.60 (45.37)
3 Rebecca Welch 13 Chesthunt 3:01.98 3:01.51
40.22 1:26.43 (46.21) 2:14.21 (47.78) 3:01.51 (47.30)
4 Lauren Wray 13 Deepings 3:06.65 3:04.64
42.13 1:29.75 (47.62) 2:17.80 (48.05) 3:04.64 (46.84)
5 Giselle Chauhan 13 Hatfield 3:07.53 3:04.70
41.91 1:29.19 (47.28) 2:17.84 (48.65) 3:04.70 (46.86)
6 Katherine Ford 13 Grantham 3:12.63 3:09.02
43.82 1:31.24 (47.42) 2:20.65 (49.41) 3:09.02 (48.37)
7 Charlotte Catterall 13 Bwsc 3:17.10 3:16.13
42.94 1:33.67 (50.73) 2:24.94 (51.27) 3:16.13 (51.19)
8 Katie Vallance 13 Amersham 3:16.12 3:16.37
45.05 1:35.63 (50.58) 2:26.68 (51.05) 3:16.37 (49.69)

Event 22 Girls 14 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Katie Tavener 14 Bwsc 2:51.58 2:50.66
39.66 1:24.08 (44.42) 2:08.37 (44.29) 2:50.66 (42.29)
2 Hannah Parr 14 Luton 2:53.17 2:51.29
39.26 1:22.87 (43.61) 2:07.53 (44.66) 2:51.29 (43.76)
3 Carina Bays 14 Stevenage 2:53.01 2:56.70
39.73 1:23.79 (44.06) 2:10.29 (46.50) 2:56.70 (46.41)
4 Laura Smith 14 Luton 3:00.17 2:57.29
40.70 1:26.30 (45.60) 2:12.45 (46.15) 2:57.29 (44.84)
5 Harriet Cook 14 Hertford SC 3:00.82 2:58.51
39.80 1:25.68 (45.88) 2:12.68 (47.00) 2:58.51 (45.83)
6 Heather Tysoe 14 Watford 2:57.19 2:59.02
41.68 1:27.22 (45.54) 2:13.14 (45.92) 2:59.02 (45.88)
7 Lauren Freeman 14 Vulcans 3:09.43 3:02.58
42.45 1:29.13 (46.68) 2:16.84 (47.71) 3:02.58 (45.74)
8 Laura Chumbley 14 Piranhas 3:07.87 3:02.70
40.51 1:26.11 (45.60) 2:14.62 (48.51) 3:02.70 (48.08)
9 Hannah Boston 14 Luton 3:08.72 3:07.07
42.28 1:30.49 (48.21) 2:19.50 (49.01) 3:07.07 (47.57)

Event 22 Girls 15 & Over 200 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Harriet Lee 17 Bwsc 2:47.97 2:52.55
39.88 1:23.73 (43.85) 2:08.77 (45.04) 2:52.55 (43.78)
2 Katie Quinn 16 Hatfield 2:54.37 2:53.61
39.58 1:23.85 (44.27) 2:08.40 (44.55) 2:53.61 (45.21)
3 Charlotte McConnell 15 Bwsc 2:49.57 2:54.75
40.21 1:24.41 (44.20) 2:09.16 (44.75) 2:54.75 (45.59)
4 Chelsea Prouten 15 Piranhas 2:56.81 2:54.85
40.77 1:25.81 (45.04) 2:10.79 (44.98) 2:54.85 (44.06)
5 Collette Fear 25 Bwsc 2:55.50 2:55.56
40.27 1:24.78 (44.51) 2:10.38 (45.60) 2:55.56 (45.18)
6 Zoe Smith 17 Luton 2:52.54 2:56.17
40.25 1:25.14 (44.89) 2:11.02 (45.88) 2:56.17 (45.15)
7 Carolyn Astbury 16 Watford 2:51.77 2:57.08
41.64 1:25.98 (44.34) 2:11.60 (45.62) 2:57.08 (45.48)
8 Louise Simmons 16 Flitwick 3:01.71 3:00.55
41.71 1:28.28 (46.57) 2:14.54 (46.26) 3:00.55 (46.01)
9 Sian Young 15 Grantham 3:08.47 3:09.87
42.70 1:30.97 (48.27) 2:20.23 (49.26) 3:09.87 (49.64)
Page last refreshed: 06:56:25