Event 26 Boys 9 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Sam Dyer 9 Northampton 6:40.91 6:16.22
43.03 1:30.56 (47.53) 2:17.34 (46.78) 3:04.45 (47.11)
3:52.18 (47.73) 4:39.31 (47.13) 5:29.37 (50.06) 6:16.22 (46.85)
2 Joseph Zlotnick 9 GRIL 6:43.45 6:25.96
41.35 1:29.99 (48.64) 2:19.37 (49.38) 3:08.45 (49.08)
3:56.70 (48.25) 4:47.49 (50.79) 5:36.38 (48.89) 6:25.96 (49.58)
3 Ben Horsford 9 Bwsc 9:18.14 7:13.81
47.13 1:42.27 (55.14) 2:37.43 (55.16) 3:32.48 (55.05)
4:28.30 (55.82) 5:24.55 (56.25) 6:24.23 (59.68) 7:13.81 (49.58)

Event 26 Boys 10 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Sam Thompson 10 Northampton 5:20.16 5:10.08
35.76 1:14.55 (38.79) 1:53.73 (39.18) 2:32.85 (39.12)
3:11.75 (38.90) 3:51.57 (39.82) 4:30.90 (39.33) 5:10.08 (39.18)
2 Stephen Thom 10 Bwsc 5:57.52 5:28.20
36.59 1:17.51 (40.92) 1:59.18 (41.67) 2:40.93 (41.75)
3:22.52 (41.59) 4:04.17 (41.65) 4:44.82 (40.65) 5:28.20 (43.38)
3 Charles Oliver 10 Hatfield 5:48.19 5:35.16
38.63 1:22.79 (44.16) 2:06.19 (43.40) 2:48.53 (42.34)
3:31.16 (42.63) 4:13.75 (42.59) 4:55.40 (41.65) 5:35.16 (39.76)
4 Kiran Mason 10 Vulcans 5:49.07 5:36.69
38.80 1:21.93 (43.13) 2:06.31 (44.38) 2:48.55 (42.24)
3:30.38 (41.83) 4:14.32 (43.94) 4:56.13 (41.81) 5:36.69 (40.56)
5 Ben Ransome 10 Hertford SC 5:40.10 5:43.50
39.49 1:23.25 (43.76) 2:07.99 (44.74) 2:51.68 (43.69)
3:36.05 (44.37) 4:20.17 (44.12) 5:04.18 (44.01) 5:43.50 (39.32)
6 Thomas Smith 10 Northampton 7:29.01 5:54.34
40.46 1:24.72 (44.26) 2:09.86 (45.14) 2:55.33 (45.47)
3:41.11 (45.78) 4:27.15 (46.04) 5:12.75 (45.60) 5:54.34 (41.59)
7 Harry Williams 10 Chesthunt 6:58.04 5:54.76
39.91 1:24.88 (44.97) 2:10.63 (45.75) 2:56.14 (45.51)
3:41.67 (45.53) 4:27.66 (45.99) 5:13.31 (45.65) 5:54.76 (41.45)
8 Joseph Cook 10 Hertford SC 6:49.91 5:55.35
39.66 1:24.65 (44.99) 2:09.87 (45.22) 2:55.83 (45.96)
3:41.61 (45.78) 4:28.53 (46.92) 5:14.24 (45.71) 5:55.35 (41.11)
9 Thomas Strudwick 10 Amersham 6:00.65 5:55.45
39.77 1:25.64 (45.87) 2:11.71 (46.07) 2:56.29 (44.58)
4:26.35 (1:30.06) 5:10.72 ( ) 5:55.45 (44.73)
10 Jamie Wright 10 Luton 6:45.05 6:07.84
40.45 1:27.79 (47.34) 2:15.74 (47.95) 3:03.19 (47.45)
3:50.08 (46.89) 4:37.21 (47.13) 5:23.42 (46.21) 6:07.84 (44.42)
11 Scott Neave 10 Bwsc 6:53.02 6:42.33
43.01 1:32.56 (49.55) 2:24.06 (51.50) 3:16.10 (52.04)
