Event 23 Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Sam Thompson 10 Northampton 1:27.57 1:25.01
40.56 1:25.01 (44.45)
2 Joe McQuaid 10 Hatfield 1:37.00 1:27.83
42.49 1:27.83 (45.34)
3 Thomas Strudwick 10 Amersham 1:27.17 1:29.02
44.42 1:29.02 (44.60)
4 Scott Neave 10 Bwsc 1:38.30 1:30.49
43.95 1:30.49 (46.54)
5 Hugo Bellamy 10 Amersham 1:34.88 1:31.39
45.38 1:31.39 (46.01)
6 Stephen Thom 10 Bwsc 1:36.09 1:31.47
44.51 1:31.47 (46.96)
7 Nicky Djerfi 10 Grantham 1:44.87 1:32.78
44.18 1:32.78 (48.60)
8 Thomas Smith 10 Northampton 1:49.81 1:34.54
46.78 1:34.54 (47.76)
9 Matthew Beck 10 Northampton 1:46.12 1:35.44
47.18 1:35.44 (48.26)
10 Michael Welch 10 GRIL 1:42.01 1:36.23
47.61 1:36.23 (48.62)
11 George Rodger 10 Luton 1:55.97 1:39.24
48.47 1:39.24 (50.77)
12 Jack Ryan-Dunn 10 GRIL 1:42.00 1:41.63
51.52 1:41.63 (50.11)
-- Cameron Winchcombe 10 Amersham 1:35.03 NS
-- Charles Oliver 10 Hatfield 1:28.28 NS

Event 23 Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Tim Shuttleworth 11 Hatfield 1:16.10 1:14.42
36.53 1:14.42 (37.89)
2 Martyn Walton 11 Hatfield 1:16.69 1:14.98
36.22 1:14.98 (38.76)
3 Jack Catterall 11 Bwsc 1:18.86 1:18.35
38.54 1:18.35 (39.81)
4 Matthew Chapman 11 Northampton 1:26.03 1:19.93
38.59 1:19.93 (41.34)
5 Harrison Barnfield-Jo 11 Northampton 1:24.08 1:22.51
40.29 1:22.51 (42.22)
6 Jake Heyworth 11 Northampton 1:27.07 1:24.25
40.81 1:24.25 (43.44)
7 Jason Misso 11 Hatfield 1:27.67 1:24.65
41.28 1:24.65 (43.37)
8 Huw Jones 11 Bwsc 1:25.35 1:24.89
41.38 1:24.89 (43.51)
9 Emil Berki 11 Bwsc 1:28.99 1:26.13
41.87 1:26.13 (44.26)
10 George Borthwick 11 Flitwick 1:40.00 1:26.58
41.16 1:26.58 (45.42)
11 Daniel Osborn 11 Daventry 1:28.87 1:26.60
42.27 1:26.60 (44.33)
12 Lewis Hawkes 11 Flitwick 1:31.40 1:27.18
43.04 1:27.18 (44.14)
13 William Davies 11 Piranhas 1:39.14 1:28.61
43.70 1:28.61 (44.91)
14 Phillip Ball 11 Hatfield 1:32.73 1:28.72
42.94 1:28.72 (45.78)
15 Elliot Bertram 11 GRIL 1:29.46 1:28.75
42.55 1:28.75 (46.20)
16 William Adhemar 11 Northampton 1:23.74 1:29.01
43.16 1:29.01 (45.85)
17 Alex Wray 11 Deepings 1:30.62 1:30.36
44.44 1:30.36 (45.92)
18 Ben Edison 11 Vulcans 1:35.22 1:32.65
44.96 1:32.65 (47.69)
19 Cameron Stephen 11 Northampton 1:39.47 1:38.71
47.77 1:38.71 (50.94)
-- James Brindley 11 Amersham 1:38.11 DQ
6.4 Not on back when leaving the wall
-- George Marsh 11 Amersham 1:27.23 DQ
6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)
-- Luke Morgan 11 Luton 1:26.10 NS

Event 23 Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Tom Ballaam 12 Deepings 1:18.37 1:16.15
37.44 1:16.15 (38.71)
2 Thomas Harrison 12 Amersham 1:21.53 1:16.34
37.59 1:16.34 (38.75)
3 Ashley Holness-Wright 12 Watford 1:17.02 1:16.78
37.94 1:16.78 (38.84)
4 Antony Aslam 12 GRIL 1:20.20 1:17.28
37.88 1:17.28 (39.40)
5 Bradley Slavinec 12 Hatfield 1:19.00 1:17.59
38.33 1:17.59 (39.26)
6 Toby Pasmore 12 GRIL 1:22.26 1:18.75
38.64 1:18.75 (40.11)
7 Max Elphick 12 Amersham 1:18.76 1:19.01
39.64 1:19.01 (39.37)
8 Josh Stephenson-Ganne 12 Vulcans 1:22.40 1:20.42
39.50 1:20.42 (40.92)
9 Hayden Davies 12 Flitwick 1:22.60 1:20.62
39.51 1:20.62 (41.11)
10 Roberto DI Muro 12 GRIL 1:27.51 1:24.43
40.99 1:24.43 (43.44)
11 Samuel Halston 12 Hertford SC 1:23.03 1:24.66
12 Adel Elfakir 12 Northampton 1:28.91 1:26.07
42.04 1:26.07 (44.03)
13 Sam Payne 12 Bwsc 1:28.45 1:26.25
41.54 1:26.25 (44.71)
14 Alex Mason 12 Luton 1:28.36 1:27.52
43.63 1:27.52 (43.89)
15 William Rodger 12 Luton 1:29.17 1:35.77
45.90 1:35.77 (49.87)
-- Fabian Jasonson 12 GRIL 1:29.15 DQ
6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)

