Event 18 Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Abigail Burr 10 Vulcans 1:26.30 1:25.72
40.29 1:25.72 (45.43)
2 Rebecca Rice 10 Hatfield 1:33.72 1:27.23
40.46 1:27.23 (46.77)
3 Rachel Templeman 10 Luton 1:40.50 1:34.67
42.11 1:34.67 (52.56)
4 Fiona Thornton 10 Hatfield 1:45.20 1:35.04
44.41 1:35.04 (50.63)
5 Zoe Griffiths 10 Piranhas 1:39.20 1:37.28
43.43 1:37.28 (53.85)
6 Elizabeth Oakley 10 GRIL 1:32.12 1:37.74
43.89 1:37.74 (53.85)
7 Olivia Hazel 10 Stevenage 1:37.32 1:44.39
48.80 1:44.39 (55.59)

Event 18 Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Tiana Gordon 11 Northampton 1:19.38 1:13.53
34.84 1:13.53 (38.69)
2 Sarah Hammond 11 Amersham 1:25.55 1:19.72
38.10 1:19.72 (41.62)
3 Pippa Shuttleworth 11 Hatfield 1:29.71 1:20.94
38.07 1:20.94 (42.87)
4 Emily Oakley 11 GRIL 1:23.12 1:21.54
37.95 1:21.54 (43.59)
5 Abigail Gee 11 Luton 1:33.17 1:23.93
39.05 1:23.93 (44.88)
6 Gabrielle Vickers 11 Vulcans 1:21.50 1:25.91
40.88 1:25.91 (45.03)
7 Molly Norman 11 Amersham 1:25.81 1:27.32
41.05 1:27.32 (46.27)
8 Jessica Caughtry 11 Bwsc 1:28.55 1:27.73
39.87 1:27.73 (47.86)
9 Sophie Thomson 11 Hertford SC 1:33.39 1:29.56
43.32 1:29.56 (46.24)
10 Tsiu-Kim Bagan 11 GRIL 1:33.90 1:30.63
43.08 1:30.63 (47.55)
11 Grace Bradbury 11 Northampton 1:34.00 1:31.07
43.37 1:31.07 (47.70)
-- Georgia Meaker 11 Watford 1:33.00 NS
42.64

Event 18 Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Emma Catterall 12 Deepings 1:25.09 1:20.23
37.09 1:20.23 (43.14)
2 Kate Meechan 12 Piranhas 1:23.12 1:20.33
37.55 1:20.33 (42.78)
3 Emma Target 12 Hatfield 1:25.23 1:20.95
37.70 1:20.95 (43.25)
4 Laura Pigott 12 Grantham 1:17.59 1:21.40
37.30 1:21.40 (44.10)
5 Molly Ewins 12 Hatfield 1:21.55 1:21.52
37.34 1:21.52 (44.18)
6 India Hammond 12 Hatfield 1:20.21 1:21.58
38.53 1:21.58 (43.05)
7 Kimberley Stokes 12 Bwsc 1:24.07 1:21.73
39.31 1:21.73 (42.42)
8 Philippa West 12 South Lincs 1:25.30 1:27.35
39.12 1:27.35 (48.23)
9 Aimi De Rosa 12 Hertford SC 1:24.73 1:28.82
39.96 1:28.82 (48.86)
10 Annabelle Thomas 12 Watford 1:25.00 1:29.65
40.39 1:29.65 (49.26)

Event 18 Girls 13 Year Olds 100 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Madeleine Brooks 13 Hatfield 1:17.33 1:16.59
35.81 1:16.59 (40.78)
2 Hannah Jibson 13 Watford 1:20.44 1:18.23
37.80 1:18.23 (40.43)
3 Jennifer Seress 13 Hatfield 1:17.73 1:21.66
38.67 1:21.66 (42.99)
4 Ashley Ransome 13 Hertford SC 1:19.03 1:22.96
37.78 1:22.96 (45.18)

Event 18 Girls 14 Year Olds 100 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Charlotte Milligan 14 Northampton 1:07.97 1:08.89
32.93 1:08.89 (35.96)
2 Alexandra Galun 14 Northampton 1:12.81 1:12.45
34.32 1:12.45 (38.13)
3 Jess Karp 14 Bwsc 1:11.52 1:12.74
34.08 1:12.74 (38.66)
4 Zoe Stewart 14 Watford 1:15.98 1:16.34
36.53 1:16.34 (39.81)
5 Rebecca Pritchard 14 Hatfield 1:18.42 1:16.78
35.01 1:16.78 (41.77)

Event 18 Girls 15 & Over 100 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Sophie Thrussell 16 Bwsc 1:08.77 1:08.87
32.69 1:08.87 (36.18)
2 Louise King 18 Bwsc 1:09.27 1:10.23
34.15 1:10.23 (36.08)
3 Charlotte Blacksley 15 Bwsc 1:09.64 1:12.00
35.20 1:12.00 (36.80)
4 Amy Stewart 15 Watford 1:11.92 1:12.05
34.09 1:12.05 (37.96)
5 Alice Marchant 15 Bwsc 1:14.21 1:13.94
35.13 1:13.94 (38.81)
6 Ellis Johnson 15 Northampton 1:12.77 1:14.39
34.76 1:14.39 (39.63)
7 Helen Baldrance 19 Bwsc 1:14.00 1:16.27
35.78 1:16.27 (40.49)
-- Shanice Chapman 16 Watford 1:15.29 DQ
8.3 Alternating movement of legs or feet
Page last refreshed: 13:01:04