4:09.07 (52.97) 5:01.54 (52.47) 5:53.32 (51.78) 6:42.33 (49.01)
12 James Hancock 10 Bwsc 7:47.32 7:18.89
45.18 1:38.01 (52.83) 2:34.21 (56.20) 3:30.76 (56.55)
4:28.02 (57.26) 5:24.90 (56.88) 6:18.13 (53.23) 7:18.89 (1:00.76)

Event 26 Boys 11 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Brandon Nabarro 11 Bwsc 5:12.87 4:54.32
33.06 1:09.67 (36.61) 1:47.06 (37.39) 2:25.00 (37.94)
3:02.69 (37.69) 3:40.78 (38.09) 4:18.65 (37.87) 4:54.32 (35.67)
2 Tim Shuttleworth 11 Hatfield 5:11.16 4:55.94
33.58 1:10.26 (36.68) 1:48.16 (37.90) 2:25.98 (37.82)
3:03.56 (37.58) 3:41.28 (37.72) 4:19.34 (38.06) 4:55.94 (36.60)
3 Ethan Farrell 11 Hatfield 5:15.33 5:00.90
33.66 1:11.13 (37.47) 1:48.97 (37.84) 2:27.70 (38.73)
3:06.26 (38.56) 3:45.06 (38.80) 4:23.84 (38.78) 5:00.90 (37.06)
4 Calum Eley 11 Bwsc 5:15.32 5:01.43
33.63 1:10.59 (36.96) 1:48.73 (38.14) 2:26.83 (38.10)
3:05.03 (38.20) 3:44.49 (39.46) 4:23.49 (39.00) 5:01.43 (37.94)
5 Benjamin Purcell 11 Hatfield 5:22.74 5:04.54
34.82 1:12.98 (38.16) 1:51.60 (38.62) 2:30.77 (39.17)
3:09.97 (39.20) 3:48.55 (38.58) 4:27.01 (38.46) 5:04.54 (37.53)
6 Matthew Chapman 11 Northampton 5:20.77 5:11.37
35.17 1:15.25 (40.08) 1:55.77 (40.52) 2:35.94 (40.17)
3:15.59 (39.65) 3:54.83 (39.24) 4:34.23 (39.40) 5:11.37 (37.14)
7 Martyn Walton 11 Hatfield 5:18.85 5:15.37
35.34 1:14.93 (39.59) 1:54.89 (39.96) 2:34.22 (39.33)
3:14.16 (39.94) 3:53.72 (39.56) 4:33.27 (39.55) 5:15.37 (42.10)
8 Jack Catterall 11 Bwsc 5:39.72 5:16.01
35.19 1:14.37 (39.18) 1:54.45 (40.08) 2:34.93 (40.48)
3:15.78 (40.85) 3:56.61 (40.83) 4:37.53 (40.92) 5:16.01 (38.48)
9 Harrison Barnfield-Jo 11 Northampton 5:23.70 5:16.77
35.18 1:14.43 (39.25) 1:54.98 (40.55) 2:35.68 (40.70)
3:16.45 (40.77) 3:57.29 (40.84) 4:37.88 (40.59) 5:16.77 (38.89)
10 Elliot Bertram 11 GRIL 5:49.21 5:21.32
35.10 1:17.03 (41.93) 1:58.99 (41.96) 2:40.20 (41.21)
3:21.33 (41.13) 4:02.57 (41.24) 4:43.24 (40.67) 5:21.32 (38.08)
11 Sean Hogan 11 Luton 5:43.15 5:23.91
17.21 37.02 (19.81) 1:18.03 (41.01) 2:40.92 (1:22.89)
3:22.56 (41.64) 4:03.19 (40.63) 4:45.11 (41.92) 5:23.91 (38.80)
12 Emil Berki 11 Bwsc 5:49.88 5:24.11
36.20 1:16.51 (40.31) 1:57.73 (41.22) 2:39.04 (41.31)
3:20.85 (41.81) 4:02.47 (41.62) 4:42.11 (39.64) 5:24.11 (42.00)
13 Luke Hazelhurst 11 Hatfield 6:02.28 5:26.12
37.18 1:17.89 (40.71) 1:59.63 (41.74) 2:41.64 (42.01)
