Event 2 Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Katie Shoobert 10 Bwsc 1:48.10 1:42.39
48.55 1:42.39 (53.84)
2 Carly Bays 10 STET 1:49.20 1:43.60
49.44 1:43.60 (54.16)
-- Caitlin Misso 10 HATT 1:57.39 DQ
4.4 Start before starting signal
-- Emilia Somers 10 Hertford SC 1:49.41 NS

Event 2 Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Kerry Lander 11 STET 1:32.79 1:35.42
43.68 1:35.42 (51.74)
2 Fiona Thornton 11 HATT 1:35.12 1:36.21
46.02 1:36.21 (50.19)
3 Beren McGarry 11 HATT 1:45.54 1:36.58
45.29 1:36.58 (51.29)
4 Emily Ashwin 11 Bwsc 1:39.79 1:38.50
45.82 1:38.50 (52.68)
5 Abigail Burr 11 Vulcans 1:38.46 1:38.89
46.30 1:38.89 (52.59)
6 Sophie Bradley 11 Bwsc 1:42.53 1:40.27
47.43 1:40.27 (52.84)
7 Caitlin Hannah 11 RUSA 1:49.89 1:44.54
49.07 1:44.54 (55.47)
8 Katie Garstang 11 STET 1:46.00 1:44.83
50.87 1:44.83 (53.96)
9 Claudia Grant-Dawson 11 MBDT 1:49.93 1:47.68
51.28 1:47.68 (56.40)
10 Amber Hughes 11 Bwsc 1:50.57 1:52.33
54.33 1:52.33 (58.00)
11 Chloe Mitchell 11 Northampton 1:50.03 1:55.63
53.39 1:55.63 (1:02.24)
-- Catherine Lee 11 Hunt Pir 1:39.36 DQ
7.2 Stroke cycle not one arm stroke to one leg kick

Event 2 Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Amy Harris 12 Lsc 1:32.00 1:26.62
41.38 1:26.62 (45.24)
2 Erin Plummer 12 HATT 1:29.14 1:27.71
41.38 1:27.71 (46.33)
3 Charlotte Longden 12 Bishops 1:25.02 1:28.21
41.89 1:28.21 (46.32)
4 Emma Penford 12 Vulcans 1:32.97 1:29.54
43.13 1:29.54 (46.41)
5 Sophie Culpin 12 Grantham 1:31.57 1:29.56
42.06 1:29.56 (47.50)
6 Amber Nuttman 12 Boston 1:33.07 1:29.76
42.99 1:29.76 (46.77)
7 Isobel Jones 12 Linslade 1:36.75 1:30.39
42.88 1:30.39 (47.51)
8 Emily McRea 12 Vulcans 1:33.70 1:30.84
43.56 1:30.84 (47.28)
9 Abby Smith 12 Cheshunt 1:28.27 1:31.10
42.16 1:31.10 (48.94)
10 Jessica Caughtry 12 Bwsc 1:34.50 1:31.50
43.98 1:31.50 (47.52)
11 Hannah Ford 12 Grantham 1:33.79 1:32.61
45.10 1:32.61 (47.51)
12 Emily Blackbourn 12 South Lincs 1:32.31 1:33.52
44.33 1:33.52 (49.19)
13 Olivia Conway 12 DEEA 1:33.08 1:34.06
44.06 1:34.06 (50.00)
14 Claire Golightly 12 Leyton 1:36.50 1:35.19
45.54 1:35.19 (49.65)
15 Dorothy Dunne 12 Lsc 1:42.50 1:36.82
44.85 1:36.82 (51.97)
16 Clara Neary 12 MBDT 1:43.02 1:42.67
48.08 1:42.67 (54.59)
17 Rachel Miller 12 Lsc 1:42.98 1:42.82
46.43 1:42.82 (56.39)

