Event 10 Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Libby Dean-Allen 9 Boston SC 4:11.79 3:48.28
49.04 1:48.24 (59.20) 2:48.25 (1:00.01) 3:48.28 (1:00.03)
2 Bailey Wilkes 9 HATT 4:20.63 4:08.82
53.97 1:56.40 (1:02.43) 3:05.35 (1:08.95) 4:08.82 (1:03.47)

Event 10 Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Shannon Stott 10 HATT 3:29.49 3:16.26
41.51 1:31.64 (50.13) 2:24.03 (52.39) 3:16.26 (52.23)
2 Katherine Warwick 10 Kasc 3:31.10 3:32.28
44.84 1:40.52 (55.68) 2:39.18 (58.66) 3:32.28 (53.10)

Event 10 Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Tara Haworth 11 Lincoln Vulcans 2:45.60 2:45.38
36.22 1:18.08 (41.86) 2:02.55 (44.47) 2:45.38 (42.83)
2 Bethany Saunders 11 RUSA 3:00.27 2:54.88
38.02 1:23.12 (45.10) 2:09.72 (46.60) 2:54.88 (45.16)
3 Bethany Holderness 11 Boston SC 3:27.65 3:11.03
41.11 1:29.81 (48.70) 2:20.60 (50.79) 3:11.03 (50.43)
4 Bethany Dolan 11 Modernians 3:30.18 3:28.97
41.90 1:33.61 (51.71) 2:31.93 (58.32) 3:28.97 (57.04)
5 Brittany Wells 11 RUSA 3:30.53 3:37.39
45.62 1:41.59 (55.97) 2:39.92 (58.33) 3:37.39 (57.47)
-- Jessica Pettit 11 Boston SC 3:20.74 DQ
8.4 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous

Event 10 Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Emily Walsh 12 Lincoln Vulcans 3:11.14 2:48.87
38.16 1:22.01 (43.85) 2:05.92 (43.91) 2:48.87 (42.95)
2 Maisie Green 12 Kasc 2:48.92 2:50.53
36.17 1:19.02 (42.85) 2:04.13 (45.11) 2:50.53 (46.40)
3 Fiona Thornton 12 HATT 2:54.37 2:52.61
38.48 1:21.63 (43.15) 2:07.08 (45.45) 2:52.61 (45.53)
4 Abigail Burr 12 Lincoln Vulcans 2:51.86 2:53.71
37.49 1:21.73 (44.24) 2:07.87 (46.14) 2:53.71 (45.84)

Event 10 Girls 13 Year Olds 200 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Michelle Mitchell 13 HATT 2:40.32 2:30.36
33.52 1:12.02 (38.50) 1:51.61 (39.59) 2:30.36 (38.75)
2 Pippa Shuttleworth 13 HATT 2:43.47 2:32.57
34.21 1:12.53 (38.32) 1:52.40 (39.87) 2:32.57 (40.17)
3 Hannah Macleod 13 Boston SC 2:41.17 2:39.79
35.12 1:14.57 (39.45) 1:56.77 (42.20) 2:39.79 (43.02)
-- Jessica Butcher 13 Luton SC 3:02.41 DQ
8.3 Alternating movement of legs or feet

Event 10 Girls 14 Year Olds 200 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Toni Keal 14 Boston SC 2:42.62 2:47.99
36.60 1:20.52 (43.92) 2:03.77 (43.25) 2:47.99 (44.22)
-- Lauren Betts 14 Northampton 2:54.00 DQ
8.2 Arms not brought forward over the water

Event 10 Girls 15 & Over 200 SC Meter Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Alice Marchant 17 Bwsc 2:27.27 2:29.90
33.74 1:11.07 (37.33) 1:49.74 (38.67) 2:29.90 (40.16)
2 Susannah Yielding 15 Boston SC 2:35.63 2:33.33
35.38 1:12.74 (37.36) 1:52.99 (40.25) 2:33.33 (40.34)
Page last refreshed: 04:02:17