3:24.16 (42.52) 4:06.42 (42.26) 4:47.70 (41.28) 5:26.12 (38.42)
14 Jake Heyworth 11 Northampton 5:42.59 5:29.64
37.35 1:18.96 (41.61) 2:42.33 ( ) 3:24.59 (42.26)
4:07.06 (42.47) 4:49.31 (42.25) 5:29.64 (40.33)
15 Lewis Hawkes 11 Flitwick 5:57.80 5:34.66
37.77 1:20.60 (42.83) 2:03.82 (43.22) 2:46.87 (43.05)
3:29.11 (42.24) 4:10.79 (41.68) 4:54.79 (44.00) 5:34.66 (39.87)
16 Huw Jones 11 Bwsc 5:42.75 5:36.73
37.34 1:20.21 (42.87) 2:04.84 (44.63) 2:48.07 (43.23)
3:31.47 (43.40) 4:15.41 (43.94) 4:57.83 (42.42) 5:36.73 (38.90)
17 Luke Plant 11 Hertford SC 5:40.00 5:37.21
37.77 1:20.98 (43.21) 2:03.71 (42.73) 2:47.90 (44.19)
3:29.76 (41.86) 4:13.11 (43.35) 4:55.73 (42.62) 5:37.21 (41.48)
18 Kameron Olivent 11 Vulcans 5:33.56 5:46.63
38.70 1:21.60 (42.90) 2:05.64 (44.04) 2:49.82 (44.18)
3:33.98 (44.16) 4:18.09 (44.11) 5:02.39 (44.30) 5:46.63 (44.24)
19 Cameron Stephen 11 Northampton 6:22.95 6:24.03
42.88 1:32.22 (49.34) 2:21.04 (48.82) 3:10.24 (49.20)
3:59.53 (49.29) 4:48.91 (49.38) 5:38.14 (49.23) 6:24.03 (45.89)

Event 26 Boys 12 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Benjamin Levart 12 Amersham 4:40.32 4:45.64
33.06 1:08.99 (35.93) 1:45.63 (36.64) 2:21.62 (35.99)
2:58.00 (36.38) 3:34.18 (36.18) 4:10.45 (36.27) 4:45.64 (35.19)
2 Josh Stephenson-Ganne 12 Vulcans 4:54.30 4:46.68
32.52 1:08.13 (35.61) 1:44.82 (36.69) 2:21.21 (36.39)
2:57.17 (35.96) 3:33.94 (36.77) 4:10.70 (36.76) 4:46.68 (35.98)
3 Chris Barrett 12 Deepings 4:54.89 4:47.82
33.11 1:08.66 (35.55) 1:45.31 (36.65) 2:22.14 (36.83)
2:58.94 (36.80) 3:35.48 (36.54) 4:12.21 (36.73) 4:47.82 (35.61)
4 Luke Jones 12 Hatfield 5:07.91 4:56.53
32.89 1:09.74 (36.85) 1:47.22 (37.48) 2:24.82 (37.60)
3:02.73 (37.91) 3:41.29 (38.56) 4:19.91 (38.62) 4:56.53 (36.62)
5 Thomas Harrison 12 Amersham 5:09.17 5:00.68
33.70 1:11.56 (37.86) 1:50.17 (38.61) 2:28.54 (38.37)
3:06.90 (38.36) 3:45.00 (38.10) 4:22.95 (37.95) 5:00.68 (37.73)
6 Ethan Lamb 12 Hatfield 5:22.58 5:01.98
34.75 1:12.21 (37.46) 1:50.20 (37.99) 2:28.72 (38.52)
3:07.67 (38.95) 3:46.89 (39.22) 4:25.53 (38.64) 5:01.98 (36.45)
7 Antony Aslam 12 GRIL 5:40.97 5:21.89
35.62 1:17.41 (41.79) 1:59.25 (41.84) 2:40.45 (41.20)
3:22.03 (41.58) 4:03.61 (41.58) 4:44.73 (41.12) 5:21.89 (37.16)
8 Hayden Davies 12 Flitwick 5:33.31 5:26.67
35.15 1:15.24 (40.09) 1:56.93 (41.69) 2:39.15 (42.22)