Event 2 Girls 13 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Laura Pigott 13 Vulcans 1:27.32 1:26.67
41.21 1:26.67 (45.46)
2 Isabelle Martin 13 MBDT 1:28.27 1:29.21
41.81 1:29.21 (47.40)
3 Rhian Mather 13 HATT 1:30.94 1:30.87
44.28 1:30.87 (46.59)
4 Gemma Shipway 13 Cheshunt 1:32.03 1:32.14
42.27 1:32.14 (49.87)
5 Victoria Abbott 13 MBDT 1:33.05 1:33.86
44.10 1:33.86 (49.76)
6 Charlotte Mace 13 MBDT 1:34.67 1:36.16
45.13 1:36.16 (51.03)
7 Shannon Purcell 13 Leyton 1:36.50 1:38.05
47.28 1:38.05 (50.77)
7 Emily Gasston 13 STET 1:32.72 1:38.05
46.10 1:38.05 (51.95)
-- Kate Meechan 13 Bwsc 1:30.97 DQ
7.2 Stroke cycle not one arm stroke to one leg kick

Event 2 Girls 14 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Fionnuala Maher 14 Bwsc 1:18.50 1:19.48
37.44 1:19.48 (42.04)
2 Amber Swales 14 Bwsc 1:19.64 1:19.84
38.39 1:19.84 (41.45)
3 Susannah Yielding 14 Boston 1:21.67 1:21.70
39.05 1:21.70 (42.65)
4 Katherin Ford 14 Grantham 1:24.79 1:23.98
40.11 1:23.98 (43.87)
5 Jennifer Seress 14 HATT 1:27.71 1:25.94
40.98 1:25.94 (44.96)
6 Rebecca Welch 14 Cheshunt 1:24.67 1:26.08
40.53 1:26.08 (45.55)
7 Giselle Chauhan 14 STET 1:24.33 1:27.57
40.26 1:27.57 (47.31)
8 Lauren Hobbins 14 Lsc 1:31.60 1:27.84
41.06 1:27.84 (46.78)
9 Helen Davey 14 Bwsc 1:22.53 1:30.34
41.19 1:30.34 (49.15)
10 Holly Barber 14 MBDT 1:29.57 1:30.44
42.56 1:30.44 (47.88)
-- Kimberley Van Haren 14 Boston 1:22.47 NS

Event 2 Girls 15 & Over 100 SC Meter Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Bethany Penford 15 Vulcans 1:21.72 1:21.41
38.02 1:21.41 (43.39)
2 Brogan Plummer 15 HATT 1:25.62 1:22.41
39.17 1:22.41 (43.24)
3 Zoe Smith 18 Lsc 1:20.57 1:22.82
38.86 1:22.82 (43.96)
4 Emma Irvine 15 Leighton Buzzard 1:22.28 1:24.39
39.69 1:24.39 (44.70)
5 Leanne Roe 16 Vulcans 1:28.08 1:25.25
40.50 1:25.25 (44.75)
6 Laura Smith 15 Lsc 1:21.08 1:25.34
40.22 1:25.34 (45.12)
7 Carina Bays 15 STET 1:22.80 1:25.52
40.87 1:25.52 (44.65)
8 Kerry Ranger 15 Cheshunt 1:27.16 1:26.48
41.34 1:26.48 (45.14)
9 Harriet Lee 18 Bwsc 1:17.48 1:27.31
40.04 1:27.31 (47.27)
10 Hannah Boston 15 Lsc 1:29.67 1:28.88
41.68 1:28.88 (47.20)
11 Charlotte McConnell 16 Bwsc 1:19.92 1:29.08
41.81 1:29.08 (47.27)
-- Tamara Richards 17 Hunt Pir 1:20.25 DQ
7.2 Stroke cycle not one arm stroke to one leg kick
-- Chelsea Prouten 16 Hunt Pir 1:20.64 DQ
7.2 Stroke cycle not one arm stroke to one leg kick
Page last refreshed: 04:31:56