Event 2 Boys 10 Year Olds 100 SC Metre Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Edward McFarland 10 MBDT 1:49.01 1:39.81
47.80 1:39.81 (52.01)
2 Austin Lillywhite 10 Bwsc 1:56.93 1:45.28
49.77 1:45.28 (55.51)
3 Cameron Banks 10 Northampton 2:03.97 2:03.80
58.11 2:03.80 (1:05.69)

Event 2 Boys 11 Year Olds 100 SC Metre Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Reese Housden 11 HATT 1:23.57 1:17.20
36.11 1:17.20 (41.09)
2 Nathan Wankling 11 HATT 1:37.45 1:35.57
44.65 1:35.57 (50.92)
3 Tobi Laguda 11 HATT 1:39.34 1:36.11
46.04 1:36.11 (50.07)
4 Ryan Pocock 11 Ssc 1:38.41 1:36.94
45.70 1:36.94 (51.24)
5 Josh Bristow 11 Modernians 1:49.77 1:39.76
46.72 1:39.76 (53.04)
6 Matthew Peck 11 Bwsc 1:39.18 1:40.37
49.14 1:40.37 (51.23)
7 Ollie Bailey 11 HATT 1:44.65 1:40.99
47.97 1:40.99 (53.02)
8 Sam Mead 11 DUBT 1:44.07 1:41.72
48.53 1:41.72 (53.19)
9 Alfred Mureithi 11 LUTT 1:54.23 1:44.03
48.67 1:44.03 (55.36)
10 Tommy Wilson 11 Modernians 1:49.06 1:44.43
49.23 1:44.43 (55.20)
11 Benaiah Mutinda 11 Ssc 1:48.71 1:44.77
51.01 1:44.77 (53.76)
12 Thomas Long 11 Ssc 1:49.00 1:45.27
49.81 1:45.27 (55.46)
13 Kieran Allen 11 Northampton 1:54.67 1:49.22
52.29 1:49.22 (56.93)
14 Jeevan Aujla 11 LUTT 1:55.00 1:49.49
52.01 1:49.49 (57.48)
15 Crawford Wright 11 DAVA 1:50.72 1:52.41
51.99 1:52.41 (1:00.42)
16 David Rickhuss 11 Modernians 1:54.00 2:02.54
58.23 2:02.54 (1:04.31)
17 William Moore 11 Northampton 1:52.68 2:06.76
1:00.68 2:06.76 (1:06.08)
-- Jack Tremain 11 Modernians 1:54.80 DQ
7.6 Did not touch at turn or finish with hands separated

Event 2 Boys 12 Year Olds 100 SC Metre Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Oliver Peacock 12 Modernians 1:27.31 1:25.31
39.35 1:25.31 (45.96)
2 Nathan Swift 12 LUTT 1:27.00 1:26.20
40.76 1:26.20 (45.44)
3 Scott Curtis 12 Northampton 1:32.30 1:27.20
41.70 1:27.20 (45.50)
4 Nicholas Hollas 12 HATT 1:30.05 1:31.21
42.97 1:31.21 (48.24)
5 Luke Moore 12 HATT 1:33.98 1:34.84
43.72 1:34.84 (51.12)
6 George Hart 12 MBDT 1:43.39 1:36.60
46.39 1:36.60 (50.21)
7 Brandon Macdonald 12 SIVT NT 1:37.43
45.18 1:37.43 (52.25)
8 Conor Ferguson 12 LBZT 1:40.97 1:41.35
46.89 1:41.35 (54.46)
9 Jake Townsend 12 Northampton 1:45.20 1:46.39
50.92 1:46.39 (55.47)
10 Huw Turner 12 Modernians 1:46.00 1:46.73
51.06 1:46.73 (55.67)
11 Jack Sangster 12 Modernians 1:45.88 1:50.05
51.79 1:50.05 (58.26)
12 Callum Rogers 12 Modernians 1:46.00 1:58.55
54.37 1:58.55 (1:04.18)
-- Joseph Williams 12 HITT 1:46.77 DQ
7.6 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous

Event 2 Boys 13 Year Olds 100 SC Metre Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Nathan Hughes 13 HATT 1:14.15 1:11.62
34.34 1:11.62 (37.28)
2 Christopher Dagostino 13 DAVA 1:20.06 1:19.83
38.40 1:19.83 (41.43)
3 Max Wilson 13 Modernians 1:28.45 1:23.13
39.73 1:23.13 (43.40)
4 Jack Ryan 13 LUTT 1:30.75 1:23.40
39.12 1:23.40 (44.28)
5 Sohail Chaudhary 13 Northampton 1:35.69 1:32.39
42.26 1:32.39 (50.13)
6 Jack Wilson 13 Northampton 1:37.26 1:35.64
45.45 1:35.64 (50.19)
-- Haydn Bennett 13 KETA 1:30.00 NS
-- Callum Hurren 13 HATT 1:23.68 NS

Event 2 Boys 14 Year Olds 100 SC Metre Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Ryan Jarvis 14 LUTT 1:20.10 1:15.58
35.28 1:15.58 (40.30)
2 Sam Gamble 14 HITT 1:20.81 1:16.21
36.07 1:16.21 (40.14)
3 Lewis Pope 14 Cheshunt 1:16.64 1:16.45
36.25 1:16.45 (40.20)
4 Llywelyn Wake 14 Modernians 1:18.76 1:16.76
36.49 1:16.76 (40.27)
5 Sammy Parker 14 HATT 1:18.78 1:18.79
37.25 1:18.79 (41.54)
6 Ben Horsford 14 Bwsc 1:24.63 1:23.21
39.18 1:23.21 (44.03)
7 Rennan Tilbury 14 HITT 1:25.34 1:24.75
40.16 1:24.75 (44.59)
8 Luke Sugden 14 HATT 1:27.28 1:25.58
41.83 1:25.58 (43.75)
9 Ben Sarsfield 14 Bwsc 1:29.10 1:29.56
41.07 1:29.56 (48.49)
10 Jack Pope 14 Modernians 1:30.00 1:31.53
42.64 1:31.53 (48.89)
11 Kieron Thomas 14 Northampton 1:29.60 1:39.51
46.55 1:39.51 (52.96)
-- Tom McMahon 14 Modernians 1:31.00 DQ
4.4 Started before the starting signal

Event 2 Boys 15-99 100 SC Metre Breaststroke

P Name Age Team Seed Finals
1 Alasdair Kerr 20 Bwsc 1:10.30 1:12.64
34.26 1:12.64 (38.38)
2 Benjamin Horner 16 Bwsc 1:11.76 1:13.65
34.97 1:13.65 (38.68)
3 Martin Russell-Rogers 15 HITT 1:14.67 1:13.98
34.97 1:13.98 (39.01)
4 Nick Titchener 37 Bwsc 1:16.90 1:14.16
34.79 1:14.16 (39.37)
5 George Rodger 15 LUTT 1:15.39 1:14.51
34.98 1:14.51 (39.53)
6 Stephen Thom 15 Bwsc 1:15.94 1:17.20
35.79 1:17.20 (41.41)
7 Matthew Williams 15 HITT 1:16.75 1:17.27
36.37 1:17.27 (40.90)
8 Daniel Dunkley 15 Modernians 1:25.00 1:21.01
38.66 1:21.01 (42.35)
9 Scott Neave 15 Bwsc 1:26.09 1:29.03
40.36 1:29.03 (48.67)
10 Daniel Lindsay 16 LUTT 1:26.23 1:29.29
41.59 1:29.29 (47.70)
-- Daniel Chen 17 HATT 1:13.37 NS
Page last refreshed: 20:11:52