3:21.54 (42.39) 4:03.56 (42.02) 4:46.74 (43.18) 5:26.67 (39.93)
9 Adel Elfakir 12 Northampton 6:00.98 5:36.01
37.14 1:18.59 (41.45) 2:00.86 (42.27) 2:44.43 (43.57)
3:28.11 (43.68) 4:11.58 (43.47) 4:55.06 (43.48) 5:36.01 (40.95)
10 Alex Mason 12 Luton 5:41.90 5:36.35
37.09 1:19.13 (42.04) 2:02.27 (43.14) 2:45.14 (42.87)
3:28.70 (43.56) 4:12.77 (44.07) 4:56.45 (43.68) 5:36.35 (39.90)
11 Christopher Dawkins 12 Northampton 5:43.77 5:37.58
39.11 1:22.95 (43.84) 2:06.93 (43.98) 2:50.36 (43.43)
3:32.08 (41.72) 4:15.03 (42.95) 4:58.00 (42.97) 5:37.58 (39.58)
12 Ian Yarwood 12 RUSA 5:41.65 5:39.70
37.84 1:20.75 (42.91) 2:04.65 (43.90) 2:48.29 (43.64)
3:32.91 (44.62) 4:16.98 (44.07) 5:00.98 (44.00) 5:39.70 (38.72)
13 William Rodger 12 Luton 5:54.70 6:11.90
39.00 1:26.29 (47.29) 2:14.25 (47.96) 3:03.49 (49.24)
3:53.21 (49.72) 4:42.07 (48.86) 6:11.90 (1:29.83)

Event 26 Boys 13 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Marcus Cook 13 Deepings 4:39.05 4:30.42
30.62 1:04.38 (33.76) 1:38.81 (34.43) 2:13.26 (34.45)
2:47.61 (34.35) 3:22.61 (35.00) 3:57.06 (34.45) 4:30.42 (33.36)
2 Tom Lambert 13 Luton 4:55.08 4:40.26
32.53 1:08.24 (35.71) 1:44.26 (36.02) 2:20.37 (36.11)
2:56.10 (35.73) 3:31.88 (35.78) 4:07.22 (35.34) 4:40.26 (33.04)
3 Gavin Cournane 13 Hatfield 4:58.47 4:40.63
32.18 1:07.70 (35.52) 1:43.33 (35.63) 2:19.38 (36.05)
2:54.52 (35.14) 3:29.82 (35.30) 4:03.93 (34.11) 4:40.63 (36.70)
4 William Hawkes 13 Flitwick 4:50.60 4:41.09
32.15 1:07.67 (35.52) 1:43.68 (36.01) 2:19.58 (35.90)
2:55.66 (36.08) 3:31.57 (35.91) 4:06.92 (35.35) 4:41.09 (34.17)
5 Matthew Williams 13 Chesthunt 4:59.75 4:47.56
32.44 1:08.13 (35.69) 1:44.40 (36.27) 2:21.11 (36.71)
2:58.01 (36.90) 3:34.92 (36.91) 4:12.01 (37.09) 4:47.56 (35.55)
6 Kane Farrell 13 Hatfield 4:59.28 4:49.00
32.11 1:07.66 (35.55) 1:44.25 (36.59) 2:20.98 (36.73)
2:58.26 (37.28) 3:35.56 (37.30) 4:12.63 (37.07) 4:49.00 (36.37)
7 Charlie Heyworth 13 Northampton 4:59.22 4:51.79
33.00 1:09.97 (36.97) 1:46.90 (36.93) 2:24.09 (37.19)
3:01.22 (37.13) 3:39.36 (38.14) 4:16.07 (36.71) 4:51.79 (35.72)
8 David Allen 13 Flitwick 4:56.09 4:54.37
32.33 1:08.96 (36.63) 1:45.94 (36.98) 2:23.25 (37.31)
3:01.00 (37.75) 3:38.54 (37.54) 4:16.80 (38.26) 4:54.37 (37.57)
9 Stuart Morris 13 Northampton 5:09.04 4:55.35
33.38 1:10.09 (36.71) 1:48.45 (38.36) 2:25.06 (36.61)
