Event 25 Girls 9 Year Olds 200 SC Metre Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
-- Caitlin Hartley 9 HATT 4:17.11 DQ
8.2 Arms not brought backward under the water simultaneously throughout the race
-- Rosie Batt 9 Cheshunt 4:31.40 NS

Event 25 Girls 10 Year Olds 200 SC Metre Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Libby Magill 10 HATT 3:26.65 3:17.33
41.88 1:33.24 (51.36) 2:26.77 (53.53) 3:17.33 (50.56)
2 Orla Keaveney 10 Modernians 3:57.34 3:51.62
46.63 1:45.71 (59.08) 2:48.87 (1:03.16) 3:51.62 (1:02.75)

Event 25 Girls 11 Year Olds 200 SC Metre Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Kaelah Lawson 11 Modernians 2:54.70 2:57.73
38.47 1:24.20 (45.73) 2:10.65 (46.45) 2:57.73 (47.08)
2 Lauren Thomas 11 Bwsc 3:09.47 3:08.36
38.91 1:28.11 (49.20) 2:18.92 (50.81) 3:08.36 (49.44)
3 Jade Whitehouse 11 HATT 3:33.23 3:36.56
44.42 1:38.47 (54.05) 2:39.14 (1:00.67) 3:36.56 (57.42)

Event 25 Girls 12 Year Olds 200 SC Metre Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Lauren Wilson 12 Bwsc 2:53.71 2:42.63
36.29 1:17.28 (40.99) 1:59.72 (42.44) 2:42.63 (42.91)
2 Aiyana Lawson 12 Modernians 2:47.98 2:43.11
34.79 1:15.56 (40.77) 1:59.76 (44.20) 2:43.11 (43.35)
3 Chloe Lence 12 Modernians 2:54.33 2:43.53
36.21 1:17.66 (41.45) 2:00.60 (42.94) 2:43.53 (42.93)
4 Laura Roberts 12 Northampton 3:20.64 3:45.77
43.65 1:43.19 (59.54) 2:46.65 (1:03.46) 3:45.77 (59.12)

Event 25 Girls 13 Year Olds 200 SC Metre Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Amber Shine 13 HATT 2:40.74 2:37.54
34.61 1:14.92 (40.31) 1:56.49 (41.57) 2:37.54 (41.05)
2 Jessica Farrow 13 HATT 2:42.55 2:39.82
35.73 1:16.66 (40.93) 1:58.67 (42.01) 2:39.82 (41.15)
3 Olivia Moore 13 Northampton 3:02.04 3:07.69
39.93 1:28.05 (48.12) 2:18.24 (50.19) 3:07.69 (49.45)
4 Lauren Goodyer 13 Bwsc 3:10.86 3:16.82
40.82 1:29.23 (48.41) 2:22.26 (53.03) 3:16.82 (54.56)

Event 25 Girls 14 Year Olds 200 SC Metre Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
1 Tegan Wollaston 14 Cheshunt 2:39.45 2:36.37
34.82 1:13.69 (38.87) 1:54.45 (40.76) 2:36.37 (41.92)
2 Hannah Currell 14 MBDT 2:42.91 2:38.72
34.20 1:14.63 (40.43) 1:56.50 (41.87) 2:38.72 (42.22)
3 Sian Jones 14 Bwsc 2:35.84 2:41.13
34.08 1:13.85 (39.77) 1:55.75 (41.90) 2:41.13 (45.38)
4 Katie Shoobert 14 Modernians 2:51.98 2:41.99
36.65 1:18.19 (41.54) 2:00.69 (42.50) 2:41.99 (41.30)
5 Lauren Grice 14 LBZT 2:43.63 2:42.43
34.44 1:16.01 (41.57) 2:00.00 (43.99) 2:42.43 (42.43)
6 Alexia Nabarro 14 Modernians 2:44.00 2:54.93
37.61 1:23.78 (46.17) 2:09.73 (45.95) 2:54.93 (45.20)
7 Gemma Trott 14 Modernians 2:48.98 2:56.47
37.63 1:21.23 (43.60) 2:08.03 (46.80) 2:56.47 (48.44)
8 Beth Dolan 14 Modernians 3:01.00 3:00.90
37.09 1:22.97 (45.88) 2:11.03 (48.06) 3:00.90 (49.87)
9 Hannah Hawkins 14 Modernians 2:55.22 3:04.81
38.12 1:23.59 (45.47) 2:13.91 (50.32) 3:04.81 (50.90)

Event 25 Girls 15-99 200 SC Metre Butterfly

P Name Age Team Seed Finals
-- Olivia Lillywhite 17 Bwsc 2:50.06 DQ
8.4 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous
-- Fiona Thornton 15 HATT 2:32.06 DQ
8.4 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous
Page last refreshed: 20:58:13