Event 23 Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Oliver Fitt 10 Swans 1:23.51 1:22.52
39.94 1:22.52 (42.58)
2 James Hurley 10 Vulcans 1:26.64 1:23.75
40.72 1:23.75 (43.03)
3 Theodore Athienitis 10 Leyton 1:32.65 1:25.07
41.46 1:25.07 (43.61)
4 Sam Macleod 10 Boston 1:38.80 1:34.59
44.93 1:34.59 (49.66)
5 Ben Horsford 10 Bwsc 1:46.24 1:40.27
49.28 1:40.27 (50.99)

Event 23 Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Oliver Dawson 11 Grantham 1:22.40 1:21.10
39.56 1:21.10 (41.54)
2 Harry Dean-Allen 11 Boston 1:24.00 1:22.78
40.37 1:22.78 (42.41)
3 Stephen Thom 11 Bwsc 1:31.47 1:22.79
40.12 1:22.79 (42.67)
4 Scott Neave 11 Bwsc 1:31.14 1:23.99
40.79 1:23.99 (43.20)
5 Harry Parker 11 HATT 1:26.94 1:24.27
40.28 1:24.27 (43.99)
6 Patrick Tarry 11 Hertford SC 1:30.00 1:24.51
41.27 1:24.51 (43.24)
7 Ben Ransome 11 Hertford SC 1:22.59 1:25.22
41.04 1:25.22 (44.18)
8 Nicky Djerfi 11 Grantham 1:30.90 1:31.43
43.62 1:31.43 (47.81)

Event 23 Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Martyn Walton 12 HATT 1:10.01 1:06.97
32.73 1:06.97 (34.24)
2 Nico Campbell 12 Cheshunt 1:12.68 1:08.45
33.60 1:08.45 (34.85)
3 Tim Shuttleworth 12 HATT 1:10.70 1:10.25
34.41 1:10.25 (35.84)
4 William Kearsey 12 HATT 1:13.82 1:11.59
35.00 1:11.59 (36.59)
5 Jack Buttery 12 Vulcans 1:18.17 1:11.80
34.35 1:11.80 (37.45)
6 Ryan Compton 12 Lsc 1:24.54 1:16.35
37.73 1:16.35 (38.62)
7 Luke Hazelhurst 12 HATT 1:20.03 1:17.04
37.76 1:17.04 (39.28)
8 Jack Catterall 12 Bwsc 1:17.90 1:17.32
37.99 1:17.32 (39.33)
9 Huw Jones 12 Bwsc 1:22.10 1:18.06
38.04 1:18.06 (40.02)
10 Jason Misso 12 HATT 1:23.10 1:20.10
39.09 1:20.10 (41.01)
11 Emil Berki 12 Bwsc 1:21.56 1:20.67
39.48 1:20.67 (41.19)
12 Kyle Machin 12 South Lincs 1:20.63 1:21.83
39.72 1:21.83 (42.11)
13 Luke Morgan 12 Lsc 1:22.71 1:22.25
40.38 1:22.25 (41.87)
14 William Davies 12 Hunt Pir 1:25.30 1:23.69
40.60 1:23.69 (43.09)
15 Luke Plant 12 Hertford SC 1:25.82 1:23.96
40.71 1:23.96 (43.25)
16 Samuel Twitchell 12 Leighton Buzzard 1:27.66 1:24.15
17 Kieron Lee 12 Bwsc 1:31.29 1:25.31
40.89 1:25.31 (44.42)
18 Harry Wears 12 Leighton Buzzard 1:26.80 1:26.02
41.56 1:26.02 (44.46)
19 James Cameron 12 HATT 1:23.97 1:27.09
42.65 1:27.09 (44.44)
20 Benjamin McMullan 12 Leyton 1:28.35 1:30.74
43.26 1:30.74 (47.48)
21 Daniel Lindsay 12 Lsc 1:30.21 1:33.52
45.06 1:33.52 (48.46)
-- Dominic Smith 12 Lsc 1:31.08 NS