3:02.96 (37.90) 3:40.96 (38.00) 4:18.60 (37.64) 4:55.35 (36.75)
10 Colin Weighell 13 Flitwick 5:09.42 5:04.55
34.83 1:13.09 (38.26) 1:51.63 (38.54) 2:30.29 (38.66)
3:09.20 (38.91) 3:48.07 (38.87) 4:26.39 (38.32) 5:04.55 (38.16)
11 Adam Hill 13 GRIL 4:58.42 5:08.28
33.42 1:11.61 (38.19) 1:50.62 (39.01) 2:29.98 (39.36)
3:10.20 (40.22) 3:50.73 (40.53) 4:30.53 (39.80) 5:08.28 (37.75)

Event 26 Boys 14 Year Olds 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 Jack Spence 14 Watford 4:32.19 4:27.60
30.07 1:03.24 (33.17) 1:37.05 (33.81) 2:11.34 (34.29)
2:45.00 (33.66) 3:19.69 (34.69) 3:53.64 (33.95) 4:27.60 (33.96)
2 James McGrail 14 Hatfield 4:46.20 4:31.21
30.50 1:03.55 (33.05) 1:38.23 (34.68) 2:13.10 (34.87)
2:47.70 (34.60) 3:22.64 (34.94) 3:57.44 (34.80) 4:31.21 (33.77)
3 Joshua Sullivan 14 Northampton 4:43.67 4:32.60
30.49 1:04.46 (33.97) 1:39.47 (35.01) 2:14.63 (35.16)
2:48.94 (34.31) 3:23.84 (34.90) 3:58.93 (35.09) 4:32.60 (33.67)
4 Daniel McAuliffe 14 Hatfield 5:00.29 4:35.64
29.96 1:04.32 (34.36) 1:40.06 (35.74) 2:15.49 (35.43)
2:51.29 (35.80) 3:26.68 (35.39) 4:03.24 (36.56) 4:35.64 (32.40)
5 Toby Willson 14 Flitwick 4:45.78 4:36.33
31.70 1:06.50 (34.80) 1:41.83 (35.33) 2:17.45 (35.62)
2:52.00 (34.55) 3:26.70 (34.70) 4:01.97 (35.27) 4:36.33 (34.36)
6 Spencer Bovey 14 Northampton 4:51.61 4:37.57
31.90 1:07.08 (35.18) 1:42.16 (35.08) 2:18.09 (35.93)
2:53.18 (35.09) 3:28.99 (35.81) 4:04.05 (35.06) 4:37.57 (33.52)
7 Ross Morgan 14 Luton 4:44.87 4:42.46
31.30 1:05.76 (34.46) 1:41.56 (35.80) 2:17.73 (36.17)
2:53.81 (36.08) 3:30.28 (36.47) 4:06.78 (36.50) 4:42.46 (35.68)
8 Danny Buckley 14 Stevenage 4:50.28 4:43.80
31.73 1:07.11 (35.38) 1:43.05 (35.94) 2:19.64 (36.59)
2:56.40 (36.76) 3:32.74 (36.34) 4:09.08 (36.34) 4:43.80 (34.72)
9 Daniel Bonfante 14 Hatfield 4:50.00 4:43.90
31.20 1:06.63 (35.43) 1:43.11 (36.48) 2:19.72 (36.61)
2:56.25 (36.53) 3:33.17 (36.92) 4:09.58 (36.41) 4:43.90 (34.32)
10 Joe Lacey 14 Stevenage 4:50.02 4:48.17
31.96 1:08.00 (36.04) 1:44.63 (36.63) 2:21.83 (37.20)
2:58.56 (36.73) 3:35.67 (37.11) 4:12.89 (37.22) 4:48.17 (35.28)
11 Samuel Warner 14 Grantham 5:03.64 4:52.11
32.62 1:08.53 (35.91) 1:45.00 (36.47) 2:22.10 (37.10)
2:59.79 (37.69) 3:37.46 (37.67) 4:15.13 (37.67) 4:52.11 (36.98)
12 Sam Bradley 14 Bwsc 5:26.33 5:24.47
37.92 1:18.28 (40.36) 1:59.20 (40.92) 2:40.46 (41.26)