Event 23 Boys 13 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Thomas Worbey 13 Hatfield 1:07.54 1:07.38
32.50 1:07.38 (34.88)
2 Marcus Cook 13 Deepings 1:13.25 1:08.98
33.39 1:08.98 (35.59)
3 Louis Mayhew 13 Watford 1:11.80 1:10.10
34.64 1:10.10 (35.46)
4 Matthew Bayliss 13 GRIL 1:10.48 1:11.00
34.56 1:11.00 (36.44)
5 Tom Lambert 13 Luton 1:14.04 1:12.01
35.15 1:12.01 (36.86)
6 David Allen 13 Flitwick 1:17.68 1:12.57
34.98 1:12.57 (37.59)
7 William Hawkes 13 Flitwick 1:17.30 1:13.36
36.18 1:13.36 (37.18)
8 Charlie Heyworth 13 Northampton 1:14.92 1:14.10
36.42 1:14.10 (37.68)
9 Matthew Chapman 13 Watford 1:17.02 1:14.74
36.59 1:14.74 (38.15)
10 Stuart Morris 13 Northampton 1:18.00 1:14.98
36.70 1:14.98 (38.28)
11 Max Poplawski 13 Amersham 1:21.29 1:16.47
37.00 1:16.47 (39.47)
12 Adrian Nicol 13 GRIL 1:20.92 1:19.26
38.55 1:19.26 (40.71)

Event 23 Boys 14 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Oliver Richmond 14 Vulcans 1:07.13 1:03.55
31.29 1:03.55 (32.26)
2 Jack Spence 14 Watford 1:07.89 1:06.74
32.43 1:06.74 (34.31)
3 Daniel McAuliffe 14 Hatfield 1:09.60 1:08.77
33.16 1:08.77 (35.61)
4 Danny Buckley 14 Stevenage 1:12.44 1:09.37
33.64 1:09.37 (35.73)
5 Jack Lee 14 Luton 1:13.91 1:09.60
34.49 1:09.60 (35.11)
6 Daniel Peacock 14 Luton 1:10.00 1:10.17
34.69 1:10.17 (35.48)
7 Andrew Ward 14 RUSA 1:13.63 1:10.67
35.52 1:10.67 (35.15)
8 Ross Morgan 14 Luton 1:12.06 1:10.81
34.56 1:10.81 (36.25)
9 Joshua Sullivan 14 Northampton 1:11.68 1:11.14
35.16 1:11.14 (35.98)
10 Thomas Winder 14 Flitwick 1:13.28 1:11.37
35.15 1:11.37 (36.22)
11 Jake Robinson 14 Stevenage 1:09.92 1:11.61
34.71 1:11.61 (36.90)
12 Matthew Costello 14 Stevenage 1:15.20 1:14.66
36.51 1:14.66 (38.15)
13 Sam Bradley 14 Bwsc 1:27.82 1:27.45
43.09 1:27.45 (44.36)

Event 23 Boys 15 & Over 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Ross West 15 South Lincs 1:03.96 1:04.20
31.66 1:04.20 (32.54)
2 Thomas Richardson 16 Vulcans 1:03.74 1:04.23
31.31 1:04.23 (32.92)
3 Chris Bradbury 16 Bwsc 1:05.96 1:06.09
31.60 1:06.09 (34.49)
4 Thomas Kelly 15 Bwsc 1:10.07 1:07.43
32.37 1:07.43 (35.06)
5 Daniel Riley 15 Luton 1:07.27 1:07.99
33.32 1:07.99 (34.67)
6 Adam Connell 18 Bwsc 1:06.09 1:08.29
32.53 1:08.29 (35.76)
7 Nik Spears 15 Watford 1:07.77 1:08.74
33.23 1:08.74 (35.51)
8 Robert Baldrance 16 Bwsc 1:09.92 1:08.94
32.89 1:08.94 (36.05)
9 Simon Weighell 15 Flitwick 1:09.62 1:09.20
33.56 1:09.20 (35.64)
10 Ryan Skeels 15 Piranhas 1:08.52 1:09.58
33.83 1:09.58 (35.75)
11 James Harrison 16 Grantham 1:06.06 1:09.94
32.78 1:09.94 (37.16)
12 Simon Liddle 17 Flitwick 1:09.89 1:10.80
34.51 1:10.80 (36.29)
13 Carl Halford 15 Flitwick 1:10.80 1:12.32
35.01 1:12.32 (37.31)
Page last refreshed: 11:54:36