Event 23 Boys 13 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Alexander Simmons 13 Vulcans 1:10.81 1:09.55
34.21 1:09.55 (35.34)
2 Jack Britchford 13 RUSA 1:15.22 1:12.63
35.61 1:12.63 (37.02)
3 Jack Morton 13 STET 1:15.50 1:13.61
36.13 1:13.61 (37.48)
4 Bradley Slavinec 13 HATT 1:12.98 1:15.29
36.66 1:15.29 (38.63)
5 Joshua Batson 13 Bwsc 1:20.82 1:16.69
37.54 1:16.69 (39.15)
6 Hayden Davies 13 MBDT 1:18.00 1:17.98
38.23 1:17.98 (39.75)
7 Luke Jones 13 Boston 1:18.26 1:18.40
38.47 1:18.40 (39.93)
8 Oliver Street 13 Boston 1:18.48 1:18.73
39.17 1:18.73 (39.56)
9 Rory Smart 13 Putteridge 1:22.65 1:19.23
38.20 1:19.23 (41.03)
10 Sam Payne 13 Bwsc 1:23.57 1:19.39
38.84 1:19.39 (40.55)
11 Matthew Davitt 13 Hunt Pir 1:22.27 1:20.78
39.01 1:20.78 (41.77)
12 Henry Warren 13 South Lincs 1:17.51 1:20.84
38.85 1:20.84 (41.99)
13 James Winder 13 MBDT 1:23.50 1:22.50
40.17 1:22.50 (42.33)
14 Alex Mason 13 Lsc 1:24.35 1:22.89
40.84 1:22.89 (42.05)

Event 23 Boys 14 Year Olds 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Tom Lambert 14 Bwsc 1:12.01 1:07.48
32.77 1:07.48 (34.71)
2 David Allen 14 MBDT 1:08.63 1:07.68
32.77 1:07.68 (34.91)
3 William Hawkes 14 MBDT 1:11.90 1:08.44
33.60 1:08.44 (34.84)
4 Joseph Howe 14 Boston 1:13.04 1:11.85
35.25 1:11.85 (36.60)
5 Alexander Astley 14 SAST 1:14.06 1:12.04
35.37 1:12.04 (36.67)
6 Ryan McAuliffe 14 HATT 1:17.54 1:16.93
36.86 1:16.93 (40.07)

Event 23 Boys 15 & Over 100 SC Meter Backstroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Lawrence Palmer 17 Bwsc 1:07.58 1:03.70
31.23 1:03.70 (32.47)
2 Daniel Riley 16 Lsc 1:06.72 1:04.20
31.68 1:04.20 (32.52)
3 Joshua Sullivan 15 Daventry 1:05.68 1:05.69
32.23 1:05.69 (33.46)
4 Danny Buckley 15 STET 1:06.54 1:06.02
32.13 1:06.02 (33.89)
5 Oliver Perkins 15 DEEA 1:08.35 1:07.03
33.07 1:07.03 (33.96)
6 Thomas Kelly 16 Bwsc 1:07.43 1:07.69
32.96 1:07.69 (34.73)
7 Daniel Peacock 15 SAST 1:10.98 1:09.46
33.78 1:09.46 (35.68)
8 Carl Halford 16 MBDT 1:09.56 1:10.00
34.11 1:10.00 (35.89)
9 Robert Baldrance 17 Bwsc 1:08.94 1:10.54
34.25 1:10.54 (36.29)
10 Adam Connell 19 Bwsc 1:06.09 1:10.75
33.71 1:10.75 (37.04)
11 Jamie White 15 Vulcans 1:13.23 1:11.27
34.84 1:11.27 (36.43)
12 Christopher Davey 17 Bwsc 1:13.70 1:12.32
35.28 1:12.32 (37.04)
13 Marcus Eaton 15 RUSA 1:10.84 1:13.76
35.95 1:13.76 (37.81)
14 Stephen Horner 15 Bwsc 1:12.17 1:14.46
35.83 1:14.46 (38.63)
-- Matt Aitken 16 RUSA 1:12.25 NS
Page last refreshed: 02:50:59