3:21.24 (40.78) 4:02.43 (41.19) 4:44.19 (41.76) 5:24.47 (40.28)

Event 26 Boys 15 & Over 400 SC Meter Freestyle

P Name Age Team Seed Finals
1 William Jolly 18 Vulcans 4:15.40 4:09.79
29.34 1:00.48 (31.14) 1:32.18 (31.70) 2:04.24 (32.06)
2:36.31 (32.07) 3:08.22 (31.91) 3:38.58 (30.36) 4:09.79 (31.21)
2 Aydin Berki 15 Bwsc 4:16.39 4:13.83
29.17 1:00.21 (31.04) 1:31.93 (31.72) 2:04.07 (32.14)
2:36.43 (32.36) 3:08.80 (32.37) 3:41.39 (32.59) 4:13.83 (32.44)
3 Freddie Little 15 Northampton 4:17.66 4:16.30
29.43 1:01.10 (31.67) 1:33.29 (32.19) 2:05.82 (32.53)
2:38.45 (32.63) 3:11.01 (32.56) 3:43.74 (32.73) 4:16.30 (32.56)
4 Oliver Thompson 15 Northampton 4:28.62 4:17.66
29.81 1:01.73 (31.92) 1:34.14 (32.41) 2:06.74 (32.60)
2:39.52 (32.78) 3:12.29 (32.77) 3:45.36 (33.07) 4:17.66 (32.30)
5 James Fountain 15 Vulcans 4:26.70 4:23.80
29.98 1:02.76 (32.78) 1:36.27 (33.51) 2:09.88 (33.61)
2:43.70 (33.82) 3:18.04 (34.34) 3:51.77 (33.73) 4:23.80 (32.03)
6 Alex Raine 15 Bwsc 4:22.64 4:24.05
29.75 1:02.45 (32.70) 1:35.44 (32.99) 2:08.49 (33.05)
2:42.55 (34.06) 3:16.69 (34.14) 3:50.30 (33.61) 4:24.05 (33.75)
7 James Harrison 16 Grantham 4:22.66 4:26.53
30.21 1:03.68 (33.47) 1:37.63 (33.95) 2:11.13 (33.50)
2:45.26 (34.13) 3:19.11 (33.85) 3:53.05 (33.94) 4:26.53 (33.48)
8 Kieran Garlick 15 Northampton 4:28.45 4:28.83
30.57 1:04.31 (33.74) 1:38.69 (34.38) 2:12.95 (34.26)
2:47.53 (34.58) 3:22.22 (34.69) 3:56.25 (34.03) 4:28.83 (32.58)
9 Josh Farrell 16 Hatfield 4:35.91 4:32.75
30.10 1:02.93 (32.83) 1:36.75 (33.82) 2:11.48 (34.73)
2:46.74 (35.26) 3:21.74 (35.00) 3:57.52 (35.78) 4:32.75 (35.23)
10 Carl Halford 15 Flitwick 4:34.70 4:36.58
30.66 1:04.58 (33.92) 1:39.32 (34.74) 2:14.96 (35.64)
2:50.01 (35.05) 3:25.88 (35.87) 4:01.84 (35.96) 4:36.58 (34.74)
11 Thomas Kelly 15 Bwsc 4:38.42 4:37.13
29.78 1:02.43 (32.65) 1:37.48 (35.05) 2:13.14 (35.66)
2:49.15 (36.01) 3:25.40 (36.25) 4:01.88 (36.48) 4:37.13 (35.25)
12 Simon Liddle 17 Flitwick 4:46.94 4:39.54
31.27 1:07.08 (35.81) 1:43.33 (36.25) 2:19.80 (36.47)
2:55.91 (36.11) 3:32.07 (36.16) 4:07.19 (35.12) 4:39.54 (32.35)
13 Simon Weighell 15 Flitwick 4:39.00 4:40.83
30.83 1:04.16 (33.33) 1:39.33 (35.17) 2:15.69 (36.36)
2:52.30 (36.61) 3:28.53 (36.23) 4:04.76 (36.23) 4:40.83 (36.07)
-- Lawrence Palmer 16 Luton 4:32.45 NS
Page last refreshed: 11:17:59